Tüm kadınlar uzun kirpikler ile etkileyici bakışlara sahip olmak isterler; fakat genetik faktörler, yanlış beslenme alışkanlıkları, kullanılan bazı ilaçlar, bazı hastalıklar (kanser gibi) ve kullanılan bazı kötü marka makyaj ürünleri kirpiklerin istenilen uzunlukta ve gürlükte olmasını engellemektedir. Kirpiklerin daha sağlıklı uzaması için uygulanabilecek kirpik uzatma yöntemleri de bulunmaktadır. Bunların birçoğu kişi evde tek başına olduğu zamanlarda bile yapılabilmektedir.

Şunu bilmekte fayda vardır; saçların doğal, uzun ve sağlıklı olması için gerekli olan besinler kirpiklerimiz için de gereklidir. Yapılması gereken ilk şey kirpik uzatma olayında beslenmeye dikkat etmektir. Günlük beslenme diyetinde A, E, B vitaminlerinden yeterli ve dengeli miktarda almak çok önemlidir. Kirpik nasıl uzatılır ve kirpik nasıl uzar? Kirpik uzatmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Kirpik uzatma yöntemleri şunlardır:

 1. Dengeli ve yeterli olacak şekilde A, E,B vitamini içeren yiyecekler yenilmelidir.
 2. Biyotin eksikliği hızlı bir şekilde kirpiklerin kaybedilmesine neden olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Biyotin; karaciğer, maya, muz, havuç, somon, karnabahar, mantar, yumurta sarısı ve baklagillerde bol miktarda bulunmaktadır.
 3. Kirpikler taranmalıdır. Bunun için doğru bir kirpik tarağı ya da kirpik fırçası kullanılmalıdır. Böylece kirpik kökleri uyarılarak uzun kirpikler kısa bir sürede hayatınızda olmaya başlayacaktır.
 4. Tarama sırasında kirpiklere vazelin sürülmelidir. Taramasanız bile temiz bir pamukla vazelini üst kirpiklerinize sürüp bıraktığınız takdirde kirpikleriniz nemli kalacak ve böylece kötü hava koşulları nedeni ile kurumayacaktır. Kirpikler sağlıklı uzayacaktır. Vazelinin herhangi bir zararı olmadan için yıkanmasına gerek bulunmamaktadır. Bu sebeple gece yatarken dahi sürülebilmektedir.
 5. Uzun kirpikler için zeytinyağı, badem yağı ve Hint yağı kirpiklere sürülmelidir. Başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan kirpik uzatma gerçekleşir. Bu yağları kullanırken dikkat edilmesi gereken durum gece yatmadan önce sürülmesidir. Mutlaka sürülen yağlar kurutulmalıdır.
 6. Kirpik uzatmak için yumurta akı da kullanılmaktadır. Yumurta akının Hint yağı ile karıştırılarak uygulanmasında oldukça etkili sonuçlar ile karşılaşıldığı gözlenmektedir.
 7. Yeşil çay tampon yapılarak uygulanmalıdır.
 8. Kirpik uzatıcı ürünler denenmesinde fayda vardır. Bu ürünlerin içeriğinde başta Aloe Vera olmak üzere peptitler ve kirpik uzatmak için kullanılan vitaminler bulunmaktadır.
 9. Maskara yerine pro-kreatin içeren kirpik koruyuculu ürünlerin kullanılmasından fayda vardır. Çünkü rimeller kirpiklerin dökülmesine neden olmaktadır.
 10. Kirpikler çok hassas yapıda oldukları için kullanılan kirpik kıvırıcı aleti kullanma ya da kirpik perması yaptırmak kirpiklerin zarar görmesine neden olmaktadır.
 11. Kirpik diplerine masaj yapılmalıdır. Böylece kirpik dipleri uyarılarak uzun kirpikler hayal olmaktan çıkmaktadır.
 12. Hint yağı, kakao ve suyun karıştırılması ile elde edilen krem, kirpik uzatma yöntemleri için yapılan doğal bir maskedir.
 13. Göz makyajı mutlaka temizlenmelidir.
 14. Kirpik serumu canlılığını yitiren ve dökülen kirpikler için en ideal iyileştirme yöntemlerinden biridir. Kirpik uzatma serumu sayesinde kirpikler çok kısa sürede yeniden uzamaktadır.
 15. Göze kullanılacak olan makyaj malzemeleri kaliteli ve güvenilir ürünler olmalıdır. TSE ve CE damgaları bulunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir