Bebekler doğumdan sonraki ilk birkaç hafta, günün neredeyse tamamını uyuyarak geçirirler. Bu dönemde uyku, bebeğiniz için anne sütü kadar gereklidir. Yeni doğan bebeğiniz uykuya dalmakta zorlanıyor, uyuduğunda uykusu sık sık bölünüyorsa uyku problemi yaşıyor olabilir.

Bebeğinizi uyku öncesi kundak yapmak, doğru şekilde uygulandığında ilk aylardan itibaren bebeğinizin uyku düzeninin oturmasına faydalı olacaktır. Kundak yapmak geleneksel bir yöntem olarak görülüp kaçınılan bir uygulama halini almış olsa da… Avrupa’da yayınlanmış bebek bakımı hakkında ki kaynakların bir çoğunda “uyumayan bebeğe çözüm” başlıkları altında kundak yapmak ilk sırada yer alıyor.

Bebeğiniz her şeyi olduğu gibi vücudunu kontrollü bir şekilde hareket ettirmeyi de doğumdan sonra zamanla öğrenir. Yani yeni doğan döneminde bebeğinizin el, kol ve bacakları istemsiz hareket eder. Bunun bir nedeni de ilk 3 aylık dönemde görülen moro refleksidir. Bu refleksi bebeğin irkilmesi, kol ve bacakların sıçrar gibi kontrolsüz hareketi olarak da tanımlayabiliriz.  Bu istemsiz ve ani hareketler bebeğinizin uykudayken kendi kendini uyandıracak şiddette olabilir. Sık sık uyanan bebeğiniz gün içinde huzursuzluk, ağlama, emmeyi reddetme gibi sorunlar yaşayabilir.

“Nasıl doğru şekilde kundak yaparım?” diyorsanız sizin için basit bir kundak örneği.

Kundak yapılan bebek hem kendini daha güvende hissedecek hem de bu istemsiz hareketlerle uykusu bölünmediği için daha kaliteli bir uyku çekecektir.

kundak yapma

Kundak yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Bebeğin omuz bölgesinden aşağı doğru kolları gövde üzerinde birleştirmek
  • Bacakların hareketini tamamen kısıtlamadan sarmak
  • Kalça bacak hizasını dümdüz yapmaya çalışmamak
  • Vücudun doğal postürünü / pozisyonunu korumak olmalıdır.

Kundak yapmak bebeğinizin kendi kendine uyumayı öğrenebilmesi ve uyku düzeninin oturması için faydalı bir yöntemdir. Ancak unutulmamalı ki nadir de olsa bazı bebekler kundaklanmayı sevmezler. Eğer bebeğiniz kundak yapıldığında aşırı gürültülü bir şekilde ağlıyor, huzursuz görünüyor ve uykuya dalamıyorsa kundak bebeğiniz için uygun değil demektir.

Bebeklerde uyku sorunları ve uyku eğitimi ile ilgili diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Güzel güzel uyusunlar sağlıklı büyüsünler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir