Çorba denilince akla gelen ilk çorba “Mercimek Çorbası” olmaktadır.  Pişirilmeyen ev yok gibidir. Öğrenci evinden tutunda yeni gelin evlerine, soğuk kış günlerinde neredeyse tüm annelerin evlerinde pişirdiği çorbadır. Çorba tarifleri arasında yapılması en kolay olan çorbadır.  Çocukların bile severek içtiği bu çorbanın yapılışı kolay olmasına rağmen hakkının verilerek yapılması gerekmektedir.

Mercimek Çorbası Malzemeleri

Mercimek çorbası malzemeleri şunlardır:

  • 1 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1 tane kuru soğan
  • 1 tane patates
  • 1 tatlı kaşığı un
  • 6 su bardağı kadar sıcak su
  • Ay çiçek yağı
  • Tuz
  • Karabiber

Mercimek çorbası tarifi için isteyenler havuç da kullanabilmektedir. Ayrıca kışın limon sıkılarak içildiğinde boğaz ağrılarına da iyi gelmektedir. Mercimek çorbası nasıl yapılır? İşte kolaylıkla yapılabilecek olan bir tarif mercimek çorbası sevenlerin hizmetine sunulmaktadır.

mercimek çorbası tarifi

Mercimek Çorbası Yapılışı

Mercimek çorbası yapılışı için öncelikle kuru soğanlar doğranır. Tencerenin içine ay çiçek yağı dökülerek kızdırılır. Doğranan soğanlar tencerenin içine ilave edilerek kavrulur. Kavrulan soğanların kokusunun çıkması için un eklenerek kavrulmaya devam edilir. Patates ve isteğe bağlı olarak havuç doğranır. Patates ile kullanılacak ise havuç tencereye ilave edilerek karıştırılır. İyice yıkanan mercimek süzülerek tencereye aktarılır. Tuz ilave edilip karıştırılır. Daha sonra sıcak su ilave edilir. El blenderi yardımı ile kıvam aldırılır. Karabiber de eklenerek pişirilmeye bırakılır. Peki, mercimek çorbası nasıl pişirilir? Yüksekte ateşte kaynayana kadar pişirilir. Kaynadıktan sonra kısık ateşte yirmi dakika kadar pişirilmeye devam edilir. Sıcak sıcak servis edilmesi önerilmektedir. Ayrıca servis edilirken tereyağında nane, karabiber gibi baharatlar ile sos yapılarak servis edilebilmektedir.

Mercimek Çorbası Püf Noktası

Mercimek çorbası püf noktası mercimek tanelerinin tam anlamı ile patlaması gerekmektedir. Ayını zamanda kıvam için un eklenmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir