Hamilelikte 6. Ay Gelişmeleri ve Yaşanan Olaylar Nelerdir?

Hamilelikte altıncı ay 21. hafta ile 24. hafta arasını kapsamaktadır. Anne adayı doğuma yavaş yavaş yaklaşmaktadır. Hamilelikte altıncı ay neler olur? Anne adayı git gide ağırlaşmaktadır. Uterusun büyümesi ile beraber organlara ve diyaframa yapılan baskı artmaktadır. Bu da anne adaylarında nefes nefese kalmalara neden olmaktadır. Bel ile sırt ağrıları artmaktadır.

Anne adaylarına gebelikte altıncı ay ile birlikte günde bir kez tansiyon takibi yapılmaları önerilmektedir. Bulantılar ve kusmalar artık olmamaktadır; fakat mide ekşimeleri bebeğin vücudunun tüylenmesinden dolayı yaşanmaktadır.  Kasıklarda ise ağrılar görülmektedir. Kramplar oluşmaktadır. Kadın doğum uzmanları kramplar için magnezyum takviyesi yapmayı önermektedirler.  Bazı anne adaylarında akıntılar görülebilmektedir. Her akıntıda telaşa düşülmemelidir.  Anne adayındaki kilo artışı devam etmektedir. Hamileliğin altıncı ayı erken doğum riski yüksek olan bir aydır. Vücutta oluşabilecek olan su kaybı erken doğuma neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bol bol su tüketilmelidir. Anne adaylarında diş eti kanamaları sıklıkla görülmektedir. Ayrıca diş kayıpları da yaşanabilmektedir. Getasyonel diyabet hamilelikte görülen sonra yok olan şeker hastalığıdır. Bu nedenle anne adaylarından şeker tarama testi yaptırmaları istenmektedir. Bu şeker tarama testleri hakkında uzmanlar tarafından farklı görüşler belirtilmektedir. En doğru kararı doktorunuz vereceğinden önerilerin dikkate alınması tavsiye edilmektedir. Bebeğin hareketleri anne adayı tarafından tam anlamı ile hissedilmektedir. Doppler ultrasonografi yapılarak bebeğin kalbinde herhangi bir sıkıntı olup olmadığı anlaşılmaktadır. Hamilelikte 6 ay anne adayı için kaşıntıların başladığı ay olarak da bilinmektedir. Her anne adayında olmasa da genel olarak anne adaylarının karın bölgeleri ile yüzlerinde kaşınmalar görülmektedir. Annenin kan üretimi artmaktadır.

gebelikte altıncı ay

Hamileliğin altıncı ayı neler yaşanır? Bebeğin boyu 30 cm, kilosu ise 600 gram civarındadır. Hamilelikte altıncı ay gelişmeleri şu şekildedir:  Bebek dış ortamdaki sesleri duyduğu gibi annenin kalp atış seslerini de duyabilmektedir. Bu sese alışan bebekler, doğdukları zaman annenin kalp ritmine benzeyen kişilerde kendilerini daha huzurlu hissetmekte ve sessizce onların kucağında durmaktadır. Altıncı ay bebek gelişimi daha çok kaslara yöneliktir. Kaslar geliştiği için tekmeler daha rahat hissedilmektedir. Bu ayın sonunda babalar da anne adayının karnına dokununca tekmeleri hissedebilmektedirler.  Anne adaylarına bebeğin hareketlerini hissetmeye başladıkları andan doğum anına kadar saymaları istenmektedir. 10’dan az hareket ediyor ise kadın doğum uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Yüzünün şekli artık oluşmuş sayılmaktadır ve son durumunu almaktadır. Cildi hala buruşuk bir görünümdedir. Bebekler bu dönemde öksürebilmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir