Türkiye’de bazen anlamlandıramadığımız bazen de aslında hiç de fena değil yorumları ile karşı karşıyayızdır. Herkesin hayatı zaten biraz tuhaf değil midir? Çok da yadırgamamak lazım. Hangi kafa gittiği gezegende mutlu değilse, acısını senaryodan çıkarıyor. Ne kadar ayıp dendiğini duysak da dizimizi kırıp oturmak da bir tercih. Buradan anlaşılan da ortopedistin kendin olursan kaynakçıya gerek yok. Kemik kendi kendine kaynayacaktır. Eti senin kemiği benim denen filmlere bir göz atalım. İçinde bir güzellik olabilir ama nereden  bakıldığına göre değişir. Bazen bir oyuncudan, bazen senaryonun tut şunun ucundan denize düşmesin pozisyona uyum sağlamasından fark edilebilir. Filmlerin sonunu merak edersiniz ve hüsrana 5 dakikalığına uğradığınız ama üyeliğinizin ömür boyu olduğu anlar vardır işte onlardan birine de hazır olmak lazım. Patron mutlu son istiyorsa da kibritçi kızı soğuktan korumanın bir yolunu bulmak da boyun borcu olarak askıda ekmek halinde her yardımseverin görevi oldu.

  • Martıların Efendisi

Listenin en başında yaratıcılık anlamında nostaljiye selam veren kültürlü bir enteresanlık var. İstanbul’u hiç böyle izlemediniz de denebilir. Mobilyanızı değiştirmenin vakti geldiyse adres belli. Martıların efendisi kısaca MEF İstanbul’un deniz kıyısında kanatlarını aça aça, biraz yıkık biraz temiz ama yine de parkeleri ağlattık durumunu koruduğu büyük bir evde yaşamaktadır. Kendisini martıların efendisi olarak tanımlamaktadır. En kalıcı şeyler ise kılıcı ve martıları. Bir kadınla tanışması onu tamamen değiştirecektir. Bırakın beni masalımda, gerçek hayata dönesim yok diyenlere acı tecrübe, üzgünüz. Mehmet Günsur oyunculuğuna kendini bırakmak isteyenlere duyurulur, en kârlı siz çıkabilirsiniz. Bugüne kadar ki en bilinmedik ama izlenmesi yüksek oranla tavsiye edilen işlerindendir. İzleyici kitlesinin oldukça az olduğu tahmin edilse de ön yargının bırakılması gerek. Biraz da anlayan sever, anlamayansa kalan sağlar bizimdir, en sevdiğim yer sol dizimdir.

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular: Mehmet Günsur, Bige Önal, Timuçin Esen, Nejat İşler, Aras Bulut İynemli, Hakan Kurtaş

Senaryo: Meriç Demiray

Yıl-Ülke: 2017, Türkiye

Tür: Dram

  • Sen Kiminle Dans Ediyorsun?

Eğer bir Burak Aksak kaleminden izliyorsanız, kesinlikle bu işte bir ilginçlik arayın. Dansta sıfır yetenek oluşu gizlice diplomalanmış Aysel, kendini tuhaf ekibi ile dans yarışması yolculuğunda bulacaktır. Binnur Kaya komedisi severler, eşofmanıyla oldukça rahat edecek, benden söylemesi. Dans yarışmasındaki tuhaf karakterlerin neden dans edemediği ise fiziğin benim kimyamı bozma demesine aykırı.

Senarist-Yönetmen: Burak Aksak

Oyuncular: Demet Özdemir, Binnur Kaya, Uraz Kaygılaroğlu ve Okan Çabalar

Yıl-Ülke: 2017

Tür: Komedi

  • 8 Saniye

Esra, Almanya’da yaşayan ve yağmurdan kaçıp doluya tutulan bir hayata mensuptur. Rüyalarında sürekli gördüğü gizemli adamı bulma macerasına girişir ve bakın neler değişir? Birinin peşinden değerse koşun derlerse sizlere birazcık inanın. Esra İnal’ın kendi hayatından alıntı bu iş herkesin kafasından “İçim daraldı bak şimdi, bu kadarı da olmaz; aç pencereyi.” olayına kendinizi hazır etmenizi sağlayacak.

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Esra İnal, Fırat Çelik, Fahri Yardım, Mehmet Kurtuluş, Salih Kalyon

Senaryo: Esra İnal, Nuran Evren Şit

Yıl-Ülke: 2015, Türkiye ve Almanya

Tür:  Dram, Biyografik, Romantik

  • Bünyamin

Hayal, yazar sıkışmasının örneğine hoşgeldinizin temsili olan bir yazardır. Sonunda Bünyamin olan işsiz bir adamın hikayesini konu almaya başlar.  Bünyamin’in de gerçek hayata dahil olduğu anlarda Hayal ile Bünyamin bir araya gelmekten kurtulmayacaktır. Bir filmde her şey mi tuhaf olur deseniz yeridir. Konuşan kuştan, enteresan bir yayınevine,  tuhaf kapılardan, ağaç evdeki bilgeye kadar aslında izlemesek de bir şey kaybetmeyiz fakat bir hayal dünyası tanıyalım isteyenlere küçük ve tatlı bir öneri. Hayatta her şey kısmete kendinizi açıp ve gülmek isteyenler film başına!

Yönetmen: Serdar Gözelekli

Oyuncular: Görkem Yeltan, Funda Güray, Serkan Ercan

Yıl-Ülke: 2015, Türkiye

Tür: Komedi

https://www.youtube.com/watch?v=x-7oOWq82ks

  • Beyza’nın Kadınları

Eşi Beyza’nın bilinç kayıpları yaşadığını ve enteresan kişiliklerle iletişime geçtiğini fark eden Psikiyatr Doruk ve Komiser Fatih’in polisiye ve neden izledim, bugüne kadar aslında iyiydik, şimdi bize ne olacak Olric? soruları ile başbaşa kalabilirsiniz.

Yönetmen:  Mustafa Altıoklar

Oyuncular: Haldun Boysan, Demet Evgar, Engin Hepileri, Tamer Karadağlı, Berrak Tüzünataç

Yıl- Ülke: 2006, Türkiye

Tür: Polisiye, Gerilim

  • Sen Aydınlatırsın Geceyi

Onur Ünlü’nün filmlerinde absürd bir dünya asla eksik olmaz. Belki kendisinin de neden çektiğini bilmediği filmleri araya girmiş olabilir. Manisa’da yaşayan Cemal’in içine sıkıntı basar ve nedenini bilmez. Orada yaşayan herkesin de tuhaf güçleri vardır, fantastik kasabaya hoşgeldiniz.

Yönetmen: Onur Ünlü

Oyuncular:  Ali Atay, Demet Evgar, Damla Sönmez

Yıl-Ülke: 2013, Türkiye

Tür: Fantastik, Dram

  • Bana Masal Anlatma

Yine bir Burak Aksak işi ve yine bir komedi. Bu sefer masallar ortalığı karıştırdı. Tuhaf olaylar silsilesine hazır olun. Masal kahramanı Ayperi ile tanışan Rıza’nın romantik hikayesini gülerek ve üzülerek izleyebilirsiniz.

Yönetmen: Burak Aksak

Oyuncular: Fatih Artman, Hande Doğandemir, Devrim Yakut

Yıl–Ülke: 2015, Türkiye

Tür: Romantik, Komedi

  • SüperTürk

Filmin arkadaşlar arasında Süpermen’e parodi konuşup geceyi komik geçirelim konuşmasının yanlış anlaşılmasının film olma yolculuğu olduğuna inandığımız ve Tamer Karadağlı neden bu filmde yer aldı sorularının içinizde kalacağı bir filme hazır mısınız?

Yönetmen : Tamer Karadağlı

Oyuncular: Tamer Karadağlı, Arzu Balkan, Suna Keskin

Yıl-Ülke: 2012, Türkiye

Tür: Komedi

  • Masallardan Geriye Kalan

Ülkemizin masallar ile derdi apaçık ortada ama sıcak samimiyet de elimizden geliyor dendiği ama bir yandan da Tuba Ünsal’a yapılan saç ve makyajın  kendisinin bile nereden siliniyor bu resimler dediği bir haliyle karşı karşıya kalabileceğiniz bir Netflix filmi. Bir doçent olan Evren’in yüksek lisans öğrencisi Hece ile yaşadığı aşk ve Eskişehir’den Avrupa’ya garip bir sarmalın içine girebilirsiniz.

Yönetmen Mustafa Uğur Yağcıoğlu

Oyuncular: Özgür Çevik, İlayda Akdoğan, Tuba Ünsal

Yıl-Ülke: 2020, Türkiye

Tür: Romantik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir