Japon kadınlarının zayıf olması sayesinde ortaya çıkmış olan Japon diyeti son zamanlarda tüm dünyada moda olmuş bir diyet şeklidir. Uygulaması oldukça zor olarak görülmektedir. Japon diyeti nedir? Japonya’nın Yaeks kliniğinde hazırlanan bir diyet olarak bilinmektedir.  Metabolizma hızını düzenleyen ve kilo alımını zorlaştıran Japon diyeti nasıl yapılır?

13 günlük olarak uygulanan bu diyette tuz ve şeker kullanımı kesinlikle yasaklanmaktadır.  Aynı zamanda alkol tüketimi ile un ile hazırlanan yiyeceklerin de tüketimi yasaklanmaktadır.  Bu diyeti diğer diyetlerden ayıran özellik ise öğün aralarında mineralli kaynak suyu içmek olarak bilinmektedir.

Japon diyeti yapanlar kısa sürede oldukça fazla kilo verdiklerini ifade etmektedirler. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan uygulanması sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu diyette kurallara uyulması en önemli ilke olmaktadır. Japon diyeti evreleri içinde öğün saatleri aksatılmaması da kurallardan biri olarak sayılmaktadır. Her gün aynı saatte yemeklerin yenilmesine özen göstermek gerekmektedir.  En fazla yarım saatlik bir gecikme payı olmaktadır.

Japon diyeti aşamaları içinde bir diğer önemli nokta ise günde 2,5 litre su tüketimi olmaktadır. En az yarım saat olmak şartı ile her gün yürüyüş yapılması da diyetin kurallarındandır. Ayrıca Japon diyeti ile zayıflama konusunda bilinmesi gereken bir diğer konu ise kalorisi birbirine denk olan gıdaların tüketilmesidir.

japon diyeti nedir

Diyet sona erdikten sonra ise yüksek kalorili gıdaların tüketimi için acele etmek hata olarak görülmektedir.  Japon diyeti örneği aşağıda bulunmaktadır.

  1. Gün

Sabah: Şekersiz olmak şartı ile bir kahve.

Öğle: 2 adet haşlanmış yumurta, zeytinyağı gezdirilmiş haşlanmış lahana salatası, domates suyu.

Akşam: Yağsız olmak şartı ile ızgara balık, yeşil salata.

  1. Gün

Sabah: Şekersiz süt.

Öğle: Buğulama şeklinde yapılmış balık ve yeşil salata.

Akşam: 100 gram kadar dana eti ve bir kase yoğurt.

  1. Gün

Sabah:  Sade kahve.

Öğle: 1 adet büyük boy kızartılmış kabak.

Akşam: 2 adet yumurta haşlaması, 180 gram haşlama usulü dana eti.

  1. Gün:

Sabah: Sade çay.

Öğle: 1 adet çiğ yumurta, 3 adet büyük boy haşlanmış zeytinyağlı havuç.

Akşam: Sadece mevsimsel taze meyve.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir