Vizörden: Emma Stone

0
89
emma stone

Aralık ayının vizöründeki isim; ödüllerin her türlüsünü kapış kapış almaya adamış, her türde kendini bir şekilde var eden Emma Stone. Başarılı oyunculuğundan sesinden dansına kadar yetenekleri ile yönetmenlerin çalışmak için sıraya girdiği, sinema dünyasının önemli isimlerinden biri. Bugüne kadar oynadığı her filmde, kendinden ve oynadığı karakterlerden söz ettirmeyi başarıyor.  Artık ne yaptıysa, var bu işte bir şey şüphesinden vazgeçemiyoruz. Yapımcıların ekmeğine de yağ süren oyuncu, alla beni pulla beni dercesine seyircinin aklını başından alıyor. Özdeşleşmekten ve hak vermekten kurtulamadığımız , “Bir kez de kötü ol nefret edelim.” mesajını duygularımızın cebine yerleştirerek izlemeye devam ettiğimiz oyuncunun bugüne kadarki en güzel işlerini sizler için bir araya getirdim.

  1. La La Land (2016)

Damien Shazelle tarafından yazılan ve yönetilen film, 2016 yılının en iyi filmlerinden biri olarak adlandırılmaktadır. Müzikal tarzı ile çıkış yakalayan yönetmenin üçüncü işidir. Filmin oyuncu kadrosunda Emma Stone’a  Ryan Gosling eşlik etmektedir. Sinema dünyasının çift olarak izlemeye alıştığımız ikili çıktı, koşun olarak tarif edilen filmi, sinema tarihinin üstünden anma turunu ücretsiz olarak aksettirir, oyunculuğunu kanıtlamaya çalışan Mia ve kendi yerini açmak isteyen Sebastian’ın hikayesi konu alınmaktadır.

Filmin içerisinde, kült filmler arasında yer alan önemli eserlerin modern yorumlaması yapılmaktadır. Mia, oyunculuk seçmelerine katılan ama sürekli eli boş dönen, kaybetmeye vücudu bağışıklık kazanmış biridir. Sebastian, kendi yerini açmak isteyen bir müzisyendir. Birbirleriyle karşılaşmaktan yorulmayan çift, “Hayalleri yere serpelim, birlikte kaymağını yiyelim.” şeklinde bir aşk yaşamaya başlarlar. ABD’nin film stüdyoları, sinema ve tiyatro tarihine özgü ne varsa sohbet arasında seren, müzikallerin bazı sahnelerini kendilerine göre şekillendiren, korna bıraktıran, moda yaratan özelliklere sahiptir.

Casablanca’ya dair birçok iz gördüğümüz filmde Mia’yı içimizde hissettiğimiz, üzülünce üzüldüğümüz, yaratıcılık anlarında yanında olduğumuz ve başarılı sesi ve kareografisi ile kendinden söz ettirmeyi başardı. Stone, oyunculuğunun yanı sıra dans yeteneğini ve şarkı söylemesini ön plana çıkarır. Ryan Gosling ile bir arada görmek istenenlerin arasında birinci sıradadır. Mia karakteri ile sinemadaki yerini de gösterdi. Romantik- Komedilerin 2000’li yıllardan itibaren bayrağını teslim aldığını kanıtlıyor.

Yönetmen: Damien Shazelle

Oyuncular: Emma Stone, Ryan Gosling

Yıl: 2016

Ülke: ABD

Tür: Müzikal- Romantik

  1. The Help (2011)

1960’lı yıllarda ABD’nin siyahi ırkçılık dönemine yansıyan Kathryn Stockett’in romanından uyarlanan ve Tate Taylor tarafından yönetilen Oscar ödüllü filmin hikayesi siyahi hizmetçiler hakkındadır. Çok derinlemesine bakıldığında, aman ortalık karışmasın. Stone, filmde gazetecilikten yeni mezun olan Skeeter’ı canlandırıyor. Siyahi hizmetçi ile büyüyen Skeeter, arkadaşlarının aksine ırkçılık karşıtıdır.  Bir yazar olmak isteyen ve New York’a gitmeye çalışan genç kızın, siyahilerin hikayelerini kaleme alma çabalarıdır. Viola Davis ile uyum içerisindeki oyuncu, yazarlık çabaları, geçmiş öyküsü ve kahramanlığı dikkat çekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Bir Mesajınız Var: Vampirler Dünyası

Yönetmen: Tate Taylor

Oyuncular: Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer

Yıl: 2011

Ülke: ABD

Tür: Dram

  1. Kağıt Adam (2009)

Çoğu izleyicinin bilmediği, hatta Emma Stone’un oynadığını fark etmediği iş, sakin bir film severlere önerilmektedir. Yazdığı kitapla kendini kanıtlayamayan bir yazar, kafasını dinlemeye gider. Orada ise çocuk bakıcısı olarak Abby’i işe alır. Ortadaki tek sorun adamın çocuğu olmamasıdır. Bu adam ne yapıyor? Hangi dünyayı yaşıyor diye aklınızdan geçirmeye devam ederken diyalogları ve yardımseverliği ile filmin ilgi çeken unsurlarından biri oluyor. Abby, yan rol gibi gözükse de bir yandan da başroldür.

Yönetmen: Kieran Mulroney, Michele Mulroney

Oyuncular: Jeff Daniels, Emma Stone

Yıl: 2009

Ülke: ABD

Tür: Komedi- Drama

  1. Mantıksız Adam (2015)

Yönetmeninin adını artık duymak istemesek de zamanında çok enteresan bir ruh haline sahip filmde, üniversitedeki felsefe profesörü Abe ile tanışan Jill’in birbiriyle yakınlaşma öyküsünün ardında aşktan nerelere geldik diye kendinizi sorgulayacağınız, bir yandan Jill karakterini canlandıran Emma’ya  saçma sapan hallerinden bir an önce kurtulması için mektup yazma isteğinizin ateşleneceği bir psikopat hikayesinde, farklı karakter çizgisine imza attı.

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Joaquin Phoenix,Emma Stone

Yıl:2015

Ülke: ABD

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Adı Çıkmış, Çılgın Aptal Aşk filmleri ile de ön plana çıkan oyuncu, dizilerde de iz bırakmakta. En popüler ve dijital dünyayı kasıp kavuran Maniac projesi, izlenmesi gereken ve hayranlarını bilim kurgu ile karşılama törenine davet ediyor.

Her filmde ve dizide bir şekilde kendine yer bulan ama başkalarının hikayesini görev edinmiş gibi gözüken oyuncu kendini kurtarmayı son dönemlerde başardı. Sen başlı başına bir oyuncusun, hem de yetenekli. Stone’a buradan tek tavsiyemiz, kaşeyi yüksek tutması olacaktır. Sinema dünyasına başarılı işler ile gelmeye devam eden oyuncu, kendi filmografisine imza atıyor.

Önceki İçerikAşk Mı Bağımlılık Mı?
Sonraki İçerikHad Bilmek, Haddini Bilebilmek…
Işık Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünü üçüncülük ile bitirdim. Üniversite yıllarımdan itibaren yazarlığa ilgi duydum ve film eleştirileri yazmaya başladım. Bitirme projemi uzun metrajlı film senaryosu yazarak bitirdim. Çeşitli televizyon kanallarında haber yazımı, program yapım ekiplerinde ve editör olarak çalıştım. Bununla beraber sinema ve dizi yazılarımın yanında tiyatroyu da oldukça severim. Film ve dizi tarzlarında gönlümün bir yarısı romantik komediye diğer yarısı da diğerlerini kalan türler kendi aralarında bölüştürmekte. Filmde en çok baktığım şey öncelikle hikayesi olacaktır. Her tür film tarzını sevsem de en sevdiğim film Casablanca olarak kalacaktır. Kelimelerinin derinlerinde güzel anlamlar çıkarabilen Sabahattin Ali, Dostoyevski, Ayşe Kulin, Charles Brown, Balzac, Stephen King gibi kitap yazarlarının hayranı olarak her konuda kitaplar okumaktayım. Türk sinemasından her daim ümitli olmakla birlikte; Amerikan sinemasını ve Fransız sinemasını biraz daha özel bulmaktayım. Bu arada çay içmeyi de çok severim. Yazdığım yazıların içindeki neşeyi her zaman sizlerle buluşturmaya kararlıyım.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız