En önemli hata ya da sorun olarak nitelendirebileceğimiz şey; karşımızdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmek yerine onu değiştirmek istiyoruz. Senin şu huyun kötü bana uygun değil vb. gibi durumlarda ikili arasında çatışmalar ortaya çıkmaktadır. Karşımızdaki kişinin olumlu, olumsuz huyları özellikleri ya da düşünce biçimleri olabilir önemli olan ben bu kişi ile beraber olabilir miyim bana uygun mu?

Bu kişiyle hayatımın sonuna kadar geçinebilir miyim ya da bu özelliklerini tolere edebilir miyim? Tolere etmekten kastım bazı şeyler tolere edilebilir bazı şeyler edilmez. Karşınızdaki insanın çok büyük olumsuz bir özelliği varsa ve siz bunu bilerek bu ilişkiye dahil olabilirsiniz de olmayabilirsiniz de. Bu size kalmış.

Her insan 4-4 lük değil her insanın hatası olabilir. Önemli olan sevgi, saygı, güven. Bu 3’ü ilişkide olduğunda ve ikilinin iletişimi iyiyse ilişkileri sağlam olur. Ben ikili ilişkiyi şuna benzetiyorum, bir ev düşünün evi yaparken malzeme az ya da eksik malzeme koyduğunuzda yıkılma olasılığı yüksektir. İlişkide de saygı, sevgi, anlayış, güven bunlar olmadan ilişki sağlam değildir. Tamir edilmesi zor şeyler olmasın diğer türlü ben bu insanla ciddi düşünüyorum dediğinizde alamayacağınız hiçbir engel yok ama günümüzde kimsenin kimseye tahammülü yok ayrılıklar, aldatma ya da biten ilişkiden sonra yeni birini hayatına almalar çoğaldı.

İlişkiler ayrılıklar doğaldır, ayrılığın bile adabı vardır. Ayrıldık, peki sonrası nasıl olmalı? Biten bir ilişkiden sonra saygılı bir şekilde ayrılmak gerekir. Teşekkür etmek gerekir. Vakit geçirdiğin insana güzel bir veda etmek gerekir.

Tanışma, sevgililik, söz, nişan bunlar aslında karşınızdaki kişiyi tanıma evreleridir. İleriki boyutu evliliktir. Bir ilişkiye direk evlilik gözüyle bakmak doğru mudur? Değildir, belki de beraber olduğun insanın hiç görmediğin bir özelliği vardır. Aslında evlilik iki kişinin birleşmesi ile beraber ailelerinin de birleşmesidir. Önemli olan karşınızdaki insanı tanıyabilmek.

Sabırla önemli tek taraflı anlayış bir yere kadar, iki tarafında ilişki için bir şeyler yapması gerekiyor tabi ki kesin net kararlar verildi ise. Emek vermek gerekir.

Bir bebek düşünün; anne karnında büyüyor, annesi bebeği 9 ay karnında taşıyor, sonra ilkokul, ortaokul, lise, üniversite derken o bebek büyüyor ve kendi ailesini kuruyor. Emek vermek gerek. Gerçekten seviyorsanız vazgeçmeyin.

Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir