Fransız doktor Pierre Dukan tarafından oluşturulan Dukan diyeti ile zayıflama her geçen gün popülaritesini arttırmaktadır. Kırk yılı aşkın bir süredir zayıflamak isteyenler tarafından kullanılmaktadır.

Peki, Dukan diyeti nedir? Nöroloji alanında çalışmalar yaptığı sırada kendisine obez bir hasta gelir. Pierre Dukan, bu hastanın zayıflama isteğine yardımcı olmak için hazırladığı et yasağı olmayan bir diyete Dukan diyeti denir.  Ve bu hasta bir hafta içinde beş kilo vermeyi başardı. Böylece Dukan diyeti tüm dünyada adını duyurmayı başardı. Dukan diyetinde önemli olan kilo vermek değildir. Önemli olan sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi başarmaktır. Dukan diyeti nasıl yapılır? Bu diyette ilk başta et ve yulaf daha sonra ise sebze ve meyveler yenilmektedir.

Et ağırlıklı bir beslenme şekli sunmanın yanında sebze ve su tüketimine de önem verilmektedir. Dukan diyeti aşamaları dört tanedir. Bu aşamalar şunlardır:

  1. Aşama: Dukan diyeti evreleri arasında olan bu birinci aşamaya “Atak Evresi” de denilmektedir. Bu aşamada hastanın beslenme şeklinin tam tersi bir şekilde beslenmesi sağlanmaktadır.  Et, yağsız yoğurt ve yulaf ekmeği tüketilen bu aşamanın süresini, hastanın vermek istediği kilo miktarı belirlemektedir. Vücutta biriken fazla su atılmaktadır. Metabolizmanın hızlandırılması amaçlanmaktadır.
  2. Aşama: Seyir evresi olarak adlandırılan bu aşamada sebzeler devreye girmektedir. Artık zayıflamak isteyenler sadece et ağırlıklı beslenmemektedirler. Bunun yanında sebze de yenilmektedir.  Bu aşamada hem et ürünleri hem de kabak, domates, salatalık gibi sebzeler tüketmektedirler. Bu aşamanın ilk beş günü et ikinci beş günü et ile beraber sebze yenmektedir.
  3. Aşama: Güçlendirme aşamasında kasların güçlendirilmesi hedeflenmektedir. On gün süren bu evrede artık meyveler de yenilmeye başlamaktadır. Et, sebze ve meyveden oluşan bu aşamada beşinci gün sadece et tüketilmesi önerilmektedir.
  4. Aşama: Koruma evresi olarak görülmektedir.  Artık her besin tüketilebilmektedir.  Yalnızca protein, sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi gerekmektedir.   Unutulmaması gereken kısım ise her hafta bir gün sadece et tüketilmesi gerektiğidir. Dukan diyeti yapanlar genellikle kilo verme işleminin hızlı ve kolay bir şekilde olduğunu belirtmektedirler. Dukan diyeti hızlı kilo verdirdiği için de motivasyonu arttırmaktadır. Dukan diyeti örneği aşağıda sunulmaktadır:

dukan diyeti nedir

Kahvaltı

Kahve, yağsız olamk şartı ile süt 225 gram yağsız peynir, bir dilim hindi eti, tavuk

Ara Öğün

Bir adet küçük kasede yağsız yoğurt

Öğle

Mantar, ton balığı

Ara Öğün

1 dilim jambon veya somon balığı, yulaf kepeği ile hazırlanmış pankek, ( 2 çorba kaşığı yulaf kepeği kullanılmalıdır )

Akşam

Kabak çorbası, sığır etile yapılan kebap, muhallebi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir