Koronavirüs (Covid19) Ve Annelik

0
243
koronavirüs ve annelik

Birçok anne içgüdüsel olarak bebeğini karnında hissettiği ilk andan itibaren onun güvende olmasını ister. Şuan ülkemizde de hızla yayılım gösteren Covid-19 salgını ve tedavi süreci hakkındaki bilinmezlikten dolayı çocuğu kaç yaşında olursa olsun bütün anneler endişe içinde. Bu yazımızda hamile ve özellikle yeni doğan bebeği olan annelerimizin süreçle ilgili sorularına yanıt vereceğiz.

Bu süreci en iyi şekilde atlatabilmek için nasıl davranmalı, ne yapmalı?

  • Öncelikle unutulmamalı ki bu virüs kişiler aracılığı ile taşınarak yayılıyor. Mümkün olduğunca evden çıkmamak alacağımız en etkili tedbir.
  • Hamile ve yeni doğum yapmış anneler günlük yeterli sıvı alımını ihmal etmemeli. Gün içinde ortalama 3 litre su içmek ve şekersiz hazırlanan meyve kompostoları tüketmek hem bağışıklığınızı destekleyerek sizi hastalıklara karşı koruyacak, hem de gün içinde kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • Egzersiz yapmak (ev içinde küçük yürüyüşler, yattığı yerden dizleri karna çekmek, dans etmek vb. egzersizler) bağışıklığınızın güçlü kalmasına yardımcı olurken, vücudunuzda endorfin salgılanmasını uyararak daha pozitif düşünmenizi ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Her sabah ılık bir duş almaya çalışın. Eğer emziriyorsanız ve her sabah duş alma imkanınız yoksa göğüs bölgenizi ılık su ile yıkayın. Böylece güne başlarken daha rahat hissedeceksiniz. Süt kanallarınızın açılmasını sağlayarak, süt miktarınızın artması da sağlanır.
  • Emzirmeden ve bebeğinize her temastan önce mutlaka ellerinizi su ve sabunla en az 30 saniye yıkayın.
  • Öksürüyor veya burun akıntınız varsa bebeğinizi emzirirken, alt değiştirirken vb. yani bebeğinize her yakın temasınızda maske takabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte 3. Ay - Aylık Bebek Gelişimi

koronavirüs annelik

Bebeğimi Emzirmeye Devam Etmeli Miyim?

Bu belirsiz süreçte Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün net olarak açıklama yaptığı tek bir konu var o da anne ve bebeğinin bağının devam ettirilmesi. Hiçbir virüs annesinin kokusundan mahrum olmaktan daha fazla acı veremez çocuğunuza. Her fırsatta bebeğinizle ten teması kurmaya ve onun yanında olduğunuzu hissettirmeye devam edin.

Bebeğinizle her yakın temastan önce mutlaka ellerinizi su ve sabunla en az 30 saniye yıkayın. İçiniz rahat etmiyorsa maske takabilirsiniz. Her emzirme öncesi göğüs kısmınızı ılık bir suyla yıkayın veya ılık suyla ıslatılmış bir bezle silin.

Bazı annelerin bu süreçte stres düzeyi arttığı için sütü azalabiliyor. Bu vücudunuzun verdiği bir tepki. Bebeğinize sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız doktorunuza danışarak ayına uygun şekilde mama desteği vermeye başlayabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu süreçte vurguladığı 3 nokta:

  • El yıkamaya özen gösterilmesi.
  • Ten tene temasının kesilmemesi (Anne ile yeterli temasın sağlanamadığı durumlar söz konusu ise baba ile ten tene temas sağlanmalı).
  • Anne kendini nasıl rahat hissedecekse (Emzirme, pompa ile sağma veya mama ile besleme) bebeğin beslenmesine o şekilde devam edilmesi.

Dileriz yavrularımız sağlıkla büyüsün.

Önceki İçerikMuhiku’yla Anneler Gününde Annenizi Mutlu Etmek Çok Kolay!
Sonraki İçerik23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı
Gazi Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi mezunu olan Gülşah Taşkın, üniversite öğrenimi sırasında bir dönem Finlandiya'daki Turku University of Applied Sciences'da Cinsel Sağlık ve Çocuk Sağlığı dersleri almış ve ilgili seminerlere katılmıştır. Akademik alanda uzmanlığını Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda yapmış, Sağlık Bakanlığı "Beslenme Dostu Okullar Projesi"nde görev almıştır. Kanser tedavisi gören çocukların, uzayan hastane yatış sürecinde "hasta" olmadan önce "çocuk" oldukları konusunda farkındalık yaratmak için 2017'de hayata geçirilen ve ulusal basında da büyük ilgi gören Kanser Savaşçıları Derneği'nin Serum Askılı Bisiklet Projesi'nde Proje Üreticisi olarak görev almıştır. Aktif olarak çalışmaya devam ederken İleri Yaşam Desteği Eğitimi, Bebek ve Çocuk İlkyardım Eğitmenliği, Pedagojik Formasyon, Gebe Eğitim Danışmanlığı (Doğum Koçu ve Emzirme Eğitmeni) sertifikalı eğitim programlarını tamamlamıştır. Şuan anne/adaylarına yüz yüze ve online danışmanlık yapmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız