Her yemeğin var mıdır bir hikayesi bilinmez; fakat bu güzel çorbanın yüreklere dokunan çok güzel bir hikayesi olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Ezogelin çorbası güzeller güzeli bir kızın çorbası olarak o günden bugüne sofralarımızı süslemeye devam etmektedir. Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinin Uruş köyünde 1909 yılında Zöhre adında bir kız doğar.  Bu kızın güzelliği dillere destan olur. Güzel anlamına gelen “Ezo” ismini kıza uygun görürler. Herkes kıza Ezo diye seslenir. Gel zaman git zaman Ezo 20 yaşında iken sevdiği adamla evlenir.  O günden sonra Zöhre kız “Ezo Gelin” olarak anılır. Çevredekilerin kıskançlıkları Ezo ile kocası Şitto’nun mutlu evlilikleri daha birinci yılındayken dedikodulardan dolayı sona erer. Şitto’dan ayrılan Ezo altı yıl boyunca hiç kimse ile evlenmez; ama ailesinin daha fazla istemesine dayanamayan Ezo teyzesinin oğlu Memey ile evlenmeye karar verir. Memey ile evlenen Ezo Gelin Suriye’nin Cerablus ilçesinin Kozbaş köyünde yaşamaya başlar. Köy Türkiye’ye yakın olmasına yakındır ama Ezo Gelin memleketini özlemektedir. Birkaç kere kocası Memey ile ailesin yanına gidip gelse de vatan hasretini ağır basar. Tek tesellisi kızı Celile’dir.“Bu hasret beni öldürür.” diyen Ezo Gelin evliliğin yirminci yılında verem hastalığı sebebiyle vefat eder. Vasiyeti üzerine Türkiye’yi en iyi gören tepeye mezarı yapılır.

Ezogelin çorbası nasıl yapılır? Ezo Gelin, dul kaldığı zamanlarda yokluk çekmektedir. Evde kalan malzemeleri pişirerek bir çorba yapar. Bu çorba Ezogelin çorbası olur. Güzelliğe güzellik katan, ölümsüzlük çorbası olarak dilden dile anlatılır durur. Ezogelin çorbası tarifi için öncelikle Ezo Gelin gibi hamarat olmakta fayda görülmektedir. Her yemeğin yanına yakışan bu çorbanın hikayesini yeni neslin de öğrenmesinde fayda görülmektedir.

ezogelin çorbası tarifi

Ezogelin Çorbası Malzemeleri

Ezogelin çorbası malzemeleri şunlardır:

 • 1 su bardağı kadar kırmızı mercimek
 • 3 yemek kaşığı kadar pirinç
 • 2 yemek kaşığı kadar bulgur
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 2 çay kaşığı kadar pul biber
 • 1 yemek kaşığı kadar tereyağ
 • 1 yemek kaşığı kadar salça
 • Tuz
 • Pul biber
 • Nane
 • 2 litreye kadar sıcak su

Ezogelin Çorbası Yapılışı

Ezogelin çorbası yapılışı için öncelikle soğanlar ince ince rendelenir. Sarımsak ezilir. Tereyağında rendelenmiş soğan ile ezilmiş sarımsaklar kavrulur. Soğanlar kavrulurken nane, pul biber ve salça eklenerek kavurma işlemine devam edilir. Mercimekler, pirinç ve bulgur yıkanır. Tenceredeki soğan ve sarımsakların içine ilave edilir. Daha önceden kaynatılan sıcak su yavaş yavaş tencereye eklenerek çorba pişirilmeye bırakılır. Ezogelin çorbası nasıl pişirilir? Düdüklü tencerede 20 dakika içinde pişer. Çorba tarifleri içinde apayrı bir yeri olduğunu unutmamakta fayda görülmektedir.

Ezogelin Çorbası Püf Noktası

Ezogelin çorbası püf noktası bakliyatları iyice yıkanması olarak ifade etmek gerekmektedir. Ayrıca su yerine isteğe göre tavuk suyu ya da kemik suyu da kullanılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir