Kazanan insanların zihin düzenlerini, nasıl bir düşünce yapısına sahip olduklarını hiç düşündünüz mü? Kaybeden insanların çoğu yetersizliklerini bahane olarak gösterirler fakat fazla çabalamamaları sonucu olduğunu hesaplamak istemezler. Başarı, fedakarlık ve adanmışlık ister. Kazanan derken milli piyangoyu kazananlar değil tabi ki, hayattaki amaçlarını elde edenlerden söz ediyorum.

Öncelikle, zihin nasıl çalışır?

 • Beklediğimiz her şey gerçekleşme eğilimindedir.
 • Hayal gücü, bilgiden daha fazla güçlüdür.
 • Duygu ve mantık arasındaki savaşta, duygu her zaman kazanır.
 • Zihin her zaman sen ne düşünürsen onu gerçekleştirmek üzerine kurguludur.
 • Zihin acıdan kurtulup zevke geçme üzerine kurguludur.
 • Zihin kafanda bulunan resim ve sözleri hayatına uygular.

Hiç dikkat ettiniz mi? Ne zaman bu hafta sonu dinleneceğim, uzanıp yatacağım dediğinizde bir anda nezle olursunuz ve hasta yatarsınız neden? Çünkü beyin sizi dinler ve hasta eder! Ben senin beyninim bana ne diyorsan onu yaparım. Bu iş beni öldürüyor diyorsan seni korunaklı bir yerde tutarım yani evde, hasta yatakta tutarım, zarar görmemen için! Bu beynin görevidir. Eğer odada kalmazsan ya da sahaya çıkmak istemiyorsan sana panik-atak geçirmeni sağlarım çünkü bana dedin ki oraya çıkarsam ölürüm.

Özgüven başarı üzerinde %90 etkilidir! Kendine inanç ve çaba sizi başarıya götürür. Kendinin amigosu ol! Kendini öv! Başarıyı hak ediyorum! Ben değerliyim! Kendi hikayeni yeniden yazmak için zaman geç değil!

zihni programlandırma

Başarılı ve kazanan insanların zihin yapısına sahip olmak için 6 adımda zihni yeniden programlandırma;

 1. Her zaman kendini geliştirmeye odaklan: Kendinden memnuniyet en önemli noktadır. Bu özelliğinizi motivasyon olarak kullanıp, her gün biraz daha çalışmalarınızı arttırarak aynı anda kapasitenizi de geliştirmiş olursunuz. Örneğin, her gün bir kaç sayfa yazı okuyorsanız siz onu 10 sayfa okumaya doğru hedefleyip her gün bu sayıyı arttırırsanız, göreceksiniz ki çabaladığınız ne ise alışkanlığa dönüşmüş olacaktır. Hedeflerinize planlı bir şekilde gayretin ürünü olarak ulaşmak size özgüven kazandırır.
 2. Kendinize zaman tanıyın: İnsanın kendisini geliştirebilmesi öyle bir günde olacak bir durum değildir. Nasıl ki yeni doğmuş bebek hemen kalkıp yürüyemezse, aşılması ya da kazanılması gereken bir konuda doğal bir sürece ihtiyaç olacaktır. Bir yıl öncesine bir dönüp bakın ve şimdi bulunmuş olduğunuz duruma. Küçük değişimler bile varsa hayatınızda kendinizle gurur duymalısınız. Ama bu gurur halini böbürlenmek için değil, yapacağınız işlere motivasyon kaynağı olarak düşünerek hareket edin.
 3. Sıkıntı duyduğunuzda bu durumu motivasyon kaynağına dönüştürün: Karmaşık, içinden çıkılmayacak gibi görünen işler haz verir. Amacınıza giderken olumsuz durumlarla karşılaşmak, cesaretinizi kıran olaylarla baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu engeller hiçbir zaman sizi hedefinizden alıkoymamalı, çünkü gayenize doğru yol alırken karşılaşmış olduğunuz her durum tecrübe olarak hanenize yazılacaktır. Bilin ki, her engel sizin gücünüzü ve kapasitenizi ölçümlemek içindir.
 4. Şansını kendin yarat: Eğer hazırlıklarınız tam ise çıkacak fırsatları değerlendirmeniz kolay olacaktır. Düşünün ki bir otelde çalışıyorsunuz, aynı otelin Fransa şubesi size yüklü bir maaş ve yan haklar ile harika bir teklifte bulundu. Ancak tek bir şart ile Fransızca bilmeniz zaruri. Gördüğünüz gibi eğer Fransızca biliyorsanız bu şansı değerlendirebilirsiniz ama bilmiyorsanız gelen şans hiç bir işe yaramayacaktır.
 5. Kendine karşı dürüst ol: Çoğu kişi eksikliklerini görmezden gelmeye çalışır. Oysa başarılı insanlar bu durumları ile yüzleşir, ya kabul eder olduğu halini tabi değiştiremiyorsa. Genellikle, zayıf yönlerini geliştirmeye ya da üstesinden gelmeye çalışırlar.
 6. Başarınızı gözünüzde canlandırın: Çok çalışmanın sonucu mutlaka kazanmaya götürecektir. Gözünüzün önüne başardığınız zaman ki halinizi getirin. Bu sizi daha çok motive edecektir. Tabi ki tekrar tekrar aynı konu üzerinde alıştırma yapmak kolay birşey değildir, motivasyonu kaybetmek, süreç içinde hatalar ile yüzleşmek ağır gelebilir. Bilinmelidir ki hiç bir başarı birileri tarafından elden teslim edilmeyecektir. Ekmeği bile çiğnemeden yutamıyoruz! Emek vermek şarttır. Neyi başarmak istiyorsanız, o konuda isim yapmış insanları inceleyin, neden başardıklarını analiz edin. Unutmayın ki onlar da sizin gibi bir insan ve onlar da o başarıya ulaşırken bir çok acıdan, sıkıntıdan geçerek o konuma ulaştılar.

Konu ile ilgili sorularınız ya da paylaşacaklarınız varsa zeynepeylemsenkal@fransizlape.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir