Düşük Nedir? Düşük Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

0
863
düşük nedir

Gebelik kaybı olarak da bilinen düşük hamileliğin en sık rastlanan komplikasyonu olmaktadır.

Düşük Nedir?

Tıp literatüründe abortus olarak geçmektedir.  Gerçekleşmiş olan gebelik durumunun gebeliğin ilk yarısında sona ermesine düşük denmektedir. İlk 12 haftada olan düşükler erken düşük, 20. haftaya kadar olan düşüklere geç düşük denilmektedir. 20. haftadan sonra gelişen durum ise bilindiği gibi düşük sayılmamaktadır. Bu duruma erken doğum denmektedir. Düşük yapmak anne adayları olmak üzere bebek bekleyen çiftleri ve hatta ailelerini dahi üzmektedir. Ülkemizde her altı kadından birinde düşük görülmektedir.

Yapılan incelemelerde düşük şekilde hayatı sona eren fetüsün 500 grama ulaşmadığı gözlenmektedir. Düşük yapan bayanlarda tekrar düşük yapma oranı %25 olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Düşük Nedenleri Nelerdir?

Düşük nedenleri şunlardır:

 1. Fetüse ait kromozom sorunu
 2. Genetik faktörler
 3. Annenin ilerlemiş yaşı hamilelikte düşük sebepleri arasında riskli bir durum olarak geçmektedir. 35 ile 45 yaş arası hamile kalan kadınların yaklaşık olarak %30, 5 yaş ve üstü hamile kalan kadınların yaklaşık olarak %50’sinin gebeliklerinde düşükle sonuçlanmalar gerçekleşmektedir.
 4. Üreme sisteminde olan sorunlar
 5. Rahimde bulunan miyomlar
 6. Çoğul gebelik durumu
 7. Şeker hastalığı
 8. Böbrek rahatsızlığı
 9. Hipertansiyon
 10. Annenin enfeksiyon geçirmesi
 11. Ateşli hastalık geçirilmesi
 12. Annenin sigara veya alkol tüketmesi
 13. Aşırı kafein tüketimi
 14. Uyuşturucu kullanımı
 15. Daha önce düşük vakasının olması
 16. Anne adayının aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olması

düşük nedenleri

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük belirtileri arasında ilk sırada adet kanamasının görülmesi sayılmaktadır. Her adet kanaması düşük olmayabilmektedir. Halk arasında üstüne görme durumu olan bebeğin yerleşmesi için rahmin temizlenmesi amacı ile gerçekleşen az miktarda kısa süreli kanamada olabilmektedir. Düşük belirtisi olması için aynı zamanda karın ağrıları da görülmelidir. Bu durumda hemen doktora gidilmelidir. Erken müdahale ile yapılan iğne sayesinde fetüs kurtulabilmektedir.

Bebek düşürme belirtileri arasında vajinada görülen pembemsi katı şekilde olan akıntılar da sayılmaktadır.  Bel ve sırt ağrıları, baba adayının yaşı, annenin rahminde oluşan pıhtılar, yanlış şekilde yapılan egzersizler,  B12 vitamin eksikliği, tiroid hastalığı da düşüğe neden olmaktadır.

BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Beğendim
 • Mutlu Oldum
 • Üzüldüm
 • Kızdım
 • Sıkıldım
 • Korktum
PAYLAŞ
Önceki İçerikBeden Kitle İndeksi Hesaplama
Sonraki İçerikKordosentez Nedir? Kordosentez Neden ve Nasıl Yapılır?
1984 yılında İstanbul'da doğdum. Türk Dili Edebiyatı bölümü mezunuyum. 8 yıldır birçok internet sitesinde anne - çocuk ve sağlık konularında yazılar yazmaktayım. Ayrıca kurum ve kuruluşlara sosyal medya danışmanlığı hizmeti veriyorum.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here