Çocukların Oyun Dünyası

0
221
çocukların oyun dünyası

Çocuklarımızın dili oyunlarıdır. Anaokulu Psikolojik Danışmanı ve Oyun Terapisti olarak okul öncesi dönem çocuklarımızın duygularına hitap etmek için oyunlarını gözlemlemeyi tercih ediyorum. Bu yaş çocuklarımız işlem öncesi dönemde oldukları için duygularını ve davranışlarını ifade ediş şekilleri farklıdır. Onları anlamak için oyun oynamalıyız.

Oyun oynarken rol-model yaparlar. Bebekleri, figürleri konuştururlar. Anne-baba, öğretmen-öğrenci, büyükanne-büyükbaba gibi rollere bürünürler ve kendi hissettiklerini oyunlarına taşırlar. Evde çocuklarımızla oyunlar oynamalıyız. Çocuğun dünyasını anlamak için oyunlarına dahil olmalıyız. Hem kendilerini değerli hissederler hem de onları anladığımızı daha yakından görürler… Evde evcilik, yakalamacılık, saklambaç, su oyunları gibi oyunlar oynayabiliriz. Hem çocukların okula ilk deneyimlerinde oryantasyon süreçlerinde de yakalamacılık gibi oyunlar; çocuğun ebeveyni ile kaçıp-yakalama şeklindeki oyunları oryantasyon süreç kaygısını gidermesini sağlar.

çocuk oyun

Oyun terapisinde de seansımız çocukların oynadıkları oyunları, onlara yansıtarak ilerler. Çocuğun hangi oyuncakla daha fazla oynadığı, vurduğu, yıkım-yapım davranışlarını nasıl sergilediği gibi durumlar çocuğun duygu durumu, olaylara bakış açısı hakkında bize bilgi verir ve çocuğun olumlu gelişimi için de oldukça önemlidir. Alanında profesyonel kişiler ile yapılan oyun terapisi de çocuğun ve ebeveynin sağlıklı gelişip ilerlemesini destekler.

Oyunlar birer anahtardır, yaşanılan durumda anahtarın birer kapısıdır. Anahtar uygun kapısıyla tamamlandığı anda çocuğun oyun yoluyla öğrenmesi ve kendisini ifade etmesi gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir:  Yas ve Çocuk
Önceki İçerikBeyin Gücünü Arttırmanın 6 İspatlanmış Yolu
Sonraki İçerikGrigori Grabovoi Yöntemleri
1996 yılında Samsun’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Samsun’da tamamladı. Samsun Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca pek çok eğitimlere, seminerlere, öğrenci konferanslarına katıldı. Kendi gelişimine çok önem verdi ve kendisine çok şeyler kattı ve hala katıyor. Bir çok yerler de stajlar yaptı, konferanslar da görevler aldı. Lisede Tübitak Karadeniz Bölge 2. ödülünü aldı. Samsun’da Anaokulu Psikolojik Danışmanı olarak hizmet vermektedir. Oyun Terapisi eğitimi aldı. Oyun Terapisti, Özgül Öğrenme Güçlüğü ile ilgili bir çok eğitimlere katıldı ve çocuklarla çalışıyor ve Aile Danışmanlığı hizmeti veriyor. Çalışma alanlarıyla, yaptığı etkinliklerle, atölyelerle ebeveynlerle ve çocuklarla birebir ve yakından ve profesyonel şekilde ilgileniyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız