Yenidoğan Bebeklerde Duygusal Beslenme

0
126
yeni doğan bebeklerde duygusal beslenme

9 ay boyunca özlemle bebeğimize kavuşmayı bekliyoruz. Doğduklarında öyle masum ve savunmasızlar ki. Kucağımıza verildiğinde onu aşkla karşılıyoruz. Bebeğinizle göz göze geldiğiniz ilk dakikalar öyle kıymetli ki bağ kurmanız için bir kaç saniye yetiyor.

Yenidoğan bebeğinizle iletişiminiz onun size olan tepkilerini belirliyor. Ona sarılmanız, gülüşünüz, söyleyeceğiniz birkaç tatlı sözcük bebeğinizin beyin gelişimine fayda sağlarken aranızdaki bağı da güçlendiriyor. Heyecanla kucağınıza almayı beklediğiniz bebeğiniz için yapamayacağınız şey yoktur. Doğduğu andan itibaren onların gereksinimleri biz anneler için oldukça önemli. Aslında farkında olmadan ne çok şey anlatıyorlar.

Unutmayın bebeğiniz sadece sütle beslenerek ve uyuyarak büyüyemez. Bebeğinizin büyümesi için duygusal beslenmeye de ihtiyacı vardır.

Temiz bir ortam, uyku ve beslenme rutinleri kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor.

Sakın bir ortamda sizinle bolca vakit geçirmek onun en çok istediği şey aslında.

Bebekler yumuşak ses tonuyla söylenen sevgi sözcüklerine bayılırlar. Özellikle banyo yaparken, emzirirken ve altını değiştirirken bunu yaptığınızda verdikleri tepkileri görünce siz de şaşıracaksınız.

Bebeğinizle fiziksel temasta bulunmanız sevginizi hissetmesine yardımcı olacak ve bebeğiniz kendini güvende hissedecektir. Tıpkı anne karnındaymış gibi.

Bebeğinizle her gün bolca vakit geçirip sohbet etmek, kullandığınız kelimeler zeka gelişimini destekliyor. Bu onunla kaliteli zaman geçirmenin en önemli öğesi.

Bebeğinizin sizinle iletişim kurmak için yeni yollar keşfetmeye başladığını ve dünyayı dokunarak, hissederek keşfettiği o görmek inanılmaz bir duygu.

İlginizi Çekebilir:  Çocuklara Sınır Koyma

Doğumdan sonraki süreçte önceliğiniz artık bebeğiniz oluyor. Uyku düzeniniz, keyif saatleriniz tamamen değişiyor. Fakat kendi yaşantınızda planlı olabiliyorsanız her şey mükemmel ilerliyor. Onun yüzündeki minicik bir tebessüm size ilaç gibi geliyor.

Bu duyguyu yaşamak her şeye değer!

Önceki İçerikVücut Peelinginin Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikBastırılmış Öfke
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu bir eğitimciyim. 2010 yılında yapımcı ve sunuculuğunu üstlendiğim canlı yayın sanat ve eğitim programları yapıp, 2013 yılından itibaren ise birçok öğrenciyle çalışmış olup, 2015 yılında kendi eğitim kurumumu açarak çalışmalarıma kurum yöneticisi olarak devam etmekteyim. Eğitim koçluğu, aile psikolojisi, kişilik psikolojisi, etkili iletişim, başarılı lider olma, beden dili üzerine almış olduğum eğitimler doğrultusunda öğrenci ve velilerimle sürekli iletişim halindeyim. Aynı zamanda bir patiannesi ve bir kız bebek annesiyim. Bebeğimin köpeğimiz Lucy ile olan maceralarını, anne bebek üzerine yazıları, bebeklere ek gıda tariflerimi, fit tarifleri, bebek gelişimi üzerine yazılarımı sosyal medyada ve dergilerde paylaşıyor, video içerikleri üretiyorum. Mutlu anne ve mutlu bebekler için Kadınja'dayım.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız