Hamilelikte 5. Ay Gelişmeleri ve Yaşanan Olaylar Nelerdir?

Hamileliğin beşinci ayı, 17. ve 20. haftaların arasını kapsamaktadır. Anne adayı hamileliğe iyice ısınmaktadır. Vücudunda olan gelişmeler, anne adaylarında mutluluk hissi vermektedir.  Hamilelikte beşinci ay neler yaşanır? Anne adayının karnı iyice belli olmaktadır. Anne adayının iştahı artmaktadır. Göğüslerdeki büyüme artmakta, toplardamarlar belirginleşmektedir.

Gebelikte beşinci ay,  göğüslerin kahverengi olan kısmı büyümektedir.  Üst sınır göbek deliği olacak şekilde rahim büyümektedir.  Bağırsaklara olan baskı artmaktadır. Kabızlık olayları daha sık yaşanmaktadır. Nefes alış verişinde sıkıntılar yaşanmaya başlamaktadır. Nefeste kesilmeler olmaktadır.  Sırt ağrılar olabilmektedir. Ayağa binen yük arttığı için eklem yerlerinde problemler olabilmektedir. Bu yüzden topuklu ayakkabılara veda edilmesi gerekmektedir. Unutkanlıklar yaşanabilmektedir.  Duygusallıktan dolayı olan sıkıntılar azalmaktadır. Ender de olsa el ve ayakta şişmeler bu ayda da görülebilmektedir. Hamilelikte 5 ay anne adayında midede yanmalara ve ekşimelere neden olabilmektedir. Anne adayı üçlü tarama testlerinden geçmektedir. Bebekte Down Sendromu olup olmadığı araştırılmaktadır. Gerekli görülürse anne adaylarına kalsiyum takviyesi edilmektedir.

gebelikte beşinci ay

Hamilelikte beşinci ay neler olur? Bebeğin organları büyümektedir. Beşinci ay bebek gelişimi konusunda bebeği uyuduğu bilinmektedir. Bebek uyku için kendisine annenin karnında yer ayarlamaktadır. Sesleri duyabilmektedir. Etraftaki seslere alışmaktadırlar. Özellikle annenin sesi, bebek için vazgeçilmeyen ses olmaktadır.  Bebeğin kasları ve sinir sistemi gelişmektedir.  Bebeği koruyan sıvının miktarında artış gözlenmektedir. Bebek ani seslere tepkiler gösterebilmektedir. Annenin karnında sıçramalar yapabilmektedir.  Hamilelikte beşinci ay hamileliğin yarısı sayılmaktadır. Bu nedenle anne adayı için her an doğum tehlikesi bulunmaktadır.  Bebeklerde saçlar oluşmaktadır. Tırnaklar uzamaya başlamaktadır.  Bebekler bu ayda gözlerini açıp kapatmaya çalışmaktadırlar; fakat gözleri hala kapalı konumda durmaktadır. Hamilelikte beşinci ay gelişmeleri arasında koku alma, tatma gibi duyu organlarında gelişmeler yaşanmaktadır.  Bebekler dönmeye çalışmaktadırlar. Tekme atmaya başlamıştırlar. Bebeğin boyu 20 cm civarında olmaktadır. Bebeğin kilosu ise 500 grama kadar çıkmaktadır. Beyin bu dönemde çok hızlı büyümektedir. Bu nedenle Omega 3 açısından zengin besinler tüketilmesi gerekmektedir. Anne adaylarının balık (özellikle somon), semizotu, ceviz, ıspanak tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir