Bastırılmış Öfke

0
554
bastırılmış öfke

Her şey yolunda olmadığı zamanlarda, her şey yolundaymış gibi davranmak içeride bulunan öfkenin düşmanlığını bastırmaktır diyebiliriz.

Ancak bastırılan bu öfke, düşmanlık bir kaçınma haline gelir. Ve bu kaçınma öylesine refleks haline gelir ki kişi her zaman bunu fark edemeyebilir. Kaçınmalarda beraberinde kişide savunmasızlık hissini doğurur. Böylelikle bireyin benlik algısındaki öz değer ve öz saygı olumsuz etkilenmiş olur. Ya da bastırılmış öfke duyguları çok küçük bir tetikleyici ile kontrolsüzce yıkıcı patlamalara sebebiyet verebilmektedir.

Öfkede tüm diğer duygularımız (mutluluk, üzüntü, korku, şaşkınlık, utanç…) gibi insani doğamıza ait bir duygudur.

Öfkeyi kontrolsüzce yansıtmaktan ya da içimize bastırmaktan ziyade onu kontrol edebilmek, sağlıklı bir şekilde ifade edebilmek öz değerimizi ve öz saygımızı korumak için çok kıymetlidir.

Bastırılan öfke duygularının altında “sana ihtiyacım var” yatabilmektedir. Öfkemin düşmanlığını korumam, bastırmam gerek, çünkü sana ihtiyacım var. Bağımlılık örüntüsü ile giden ilişkiler, duyguların bastırılması benlikten kopmalara ve bireyin kendisine yabancılaşmasına yönelik yolaklar açar.

Bağımlılık örüntülerinden çıkıp, kendini gerçekleştirmeye yönelmek için küçük adımlarla harekete başlanabilir. Bu hareket adımına her an uygulanabilir “nefes egzersizleri” en büyük destekçi olabilmektedir.

Öfkeyi sağlıklı bir şekilde dışsallaştırmak için, öncelikle o yoğun öfke duygusuna kapıldığında, 3-4-7 tekniğinde nefes egzersiziyle kendimize sağlıklı düşünmek için zaman dilimi yaratılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Filial Terapi: Ebeveyn - Çocuk İlişkisi Üzerine Odaklanan Bir Terapi Yaklaşımı

Nedir bu 3-4-7 nefes tekniği?

  • Ağzınızı kapatın, 3 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın ve 4 saniye boyunca nefesinizi tuttuktan sonra 7 saniye boyunca nefesinizi dışarıya verin.
  • Ve verdiğiniz her nefeste tüm endişelerinizi, sıkıntılarınızı nefesle birlikte dışarı verdiğinizi düşünün ve bunu 7 kere tekrar edin.

Bu davranışın, davranışsal bir öğreti olarak yer etmesi için sıklıkla tekrarlanmalı ki var olan refleks davranış kırılıp yerine yeni öğreti geçebilsin.

Öfkeyi bastırmak ya da kontrolsüzce ifade etmek benlik değerimize zedeleyici olarak geri dönebilmektedir. Nefes egzersizleri ile bireyin kendisine tanıdığı 5-10 dakikalık molalar benlik değerini koruyucu ve kişinin sağlıklı baş etme yöntemlerini keşfetmesinde destekleyici olmaktadır.

Önceki İçerikYenidoğan Bebeklerde Duygusal Beslenme
Sonraki İçerikKendini Suçlamayı Bırak
İstanbul Bilim Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra Klinik Psikoloji üzerine yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Eğitimim boyunca, rehabilitasyon merkezlerinde, danışmanlık merkezlerinde ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Servisi ve Yataklı Servisi'nde gönüllü stajlarımı tamamladım. Lisans eğitimim sonrasında, pedagojik formasyon eğitimimi ve aile danışmanlığı sertifika programını tamamladım ve bu dönem içerisinde anaokullarında ve nörogelişim merkezinde psikolog olarak çalıştım. Eğitim hayatım boyunca bir çok seminerlere ve eğitimlere katıldım ve katılmaya devam etmekteyim. Bilişsel davranışçı terapist ve oyun terapistiyim. Şu anda okul psikoloğu olarak görev yapmaktayım ve danışan hizmeti sağlamaktayım. Yaşanılan pandemi sürecinden dolayı danışanlarıma online terapi hizmeti sağlamaktayım.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız