Merhaba Figen Hanım, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. Figen hanım kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Figen Yılmaz Spor Bilimleri ve Egzersiz Uzmanı. 1985 İstanbul doğumlu. 1 çocuk annesi. Beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunu. KTU Spor Akademisi 7 yıl Akademisyen (2014-2011). İBB SPOR AŞ Stüdyo Dersleri  Eğitim Uzmanı (yönetici) 2011-2012. M.E.B Beden eğitimi öğretmeni (2012-2015). Amerika Birleşik Devletleri (2015-2017) Master Trainer.  MEB Beden eğitimi öğretmenliği 2017-…..).

 1. Yaşam koçu kime denir? Yaşam koçları ne iş yapar?

Yaşam koçları ne iş yapmaz desek daha doğru şu günlerde aslında. Zira yaşam koçluğu fazlasıyla istismar edilmiş bir kavram. Şöyle izah edeyim; çoğu kişi artık yaşam koçlarını psikolog veya diyetisyen olarak algılıyor. Bu çok yanlış!

Yaşam koçu = Desteğe ihtiyaç duyduğu konuda kişilere yardımcı olan, doğru yönlendirmeyi yapabilen, hayatını ihtiyaç duyguyu alanda daha verimli hale getirmesine yardımcı olan bilgili,  donanımlı,  kişisel özellikleri de buna uygun olan,  kişilerle ilişki ve etkileşimi başarılı, bu konuda eğitim almış kişilerdir.

figen yılmaz şahiner röportaj

 1. Yaşam koçu olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Doğum sonrası oğlumu büyütürken ve evde kalmaya mecbur kalıp spor salonuna gidemediğimde desem.

Gördüm ki annelik öyle Filmlerde dizilerde olduğu gibi değilmiş. O antrenmanlarımı profesyonel ekipman olmadan yapamayacağını sanan ben, hamilelikte aldığım 22 kiloyu, sürekli tepeme topladığım saçlarım, diz vermiş lohusa eşofmanlarım ve üzerimdeki süt ve kusmuk kokusuyla evde vermek zorunda kalıp,  bunu da başarınca “Evet” dedim,  bu iş böyle de oluyormuş,  şimdi spor salonuna gidemeyen, psikolojik olarak yıpranmış,  fiziksel görüntüsünü hale yola koymak isteyen annelere yardım etmeliyim.  Ve böylece Başkent Üniversitesi’nin eğitimleri ile de destekleyerek yaşam koçu oldum. İyi ki de olmuşum, faydalı olmak şahane.

 1. Yaşam koçluğunun zor ve güzel yanları nelerdir?

Zor yanları, yanlış algıdan dolayı diyetisyen ya da psikolog zannedilmek. Ve hatta sihirli değneğim olduğu düşünülmesi. İşim motivasyon sağlayıp,  asıl ihtiyacın tespiti ve doğru yönlendirme yapmak iken, danışanların 1- 2 kerelik görüşme seansı ile her şeyden kurtulacağını zannetmeleri.

Güzel yani ki benim için paha biçilemez bu; danışmanlık sonunda mutlu, motive,  pozitif ve bilinçli bir birey haline getirdiğim kişinin mutluluğu ve özgüvenini görmek.

 1. İnsanların hedeflerini gerçekleştirmede yaşam koçların önemi nedir?

Kendi kendini motive edip, sorunun kaynağına inmek bireyin kendi için zor olabiliyor. Zaten kaosta olan ruh hali, yanlış adımlar atıp daha içinden çıkılmaz hal alıp pes etme noktasına sürüklüyor.  Burada bizler objektif, sakin ve profesyonel yaklaşımla önce kontrol altına alıyor,  sonra çözüme ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Çözüm sürecini kabullenmek zordur bireyde.  Önce bunu kabul etmelerine yardımcı ve destek oluyoruz ki yürüdüğümüz yolda mutlu ve inançlı yol alabilelim beraber.

figen yılmaz şahiner hakkında

 1. Günümüzde birçok alanda yaşam koçları kişilere destek sunmaktadır. Siz hangi alanda koçluk yapıyorsunuz?

E aldığım eğitim uzmanlığım ve akademik kariyerimin de etkisiyle yaşam boyu spor, sağlıklı beslenme, uzun süre ve sağlıklı dinç, mutlu nasıl yaşanır ve pozitif düşün hayallerine ulaş.

 1. Kilo vermek isteyenler kulaktan duyma bilgiler ile diyet yapmaktadırlar. Zayıflama sürecinde kulaktan duyma bilgiler ile yaptığımız yanlış uygulamalar nelerdir?

7 günde basen eritme diyeti. 10 günde dümdüz bir karın diyeti. 5 günde 5 kilo verdiren falanca diyeti. İşte bunların hepsi yanlış uygulamalar… O karın 10 günde oluşmadıysa 10 günde dümdüz olmaz! O kiloları 7 günde almadıysan 7 günde veremezsin!

 1. Bu yanlış uygulamaların sağlığımıza olumsuz etkileri neler olmaktadır?

Sağlığımıza olumsuz etkilerini anlatmaya başlasam önce sindirim sistemi hastalıklarına girer, dolaşım sistemi tahribatı ile devam eder,  taaaaaa psikolojik yıkımına kadar gideriz. Çok uzun sürer. O yüzden en mantıklısı; sürdürülebilir, sağlıklı ve kişiye özel beslenme ile yavaş ama sağlıklı ve kalıcı kilo vermek.

figen yılmaz şahiner kimdir

 1. Birçok internet sitesi üzerinden zayıflama çayları satılmaktadır. Bu konuda yaşanan ölümlere rağmen satışlar devam etmektedir. Sağlığa zararlı zayıflama çaylar başta olmak üzere bu tarz ürünlerin satışı hakkında neler söylemek istersiniz?

Sağlığa zararlı olanların nasıl satılabildiğini anlamış değilim. Yok mu bir teftiş mekanizması bilmiyorum da açıkçası. Çocukluğumdan beri tanıdığım, hep zayıf olan ya da onunla zayıflamamış ünlü kişilerin “Ayyy ben bunu kullanıyorum da kilo veriyorum, verdim ” demeleri… Ne bileyim? Yazık ki yakın bir zamanda bunlardan toplatılan da oldu.

 1. Ünlüler başta olmak üzere pek çok kişi egzersiz videoları yayınlıyorlar. Bu videoları izleyenlerin ve uygulayanları sayısı azımsanamayacak derecede fazla olduğunu biliyoruz. Bu videolar izleyerek egzersiz yapan bir kişi hangi yanlış uygulamalarla arşı karşıya kalıyor?

Kan basıncımın yükseldiği konu.

Lütfen egzersiz videosu yayınlayan kişilerin üniversitenin ilgili hangi bölümünden mezun olduğunu sorun önce! Zira taytını giyen, 2 haftalık 3 haftalık kurslarla sertifika alan “personal trainer, antrenör, pilates uzmanı” ilan ediyor kendini.

E öyle alınıyordu bu belgeler ben niye 4 sene BESYO okudum? Yazık değil mi benim gibilere? Hem üniversite sınavı hem özel yetenek sınavlarını kazan, 4 sene oku, didin, uğraş… Hooop birileri çıksın 1 ayda hoca olsun. Olmamalı… Spor Bilimleri; spor hekiminden rehabilitasyon uzmanına, beslenme uzmanlığından spor psikolojisine kadar bir çok bilim dalı ile ilişkilidir.

Egzersiz, bilimsel temellere dayalı olarak yapılması gereken çok ciddi bir süreçtir ve bu konuda Akademik düzeyde yetkilendirilmiş kişiler tarafından yönetilmelidir.

Egzersiz öncesi, egzersiz anında ve egzersiz sonrası dikkate alınması gereken bütün hususlar uzmanlık seviyesinde ve akademik eğitim almış kişiler tarafından öğretilmelidir. Çünkü yalnız ve yalnız bu eğitimi almış kişiler bu konuda bilgi sahibidir. Bu işin alaylısı olmaz! Mektepli olmak ön şart! Kanseri yendim diye doktor olamıyorsan, spor yapıyorsun diye de egzersiz uzmanı olamazsın!

yaşam koçu figen yılmaz şahiner

 1. Video egzersizleri ile yaptığı bir yanlış uygulama insanın hayatında ne gibi sorunlara yol açıyor? Örneğin bu şekilde engelli olma durumu ile karşı karşıya kalınabilir?

Valla öyle videolar izliyorum ki ben bile sakatlanabilirim! Yanlış uygulama kısa vadede sosyal hayatı aksatacak ağrılar, spordan soğuma ve kaçınma, egzersizden sonuç alamama gibi bir çok soruna neden oluyor… Uzun vadede ise Allah esirgesin kalıcı sakatlık yaşanması çok çok olağan bir durum!

 1. Eğitimleriniz ve çalışma şekliniz nasıl oluyor?

Online ve birebir olarak da çalışıyorum… 7 senedir başarıyla yürüttüğüm, dünyanın pek çok farklı ülkesinden de fazlasıyla katılan danışanlarım var. Online yaşam koçluğu sağlıklı yaşam programım 7 senedir şahane ilerliyor. Bunun dışında Instagram sayfamdan da bana yazan herkese cevap vererek yardımcı olmaya gayret ediyorum gücüm yettiğince.

spor bilimleri uzmanı figen yılmaz şahiner

 1. Sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktasınız. Sosyal medyanın mesleğinize etkisi oldu mu?

En başta bir eğitimci olarak, sosyal medya sayesinde dünyanın her yerindeki insanlara ulaşabilmek muhteşem. Doğru ve akademik bilgiyi iletebilmek, yanlış uygulamaların ve bilgi kirliliğinin önüne geçmek şahsım adına paha biçilemez bir onur.

 1. İzin verirseniz tek kelimeden oluşan tek kelimelik cevaplı sorular sormak istiyorum.

Yaşam koçu: Motivasyon.

Zayıflama çayları: Bakanlık onayı.

Egzersiz videoları: Çoğu çöp.

Yaşam Koçu, Spor Bilimleri ve Egzersiz Uzmanı Figen Yılmaz İletişim Bilgileri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir