Karşınıza Çıkan Fırsatların Farkında Olun!

0
235
karşınıza çıkan fırsatların farkında olun

İçindekiler

Bu yazımda web sitemde, blog sayfamdaki bir yazımda paylaştığım hikayeyi burada sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Pencerenize konan kırlangıçları fark etmeniz dileğiyle…

Kırlangıçla Adamın Hikayesi

Bir gün, bir kırlangıç bir adama aşık olmuş ve adamın penceresine konarak ona demiş ki:

– “Seni çok seviyorum, lütfen pencereyi aç ve beni içeri al. Birlikte yaşayalım.”

Adam da:

– “Olmaz seni içeri alamam. Sen bir kuşsun, bir kuş hiçbir adama aşık olur mu?”

Bir süre geçtikten sonra kırlangıç tekrar geri gelmiş ve demiş ki:

– Lütfen pencereyi aç ve beni al içeri. Sana hem dost hem arkadaş olurum canın da sıkılmaz, birlikte yaşarız” demiş.

Adam ise:

– “Olmaz, içeri alamam. Git hadi” demiş.

Bir zaman sonra artık sonbahar yaklaşmış ve havalar soğumaya başlamış. Kırlangıç da son kez adamın penceresinin önüne gelerek, tekrar demiş ki:

– “İçeri al beni lütfen. Artık havalar soğumaya başladı, dışarıda kalmam mümkün değil ben sadece sıcak havada yaşayabilirim. Eğer beni içeri almazsan, sıcak ülkelere gitmem gerekir. Beni içeri al ki burada kalabileyim, birlikte yaşayalım. Seni neşelendirip, sana arkadaşlık ederim. Sen de benim gibi yalnız birisin, birbirimize yarenlik ederiz.

Adam sinirli bir şekilde:

– “Git başımdan derhal! Yalnız kalırım ben” diyerek kırlangıcı camın önünden kovmuş.

Kırlangıç tabii ki üzgün bir şekilde uçarak oradan uzaklaşmış ve başka bir sıcak ülkeye gitmiş. Kırlangıç gittikten sonra adam:

İlginizi Çekebilir:  Sevgili Tanrıça

– “Ben ne kadar aptal ve akılsız bir adamım. Neden kırlangıçla birlikte yaşamayı kabul etmedim ki? Birlikte yaşardık, ne güzel olurdu” demiş ve çok pişman olmuş. Ama ne fayda, iş işten geçmiş bir kere. Sonra da kendi kendine:

– “Hava sıcak olduğunda nasıl olsa kırlangıç tekrar geri gelir, o zaman onu içeri alırım beraber mutlu bir hayat süreriz” diye düşünmüş.

fırsatların farkında olun

Havalar ısınmaya başladığında adam penceresini açık bırakmaya başlamış ve beklemiş. Yaz gelince kırlangıçlar da birer birer gelmeye başlamışlar. Adam ne kadar beklese de onun penceresine gelip konan kırlangıç bir türlü gelmemiş. Yaz boyunca adam penceresini hiç kapatmamış ve hep beklemiş kırlangıcın gelmesi için. Fakat kırlangıç hiç gelmemiş. Adam gelen diğer kırlangıçlara sormaya başlamış, ancak kırlangıçlardan hiçbiri onun kırlangıcını görmemiş.

En sonunda adam, bilge bir kişiye gitmeye karar vermiş. Ona danışmak ve ondan bilgi almak istemiş. Gitmiş bilge kişiye, durumu da anlatmış. Bilge kişinin cevabı ise:

– Kırlangıçların ömrü altı aydır” olmuş.

Hayat bazı fırsatları size sunar, belki de hayatınız boyunca bir kez elinize geçecek. Onları fark etmez ve değerlendirmezseniz uçup giderler. Bazı insanlar için de aynısı geçerlidir; bir kez karşınıza çıkar, onların farkına varmazsanız, değerinin farkına varmazsanız onlar da uçup giderler. Bir daha da geri gelmezler. Hayatınızda; kariyer alanında ve sosyal alanlarda karşınıza çıkan fırsatların farkında olun!

Sormak istedikleriniz olduğunda bana info@kesfetozu.com mail adresine yazarak ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikMedikal Direktörü Hanzade Banu Nadir İle Röportaj
Sonraki İçerikTarih Boyu Değişen “Güzellik” Algısının Yaptırım Gücü
Uzmanlıktan mentörlüğe, mentörlükten yöneticiliğe uzanan 15 yılı aşan iş tecrübesiyle Marka İletişimi mezunu olarak, artık saymayı bırakmış olduğu aldığı sayısız eğitimle 7 sene önce müşteri ilişkileri, etkili iletişim, stres yönetimi ve kariyer yönetimi ile ilgili bireysel danışmanlık yapmaya başlayan Aslı Saka; bu sürecin paralelinde NLP, koçluk, davranış bilimleri eğitimlerini de tamamlamıştır. Motivasyon & Kariyer Koçu olarak hayatında ve kariyerinde yeni bir sayfa açmak isteyen fakat nereden başlayacağını bilemeyen, kariyerinde belli bir noktaya gelen ve bir noktada tıkandığını düşünen ve ne yapacağımı bilmiyorum diyen, kendi işini kurmak, sevdiği işi yapmak isteyen kadınların ve kadın girişimcilerin özgüven eksikliği, kararsızlık ve cesaret edememe problemlerini çözmelerini ve emin adımlarla yollarında ilerlemelerini sağlıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız