Özgüven Nedir ve Olumlaması Nasıldır?

0
108
özgüven nedir

İçindekiler

Merhabalar yüreğimden sizlere.

Sürekli sorun olan ve soru aldığım bir duygu ile beraberiz öncelikle özgüven nedir onu tanımlayalım ve ardından dan olumlamasını öğrenelim!

Özgüven

Bireyin çocukluğundan beri bilinçaltına yerleştirdiği tüm olumsuz körükleyici düşünceler özgüveninin zedelenmesine, kendisini değersiz görmesine sebep olur.

Özgüven Olumlaması

Kendimi olduğum gibi kabul ediyorum.
Ben her halimle değerliyim.
Geçmişimi affediyorum ve bu kabul kendime olan güvenimi arttırıyor.
Kendime güveniyorum.
İçimde sonsuz yetenek var ve ben bunları açığa çıkarıyorum.
İçimde sonsuz bir güç var ve ben bunu açığa çıkarıyorum.
Ben düşüncelerimin ve duygularımın ötesinde güçlü bir varlığım.

Yukarıda verilen olumsuz körükleyici düşünceler Bilişsel Terapi ile bulunmuş ve bahsedilen davranışların temelinde yatan düşüncelerdir. Bahsedilen davranışların ve diğer olumsuz davranışların altında yatan körükleyici düşünceler nasıl bulunur?

“Rahatsız edilme olasılığınızın en düşük olduğu bir zaman diliminde birkaç dakikalığına sessizce oturun. Derin ve düzenli nefesler alarak bütün vücudunuzu gevşetin ve zihninizi boşaltın. İçinizde var olan ve keşfetmek istediğiniz duygusal tepkiyi düşünün. Şimdi de bu duygunun ortaya çıkmasına neden olan bir olayı aklınıza getirin. Hayalinizde bunu olabildiğince canlandırmaya çalışın. Şimdi de bu olayı canlandırdığınız anda aklınıza gelen ilk düşünce ya da izlenimi gözleyin, başka bir deyişle bu olayın bilincinize yansımasıyla buna bağlı olan duygunun ortaya çıkmasına müdahale eden düşünce ya da izlenimi gözleyin.”

İlginizi Çekebilir:  Nasıl Bir Yol Haritası Çizdiğinizin Farkında Mısınız?

Kendi gözlerinize kalben inanıyor olun, mutlu kalın…

Önceki İçerikAnnelik Karnı Doyurmak Mı Yoksa Kalbi Doyurmak Mı?
Sonraki İçerikPanik Atakla Nasıl Başa Çıkarım?
27 Mart 1987 Sakarya doğumluyum. İlköğretim yıllarımı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulunda tamamladım. Lise eğitimine Ali Dilmen Lise'sinde devam ettim ve Yabancı Dil bölümünden mezun oldum. Akabinde Tıbbı Terminoloji ve Dökümantasyon okudum. Veterinerlik bölümünden terkim. Sosyolojiden devam etmekteyim. Güven/Vizyon Medya Grup – Basın Yayın Genel Müdürlüğünde köşe yazarlığı yapmaktayım. İşte Son Haber, Manisa Medyası, Güven Haber Ajansı, Woman Press, Kimlik Gazetesi, Vizyon Ege olmak üzere altı ayrı gazetede köşe yazarlığı yapmaktayım. Kanal 34 bünyesinde bulunan bir TV programım var. Geskon'da (Gençlik ve Spor Federasyonu) İzmir Kolunda Onur Kurul Üyesiyim. Kişisel Gelişim Uzmanıyım. Nlp uzmanlığım, Kuantum düşünce tekniği eğitmeni ve yaşam koçuyum. Koçluk olarak "Öğrenci Koçluğum, Doğum Koçluğum mevcuttur. Motivasyon Konuşmacılığı da yapmaktayım. Halk eğitim öğretmenliğim, Özel Rehabilitasyon ve Disleksi eğitmenliğim devamında, Psikoloji ve Pedagoji üzerine eğitimlerim mevcut. Kişisel Gelişim üzerine otuz beş ayrı eğitmenliğim vardır

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız