Son zamanlarda sosyal medyada dolaşan rengi yeşile dönmüş bir anne sütü poşeti görsel altında da; “Covid teşhisi konan bu annenin sütünün yeşil renkte olması kötü bir işaret gibi görünebilir ama tam tersi. Çocuğunu olası bir enfeksiyondan korumak için ürettiği antikorların sonucu…” diye başlayan ve bebek için koruyucu olduğunu ve emzirmeye devam edilmesi gerektiğini iddia eden açıklamalar var.

Sütün renginin yeşil olma sebebi üretilen antikor değil, hastalık sürecinde uygulanan ilaç tedavisidir. Annenin semptomları azsa, akciğerlerde buzlu cam görünümü yoksa, bebeğin sütten kesilme veya ek gıdaya geçme gibi bir durumu söz konusu değilse ilaç kullanmadan, özenli bir bakımla, uygun vitamin takviyeleriyle maske takarak emzirmeye devam etmelerini öneriyoruz. (Konu ile ilgili “Covid19 ve Annelik” yazıma https://www.kadinja.com/koronavirus-ve-annelik/ linkinden ulaşabilirsiniz.)

Ancak annenin durumu tedavi gerektiriyorsa oral tedavi başlanır. Tedavi 5 gün sürer ve bu 5 gün boyunca bebek emzirilmez(!). Anne bu süreçte sütünü sağıp atmalıdır. 5 gün sonunda süt rengi normale döndüğünde (24-48 saat içinde) yeniden emzirmeye başlanabilir.

Şuan uluslararası düzeyde bir pandemi süreci yaşanıyor. Mevcut ilaçlar yalnızca 18 yaş üstüne uygulama için uygun. Kullanılan ilaçların bebeğe nasıl bir yan etki göstereceği net bilinmiyor. Yapılan bazı çalışmalar yalnızca içeriğindeki etken maddesi Hydroxychloroquine olan ilacın kullanımı konusunda bize bilgi vermiştir. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501150/ Erişim tarihi: 01-02-2021):

“Emzirme sırasında Hidroksiklorokin’e maruz kalan bebekler, anne sütünden sadece az miktarlarda ilaç alırlar. En az 1 yaşına kadar olan bebekler dikkatli takip edilmiş, sonuçta büyüme, görme veya işitme üzerinde herhangi bir yan etki bulunamamıştır.”

Uluslararası uzmanlar, Hidroksiklorokin’in emzirme sırasında kabul edilebilir olduğunu belirtmektedir. Ancak diğer kullanılan ilaçlar ve etkin maddeleri hakkında net bir sonuç yok. Her hastalık süreci hastaya özgü yönetilmelidir. Covid19 tanısında kişinin durumuna özgü tedavi planlanır. Bazen tek bir ilaç bazen ikili – üçlü ilaç kombinasyonlarıyla tedavi düzenlenir.

Süreç hakkında detaylı ve doğru bilgi il sağlık müdürlüklerine bağlı Covid Çağrı Merkezleri’nden alınabilir.

Sağlıkla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir