Öğrencilerin ve velilerin pandemi döneminde hayatına giren uzaktan eğitim bu süreçte daha da yoğunlaştı.  Online eğitim alan öğrenciler yoğun bir tempoyla karşı karşıya.

Peki ebeveyn olarak öğrencimizi ders çalışma konusunda nasıl motive etmeniz gerekiyor?

Ders çalışmak öğrencilere çoğu zaman sıkıcı gelebilir. Fakat sınavlar varsa ve başarı elde etmek isteniyorsa, tekrar edilmesi gereken konular varsa ve dikkat toplanıp çalışmak gerekiyorsa neler yapılmalı?

Çalışmaya başlamadan önce plan yapılmalı. Planlı olmak başarıya daha kolay ulaşmalarını sağlayacaktır.

Sessiz bir yer bulunmalı ki onları çalışırken rahatsız edip, konuşturacak birileri olmasın.

Dikkat dağıtacak her şeyden uzak durulmalı. Özellikle telefon, bilgisayar ve televizyondan.

Unutmayın eğer öğrenciniz karnı açken masa başına geçerse sürekli mutfağa gidip yiyecek bir şeyler atıştırma isteğine engel olması çok zor olacaktır.

Öğrencinizi çalışma sonrasında ödüllendirmeyi bilin.

Çok yoğun çalışmak onları yorabilir. Bunun yerine daha kısa ama verimli çalışmalar yapmalarını tembihleyin. Ayrıca mola vermeden kesintisiz çalışmak zihinlerinde bilgi karmaşasına yol açacaktır.

Çalışma kartları hazırlayın. Bu hazırlığı yaparken renkli kalemler kullanın ve kavramları kolay hatırlamalarını sağlayacak şekiller çizin. Beraber çalışıyorsanız farklı çalışma teknikleri kullanın.

Çalıştıkları kitap ya da defteri okuduktan sonra kapatın ve akıllarında kalanları kısaca not almalarını isteyin. Bu daha sonra çalıştıkları konuyu daha kolay hatırlamalarını sağlayacaktır

Çalışma sonrası çalışma ile ilgili öğrencimizin kendisini test etmesini isteyin. Ne kadarı akıllarında kalmış ya da ne kadar hatasız cevap verdiklerini görmelerini sağlayın

Eğer öğrenciniz kendini yorgun ve mutsuz hissediyorsa çalışmalarına ara vermesi gerektiğini söyleyin.

Sınavdan bir gün önce tekrar yapmak için bütün gece uyanık kalmamalılar. Bu odaklanmalarını engelleyip, yorgunluktan dolayı onları hata yapmaya sürükler.

En önemlisi ise çalışmaya başlamadan önce onları başaracaklarına inandırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir