Fiziksel yakınlık, fiziksel görünüş, kişisel benzerlik veya tamamlayıcılık, karşılıklı olumlu yaklaşım. Fiziksel yakınlık, iletişim kurulabilmesi için gereken şartların başında gelirdi. Her şeyden önce kişilerin birbirlerini görüp, hissedebilecek, konuşmalarına izin verecek olanakların olabilmesi için belli bir fiziksel yakınlığa ihtiyaç vardı.

Fakat, geldiğimiz bu günlerde en sevdiklerimize ve en yakınlarımıza dahi dokunamıyorken, yeni bir etkileşim olabilmesi için oldukça zamana ihtiyacımız var.

Yaşadığımız bu zorlu ve belirsiz süreç içerisinde ne yazık ki kuramadığımız fiziksel yakınlığı kimimiz evlerinde ailesi ve sevdikleriyle, kimimiz yalnız ve sevdiklerinden uzakta o halini yaşıyor. Dinamikler farklı olsa da, bilgi ve teknolojinin bizlere sunduğu teknoloji desteği ile, kendimize, yaşadığımız alana ve etkileşim içerisinde olduğumuz çevreye bu zorlu günlerde yardımcı olmayı unutmamalıyız. Bunu kimi zaman bir kamera açarak ettiğimiz sohbetlerde, kimi zaman yaptığımız ve yapmalarına destek verdiğimiz aktiviteler ile kimi zaman yardımlaşma ile.

Yardımlaşma üzerinde durmak istiyorum. Çünkü; bunu gerçekleştirebilmemiz için iletişimin en etkili anahtarı empati gereklidir. Empati duygusu doğuştan gelmesine karşın zamanla kazanılabilen ve arttırılabilen yetenekler arasındadır. Bu sebeple bu duygudaşlık yeteneğimizi özellikle bu günlerde arttırmalıyız.

korona günlerinde iletişim

Duruma örnek vermek gerekirse, geçilen online eğitim sisteminde yaşı ileri olan değerli bir öğretmenimizi düşünelim. Teknolojinin bu uygulamasına geçişte ve ders anlatma öncesinde ki teknolojik alt yapı kurma hazırlık sürecinde, genç bir meslektaşı eğitim öncesinde kendisine gerekli desteği ve yönlendirmeyi yapsa ne kadar birlik ve beraberliği unutmazsa o kadar günlerimiz verimli ve sağlıklı geçer, öyle değil mi? Bu örnekleri arttırabiliriz. Örneklerin olumsuzunu düşündüğümüzde de ne kadar yorucu olur öyle değil mi?

Gündemimizin getirdiği yüksek kaygı içerisinde, birlikte kalan kalabalık aile fertlerini düşünelim… Düşünelim ve düşünelim… Sosyalleşme olmadığı için belki de 3 dakika içerisinde hiç çıkmayacak bir tartışma çıkabilir sosyalleşmek adına.

Bu ve bunun gibi sebeplerle, olumlu empati kazanabilmemiz için öğelerden bahsedecek olursak;

  • Karşımızda ki kişi ile olabildiğince açık iletişimde olmalıyız.
  • Geçmişten ve günümüzden ders almalıyız.
  • Hızlı yargılara varmaktan kaçınmalıyız.
  • Empati kurarken iyi bir dinleyici ve gözlemleyici olmalı
  • Önyargılardan kaçınmalıyız.

Olumlu hedefler için kullanıldığında iş birliği, refah, üretkenlik ve mutluluğu arttıran bu yetenek, kötü hedefler için kullanıldığında manipülasyon şeklini alır.

Kişiler sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için kesinlikle iletişim kurmaları gerekmektedir. Acaba geri kalan günlerimizi mi tamamlıyoruz? Yoksa insanlık için bir şeyler yapmak için mi yaşıyoruz?

Bu sorulara yanıt vermek öyle düşünüldüğü gibi kolay değil…

Sevdiklerinizle huzurlu ve sağlıklı günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir