“Hastalıkta, sağlıkta ölüm sizi ayırana kadar” ile başlar tüm evlilikler. Bir yastıkta kocamak için hayatın en önemli imzası atılır.  Mutlu bir evlilik, evlenecek tüm çiftlerin hayalini kurduğu bir evliliktir.  Kırk yıl bir yastığa baş koyanların sayısı günümüzde giderek azalmaya başlamıştır.  Evlilikler daha kısa sürmekte, ilişkiler daha çabuk tükenmektedir.  Oysaki evlilikte mutluluk bir hayal değil, gerçektir. Bazı püf noktaları göz önünde bulundurarak hareket edilmelidir.

Mutlu bir evlilik nasıl olur?” sorusuna cevap vermek oldukça önemlidir. Uzmanlar tarafından 10 öneri sunulmaktadır. Evliliğinde sorunlar yaşayanlar mutlu bir evlilik için bu önerileri uygulayabilirler.

Evlilikte mutluluk için unutulmaması gereken kısım yeni kurduğunuz ailenizin sizin için değerli olduğudur. Hayatınızda değer verdiğiniz kişiler arasına yeni eklenen kişi, sizin artık vazgeçilmezinizdir. Mutlu bir evlilik için öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Eşiniz işten eve geldiğinde onu güler yüzle karşılayın. Bu şekilde karşılanan eş için işte yaşanan bütün sıkıntılar artık giderilmiş olur.
 2. Eşinizle sohbet edin. Ona gününün nasıl geçtiğini, herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını mutlaka sorun. Bu eşinize, değerli olduğunu hissettirecektir.
 3. Mutlu evliliğin sırları konusunun bir diğer önerisi ise dürüst olmak ve güvenmektir. Eşinize karşı her zaman ve her koşulda dürüst davranın. Ona her ne olursa olsun güvenin.
 4. mutlu bir evlilik

 5. Hiçbir zaman eşinize karşı kin tutmayın. Asla yataklarınızı ayırmayın. Tartışmış bile olsanız eşinize sarılarak uyuyun.
 6. Mutlu evlilik nasıl olur? sorusunun cevabına verilecek ilk cevaplardan biri “Ben” yerine “biz” kelimesini kullanmaktır. “biz” kelimesini kullanmaya dikkat edin.
 7. Fikir ayrılıklarının olabileceği unutmayın. Bu fikir ayrılıkları, doğru ve ortak kararlar almanızda size yardımcı olacaktır. Evlilikte mutluluk ortak kararlar almaktan geçer.
 8. Eşinize güzel kelimeler kullanın. İltifat etmekten asla kaçınmayın. Herkes güzel kelimleler duymaktan hoşlanır. Hayatınızı paylaşan eşinizin güzel kelimeleri hak ettiğini unutmayın.
 9. Sevgi ve saygı mutlu bir evlilik için vazgeçilmezdir. Sevgi ya da saygınızı tüketmemeye çalışın. Sevginin ya da saygının olmadığı bir evlilik asla uzun ömürlü olamaz.
 10. Eğer çocuğunuz varsa kendinizi ve evliliğinizi çocuğunuza göre değiştirip kısıtlamayın.
 11. Eşinize her zaman sadık kalın ve onu aldatmayın. Biten evliliklerin çoğu maalesef aldatma ve aldatılma nedeniyle bitmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir