Uyumayan Bebeğe Çözüm: Kundak

0
462
kundak

Bebekler doğumdan sonraki ilk birkaç hafta, günün neredeyse tamamını uyuyarak geçirirler. Bu dönemde uyku, bebeğiniz için anne sütü kadar gereklidir. Yeni doğan bebeğiniz uykuya dalmakta zorlanıyor, uyuduğunda uykusu sık sık bölünüyorsa uyku problemi yaşıyor olabilir.

Bebeğinizi uyku öncesi kundak yapmak, doğru şekilde uygulandığında ilk aylardan itibaren bebeğinizin uyku düzeninin oturmasına faydalı olacaktır. Kundak yapmak geleneksel bir yöntem olarak görülüp kaçınılan bir uygulama halini almış olsa da… Avrupa’da yayınlanmış bebek bakımı hakkında ki kaynakların bir çoğunda “uyumayan bebeğe çözüm” başlıkları altında kundak yapmak ilk sırada yer alıyor.

Bebeğiniz her şeyi olduğu gibi vücudunu kontrollü bir şekilde hareket ettirmeyi de doğumdan sonra zamanla öğrenir. Yani yeni doğan döneminde bebeğinizin el, kol ve bacakları istemsiz hareket eder. Bunun bir nedeni de ilk 3 aylık dönemde görülen moro refleksidir. Bu refleksi bebeğin irkilmesi, kol ve bacakların sıçrar gibi kontrolsüz hareketi olarak da tanımlayabiliriz.  Bu istemsiz ve ani hareketler bebeğinizin uykudayken kendi kendini uyandıracak şiddette olabilir. Sık sık uyanan bebeğiniz gün içinde huzursuzluk, ağlama, emmeyi reddetme gibi sorunlar yaşayabilir.

“Nasıl doğru şekilde kundak yaparım?” diyorsanız sizin için basit bir kundak örneği.

Kundak yapılan bebek hem kendini daha güvende hissedecek hem de bu istemsiz hareketlerle uykusu bölünmediği için daha kaliteli bir uyku çekecektir.

İlginizi Çekebilir:  Çocuk İçin Oyun

kundak yapma

Kundak yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Bebeğin omuz bölgesinden aşağı doğru kolları gövde üzerinde birleştirmek
  • Bacakların hareketini tamamen kısıtlamadan sarmak
  • Kalça bacak hizasını dümdüz yapmaya çalışmamak
  • Vücudun doğal postürünü / pozisyonunu korumak olmalıdır.

Kundak yapmak bebeğinizin kendi kendine uyumayı öğrenebilmesi ve uyku düzeninin oturması için faydalı bir yöntemdir. Ancak unutulmamalı ki nadir de olsa bazı bebekler kundaklanmayı sevmezler. Eğer bebeğiniz kundak yapıldığında aşırı gürültülü bir şekilde ağlıyor, huzursuz görünüyor ve uykuya dalamıyorsa kundak bebeğiniz için uygun değil demektir.

Bebeklerde uyku sorunları ve uyku eğitimi ile ilgili diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Güzel güzel uyusunlar sağlıklı büyüsünler.

Önceki İçerikÇocuklarda Öfke
Sonraki İçerikHangi Zihniyete Sahipsin?
Gazi Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi mezunu olan Gülşah Taşkın, üniversite öğrenimi sırasında bir dönem Finlandiya'daki Turku University of Applied Sciences'da Cinsel Sağlık ve Çocuk Sağlığı dersleri almış ve ilgili seminerlere katılmıştır. Akademik alanda uzmanlığını Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda yapmış, Sağlık Bakanlığı "Beslenme Dostu Okullar Projesi"nde görev almıştır. Kanser tedavisi gören çocukların, uzayan hastane yatış sürecinde "hasta" olmadan önce "çocuk" oldukları konusunda farkındalık yaratmak için 2017'de hayata geçirilen ve ulusal basında da büyük ilgi gören Kanser Savaşçıları Derneği'nin Serum Askılı Bisiklet Projesi'nde Proje Üreticisi olarak görev almıştır. Aktif olarak çalışmaya devam ederken İleri Yaşam Desteği Eğitimi, Bebek ve Çocuk İlkyardım Eğitmenliği, Pedagojik Formasyon, Gebe Eğitim Danışmanlığı (Doğum Koçu ve Emzirme Eğitmeni) sertifikalı eğitim programlarını tamamlamıştır. Şuan anne/adaylarına yüz yüze ve online danışmanlık yapmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız