Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok merak edilen diyet türlerinden biri olan İsveç diyeti uygulaması oldukça zor olan bir diyettir.  Amerika’da bulunan kalp vakfı acilen kilo vermesi gereken hastalara bu diyeti önermektedirler.  Peki, İsveç diyeti nedir?

Hızlı kilo verdiren ve on üç gün süren diyettir. Bu diyeti 35 yaş üstü ve ciddi sağlık sorunları olanların doktora başvurmadan kesinlikle uygulamaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. İsveç diyeti yapanlar üç günde dört buçuk kilo kadar kilo verdiklerini belirtmektedirler. İki hafta içinde ise bünyeye bağlı olarak yirmi kilo kaybı olduğu da vurgulanmaktadır.

İsveç diyeti nasıl yapılır? Bu diyeti uygularken kahve, çay ya da herhangi bir meyve suyu kesinlikle tüketilmemektedir.  Günde en az iki litre su içilmesi gerekmektedir. Diyeti kesmek isteyenler ise bunu ancak altıncı günde yapabilmektedirler. İsveç diyeti ile zayıflama uygulaması on üçlük bir uygulama olduğu için kesinlikle on üçüncü günde diyet bitirilmesi tavsiye edilmektedir. Diyeti tekrardan yapmak isteyenlere ise üç ay geçmesini beklemeleri önerilmektedir.

İsveç diyeti aşamaları iki aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar şunlardır:

  1. Aşama: Bu aşamada kafein içeren içecekler ile alkol tamamen hayattan çıkarılmaktadır. İşlenmiş gıdaların tüketimi yasaklanmaktadır. İçeriğinde şeker bulunan meyvelerden de uzak durulmaktadır. Sebze tüketimini ağırlık verildiğinden kilo kaybı hızlı olmaktadır. İsveç diyeti evreleri olarak bilinen bu evrede spordan uzak durmakta fayda görülmektedir.
  2. Aşama: sebze tüketimi daha da artmaktadır. Ayrıca bu evrede balık, tavuk benzeri hayvansal gıdaların tüketilmesini izin verilmektedir. Bu diyetin faydaları:
  • Sağlıklı bir şekilde zayıflatmaktadır.
  • Toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.
  • Kanı temizlemektedir.
  • Saça ve cilde parlaklık vermektedir.
  • Enerjiyi arttırmaktadır.

isveç diyeti nedir

İsveç diyeti örneği aşağıda sunulmaktadır:

Kahvaltı

Kahvaltıda bir bardak bitki çayı bir greyfurdun yarısı, yulaf ezmesi, bir hurma tüketebilirsiniz.

Sabah Atıştırması

Bir elma

Öğle Yemeği

Buharda pişmiş bir kâse sebze, bir kaşık kadar zeytinyağı, haşlanmış bir patates, bir yemek kaşığı kadar çekirdek içi yiyebilirsiniz.

Akşam Üstü Atıştırması

Yarım avokado

Akşam Yemeği

Bir bardak bitki çayı, iki kâse sebze çorbası, yarım kâse kadar taze sıkılmış sebze suyu, buharda pişmiş bir kâse sebze.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir