Pandemide Çocuklarda Görülebilecek Psikolojik Problemler

0
188
pandemide çocuklarda görülebilecek psikolojik problemler

Yeni sosyal hayatımıza alışmaya çalışırken bir yandan da hepimizin geçmişten gelen veya daha önce bilinçaltımızda olan birçok psikolojik sorunları ortaya çıkmaya başladı. Bazılarımız bunları görmezden gelirken bazılarımız da buna bir çözüm aramaya çalışıyor.

İnternette araştırıyorlar veya uzmanlara danışıyorlar. Bu süreç her ne kadar çocukları çok etkilememiş görünse de onlar da bazı duygusal dalgalanmalar yaşayabilir. Yine de bu süreçte okula özlem duysalar da arkadaşlarını özleseler de kendilerini yetişkinlere göre daha iyi yönettiklerini daha az sorun yaşadıklarını görüyorum. Yine de yetişkin gibi açık açık anlatamasalar da çocuklar, duygularını içlerinde yaşarlar. O nedenle bizim çocuklar için en iyi yapabileceğimiz şey onlarla konuşarak ilgimizi, odağımızı tamamen onlara vermeye çalışmak olacaktır tabi kendimizi de ihmal etmeden.

Onlar duygularını bizim gibi değil oyunlarla anlatırlar. Oyun çocuğun dilidir. Oyuncaklar da söyledikleri kelimeler. İşte tam da burada psikolojik sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Bu süreçte çocuklarda birçok psikolojik sorunlar artış gösterebilir. Ama tabi bireysel faktörleri de yok saymamak gerek o yüzden tüm çocuklar için böyle bir şey diyemeyiz. Ama birçok çocukta bunları yeni sosyal dönemde görebiliyoruz. Peki bunlar nedir sizce? Örneğin; alt ıslatma, öfke patlamaları, uyku sorunları, parasomnia (gece terörü), parmak emme, konuşmama, anksiyete (kaygı problemi), dikkat eksikliği (okul açısından) gibi psikolojik rahatsızlıklar artabilir. Peki bunları nasıl fark ederiz ?

İlginizi Çekebilir:  Yeni Doğan Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi

Çocuğunuzla oynarken onu doğru şekilde gözlemlerseniz ve doğru tepkileri verirseniz birçok şey anlattığını fark edeceksiniz. Eğer ebeveyn olarak çocukla iletişim ve oyun konusunda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız bu konuda uzmanlara danışıp doğru bilgileri almak en iyisi olacaktır. Yazımın başında da söylediğim gibi bir vurgu yaparak bitirmek istiyorum. Her şeyden önce sizin varlığınız onun için çok değerlidir. Çocuğunuzla kaliteli iletişim kurmak ve onu anlamak istiyorsanız önce kendi sağlığınızı korumak en önemli göreviniz. Bu nedenle, maskeyi önce kendimize sonra çocuğumuza tutmalıyız. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Önceki İçerikTravmalarda İyileşme Süreci Nasıl İlerler?
Sonraki İçerikStres ve Stres Yönetimi
Acıbadem Üniversitesi Psikoloji mezunuyum. Lisans boyunca ODTÜ ve çeşitli üniversitelerde UPOK KONGRELERİNDE sunum yaptım. 2 tane araştırma yaptığım makalem bulunmaktadır. Yine lisans döneminde İşaret Dili Eğitimi aldım. Diksiyon ve Beden Dili Eğitimi'mi tamamladım. Mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi'nde Aile Danışmanlığı ve Pedagojik Formasyon Eğitimi'ni tamamladım. CİTEB enstitüsünden Evlilik ve Çift Terapisi eğitimim mevcuttur. Nöropsikoloji Derneği’nden Nöropsikolojik Test Uygulayıcısı eğitimi aldım. Son olarak, Bilişsel Davranışçı Terapistler Derneği’nden Çocuk Bdt Oyun ve Masal Terapisi eğitimi aldım. Yine aynı kurumdan Çocuk Testlerini aldım. Son dönemlerde de Beyaz Tv programlarına konuk oldum. Şu an aktif olarak yüz yüze ve online terapilere devam etmekteyim.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız