9 ay boyunca özlemle bebeğimize kavuşmayı bekliyoruz. Doğduklarında öyle masum ve savunmasızlar ki. Kucağımıza verildiğinde onu aşkla karşılıyoruz. Bebeğinizle göz göze geldiğiniz ilk dakikalar öyle kıymetli ki bağ kurmanız için bir kaç saniye yetiyor.

Yenidoğan bebeğinizle iletişiminiz onun size olan tepkilerini belirliyor. Ona sarılmanız, gülüşünüz, söyleyeceğiniz birkaç tatlı sözcük bebeğinizin beyin gelişimine fayda sağlarken aranızdaki bağı da güçlendiriyor. Heyecanla kucağınıza almayı beklediğiniz bebeğiniz için yapamayacağınız şey yoktur. Doğduğu andan itibaren onların gereksinimleri biz anneler için oldukça önemli. Aslında farkında olmadan ne çok şey anlatıyorlar.

Unutmayın bebeğiniz sadece sütle beslenerek ve uyuyarak büyüyemez. Bebeğinizin büyümesi için duygusal beslenmeye de ihtiyacı vardır.

Temiz bir ortam, uyku ve beslenme rutinleri kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor.

Sakın bir ortamda sizinle bolca vakit geçirmek onun en çok istediği şey aslında.

Bebekler yumuşak ses tonuyla söylenen sevgi sözcüklerine bayılırlar. Özellikle banyo yaparken, emzirirken ve altını değiştirirken bunu yaptığınızda verdikleri tepkileri görünce siz de şaşıracaksınız.

Bebeğinizle fiziksel temasta bulunmanız sevginizi hissetmesine yardımcı olacak ve bebeğiniz kendini güvende hissedecektir. Tıpkı anne karnındaymış gibi.

Bebeğinizle her gün bolca vakit geçirip sohbet etmek, kullandığınız kelimeler zeka gelişimini destekliyor. Bu onunla kaliteli zaman geçirmenin en önemli öğesi.

Bebeğinizin sizinle iletişim kurmak için yeni yollar keşfetmeye başladığını ve dünyayı dokunarak, hissederek keşfettiği o görmek inanılmaz bir duygu.

Doğumdan sonraki süreçte önceliğiniz artık bebeğiniz oluyor. Uyku düzeniniz, keyif saatleriniz tamamen değişiyor. Fakat kendi yaşantınızda planlı olabiliyorsanız her şey mükemmel ilerliyor. Onun yüzündeki minicik bir tebessüm size ilaç gibi geliyor.

Bu duyguyu yaşamak her şeye değer!