Korona Günlerinde İletişimin Anahtarı

0
218
iletişimin anahtarı

Fiziksel yakınlık, fiziksel görünüş, kişisel benzerlik veya tamamlayıcılık, karşılıklı olumlu yaklaşım. Fiziksel yakınlık, iletişim kurulabilmesi için gereken şartların başında gelirdi. Her şeyden önce kişilerin birbirlerini görüp, hissedebilecek, konuşmalarına izin verecek olanakların olabilmesi için belli bir fiziksel yakınlığa ihtiyaç vardı.

Fakat, geldiğimiz bu günlerde en sevdiklerimize ve en yakınlarımıza dahi dokunamıyorken, yeni bir etkileşim olabilmesi için oldukça zamana ihtiyacımız var.

Yaşadığımız bu zorlu ve belirsiz süreç içerisinde ne yazık ki kuramadığımız fiziksel yakınlığı kimimiz evlerinde ailesi ve sevdikleriyle, kimimiz yalnız ve sevdiklerinden uzakta o halini yaşıyor. Dinamikler farklı olsa da, bilgi ve teknolojinin bizlere sunduğu teknoloji desteği ile, kendimize, yaşadığımız alana ve etkileşim içerisinde olduğumuz çevreye bu zorlu günlerde yardımcı olmayı unutmamalıyız. Bunu kimi zaman bir kamera açarak ettiğimiz sohbetlerde, kimi zaman yaptığımız ve yapmalarına destek verdiğimiz aktiviteler ile kimi zaman yardımlaşma ile.

Yardımlaşma üzerinde durmak istiyorum. Çünkü; bunu gerçekleştirebilmemiz için iletişimin en etkili anahtarı empati gereklidir. Empati duygusu doğuştan gelmesine karşın zamanla kazanılabilen ve arttırılabilen yetenekler arasındadır. Bu sebeple bu duygudaşlık yeteneğimizi özellikle bu günlerde arttırmalıyız.

korona günlerinde iletişim

Duruma örnek vermek gerekirse, geçilen online eğitim sisteminde yaşı ileri olan değerli bir öğretmenimizi düşünelim. Teknolojinin bu uygulamasına geçişte ve ders anlatma öncesinde ki teknolojik alt yapı kurma hazırlık sürecinde, genç bir meslektaşı eğitim öncesinde kendisine gerekli desteği ve yönlendirmeyi yapsa ne kadar birlik ve beraberliği unutmazsa o kadar günlerimiz verimli ve sağlıklı geçer, öyle değil mi? Bu örnekleri arttırabiliriz. Örneklerin olumsuzunu düşündüğümüzde de ne kadar yorucu olur öyle değil mi?

İlginizi Çekebilir:  Eğitsel İletişim Nedir?

Gündemimizin getirdiği yüksek kaygı içerisinde, birlikte kalan kalabalık aile fertlerini düşünelim… Düşünelim ve düşünelim… Sosyalleşme olmadığı için belki de 3 dakika içerisinde hiç çıkmayacak bir tartışma çıkabilir sosyalleşmek adına.

Bu ve bunun gibi sebeplerle, olumlu empati kazanabilmemiz için öğelerden bahsedecek olursak;

  • Karşımızda ki kişi ile olabildiğince açık iletişimde olmalıyız.
  • Geçmişten ve günümüzden ders almalıyız.
  • Hızlı yargılara varmaktan kaçınmalıyız.
  • Empati kurarken iyi bir dinleyici ve gözlemleyici olmalı
  • Önyargılardan kaçınmalıyız.

Olumlu hedefler için kullanıldığında iş birliği, refah, üretkenlik ve mutluluğu arttıran bu yetenek, kötü hedefler için kullanıldığında manipülasyon şeklini alır.

Kişiler sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için kesinlikle iletişim kurmaları gerekmektedir. Acaba geri kalan günlerimizi mi tamamlıyoruz? Yoksa insanlık için bir şeyler yapmak için mi yaşıyoruz?

Bu sorulara yanıt vermek öyle düşünüldüğü gibi kolay değil…

Sevdiklerinizle huzurlu ve sağlıklı günler dilerim.

Önceki İçerikCorona Günlerinde Sorumluluk Eğitimi
Sonraki İçerikYaşam Koçu, Spor Bilimleri ve Egzersiz Uzmanı Figen Yılmaz İle Röportaj
29.07.1988 tarihinde, Zonguldak İli’nin Merkez İlçesi’nde, üç çocuklu Meryem ve Haluk çiftinin ortanca çocukları olarak dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitiminin tamamını TED Zonguldak Koleji’nde tahsil etmiş olup; 2005 yılı içerisinde TED Zonguldak Koleji Lisesi’nden mezun olmasına müteakiben, aynı yıl içerisinde girmiş olduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı neticesinde T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’ne yerleşme hakkı kazanmıştır. 2010 yılı içerisinde, bu lisans programından “Kamu ve Özel Sektörde Halkla İlişkiler” konulu tez çalışması ile mezun olmuştur. İngilizce Dili’ni ileri düzeyde konuşma, yazma ve dinleme yetkinlikleri ile kullanabilmekte olup; temel düzeyde Almanca bilmekte ve kullanabilmektedir. Son yıllardaki çalışmalarını eğitim sektörü içerisinde, eğitim danışmanlığı hizmeti ile devam ettirmektedir. Özel Eğitim Kurumları içerisinde, veli ve öğrenciler ile profesyonel ilişki kurarak yapmış olduğu çalışmalar kapsamında, dış kitle ile iletişerek PR çalışmalarını sürdürmektedir. İnsanlık hallerini daha iyi kavramanın yolunun, yetkin bir iletişim becerisinden geçtiğinin farkındalığı konusunda araştırmalarının neticelerini, dilin zengin doğası vasıtası ile paylaşmayı arzulamaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız