Fistül çoğu zaman makat çevresinde bulunan iltihap dolu boşluklardır. Bölge etrafında apseler oluşmakta ve bu da çeşitli sorunlara sebebiyet vermektedir. Hastaların özellikle mahremiyet duygusuyla tedavi olmaktan veya doktora görünmekten kaçındığı bu hastalık tedavisini olmadığınız takdirde daha ileri boyutlara gelmekte ve yaşanılan sorun daha da yüksek düzeylere çıkmaktadır.

Yaşanılan sorunun belirtileri çoğunlukla makat çevresinde ortaya çıkan şiddetli ağrılar ve şişliklerle kendisini göstermektedir. Anal fistül, akıntılara sebebiyet verir ve akıntı olmadığı durumlarda şişlik giderek artmaktadır. Makat çevresinde görülebilir bir delik, akıntı vb. sebeplerle ortaya çıkan kötü kokular ve yine makat bölgesinde ortaya çıkan kaşıntılar ve kızarıklıklar fistül belirtileridir.

Anal Fistül Nedir, Kendiliğinden Düzelir Mi?

Anal fistül, makat çevresinde ortaya çıkan delik veya birden fazla deliktir. Kötü koku gibi, akıntılar gibi sorunlara sebebiyet verdiği için kişinin sosyal yaşam kalitesini bir hayli düşürmekte ve tedavi gerektirmektedir.

Anal fistül kendi kendisine geçmeyen bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı beklemek tamamıyla sağlığınıza zarardır ve hızlı bir şekilde doktora danışmanız ve tedavi almanız gerekmektedir. Beklenilen ve tedavisi geciktirilen rahatsızlıklar daha ileri safhalara gelir ve yaşadığınız sorun arttığı gibi tedaviniz de zorlaşabilmektedir.

Anal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır, Başarı Oranları Nedir?

Anal fistül rahatsızlığı yaşayan hastalar cerrahi yöntemleri ya da daha modern yöntem olarak lazerle tedavi yöntemini seçebilmektedirler.

Hastalığı ne kadar geciktirdiğiniz, hastalığınızın ne kadar sorunlu olduğuna göre anal fistül tedavisi başarı oranları da değişiklik göstermektedir. Bu yüzden belirtildiği gibi ne kadar hızlı tedaviye başvurursanız o kadar hızlı sonuç alacaksınızdır.

Daha modern bir anal fistül tedavisi yöntemi olan lazerli tedavi, cerrahi yönteme oranla başarı oranı daha yüksek, yaşayacağınız risk ise daha aşağıdır. Bununla beraber cerrahi yönteme kıyasla çok daha hızlı şekilde iyileşebilirsiniz ve herhangi bir hastanede yatış süresi gerekmemektedir.

Sizin için hangi tedavinin mümkün olduğunu öğrenmek ve hızlıca tedavi olmak için vakit kaybetmeden doktor muayenesi olmanız oldukça önem taşımaktadır. İhmal edilen hastalıklar daha büyük problemler halini alacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir