Doğum Kontrolü Nedir?

Günümüzde sosyoekonomik durumlarını, psikolojik yapılarını göz önüne alarak çiftlerin bakabilecekleri sayıda çocuk yapmalarına doğum kontrolü denir. Doğum kontrolü aynı zamanda doğurganlık sağlığı açısından da önemlidir. 15 – 40 yaş arasında olan bayanlar herhangi bir problemle karşılaşmadıkları sürece istedikleri kadar çocuğa sahip olabilmektedirler. Bu yaş aralığı günümüzde daha da uzamaya başlamış olmakla beraber doğru olan yaş aralığı budur.

Doğum kontrolü dikkate alınmazsa bir yıl içinde istenmeyen gebelikler yaşanabilmektedir. Bu durum ailelerde problemlerin yaşanmasına ya da kürtajların gerçekleşmesine neden olmaktadır. Doğum kontrol, çiftlerin çok iyi bilmesi gereken, sağlık açısından çok önemli olan bir durumdur. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından da faydaları bulunmaktadır. Maalesef Türkiye’de çiftlerin %29’u doğum kontrol yöntemleri gerçeğini göz ardı ederek cinsel ilişki yaşamaktadırlar.

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Bu kadar hayati öneme sahip olan doğum kontrolü ile ilgili olarak bilinmesi gereken her şeyi bilmekte fayda vardır. Bu nedenle bu konu üzerinde çiftlerin tüm gelişmeleri yakından takip etmesi gerekmektedir. Doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

 1. Hap Kullanımı: Kadınlarda döllenmeyi engeller. Doğum kontrol hapı düzenli olarak kullanılmalıdır. Adetin ilk gününde alınmasında fayda vardır. Adet nedeniyle oluşan ağrıları azaltmaktadır. Ayrıca rahim ağzı kanserini de önlemektedir. En iyi doğum kontrol hapı olarak Yasmin Amerika’da seçilmiştir; fakat farklı markalarda bulunmaktadır.
 2. Aylık İğne Vurulması: Ayda bir defa olmak üzere her ay düzenli olarak vurdurulmalıdır. Kas içine enjekte edilmektedir. Adetin ilk günü tercih edilmektedir. Anne sütünün miktarında ve yapısında değişikliklere neden olduğu için emzirirken kullanılmamaktadır. 35 yaş üstü kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Sigara kullanımı varsa bu iğneleri vurdurmamak gerekmektedir. Bazı iğnelerde 3 aylık şekilde olmaktadır. Bu iğne yalnızca progesteron hormonu içerir. 3 aylık iğneler anne sütünü etkilememektedir.
 3. Rahim İçi Araçların Kullanımı: Genel olarak plastikten yapılmaktadırlar fakat bakır olanları da mevcuttur. Bakırlı olanları 10 yıla kadar koruduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Gebe olunduğundan emin olunduğu sürece ne zaman isterse takılabilir. Çıkartıldığı zaman hamile kalınmaması neredeyse imkânsızdır. Uygun steril bir şekilde kullanılırsa enfeksiyon kapılmamaktadır.
 4. Kondom: Diğer adları prezervatif, kılıf ve kaputtur. Erkekler için üretilmektedir. Çok ince ve esnektir. Spermlerin kadınların vajinalarına girmesini önlemektedir. Cinsel ilişkiye girilmeden önce takılması gerekmektedir. Ayrıca kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. HIV, bel soğukluğu, hepatit, frengi gibi hastalıkların bulaşmasını önlemektedir.
 5. Diyafram: Rahim ağzını örten kubbemsi bir doğum kontrol aracıdır. Spermin rahime geçmesini önlemektedir. Emziren kadınların kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemektedir.
 6. Spermisitler: Halk arasında sperm yok ediciler olarak bilinmektedir. Kadınların vajinasına konulan jel, fitil ve tabletlerden oluşmaktadır. Cinsel ilişkiden 15 dakika öncesinde kullanılmaktadır. Etkisini göstermesi için en az 6 saat vajinanın suyla temas etmesi önlenmelidir. Her cinsel ilişki öncesinde tekrarlanmaktadır. Emziren kadınlar da kullanmaktadır.
 7. Kadın Kondomu: Cinsel ilişki öncesi kadının vajinasına yerleştirilen plastikten yapılmış ince kılıf şeklinde bir doğum kontrol aracıdır. Spermlerin vajinaya ulaşmasını önlemektedir. Her ilişkide yeni kullanılmamış kondomlar tercih edilmektedir.
 8. Deri Altı Kapsülleri: Silikondan yapılmış çubuklardır. Kolun içine yerleştirilmektedir. Yumurtlama ve döllenmeyi önlemektedir. Çeşitleri bulunmaktadır. 3 ya da 5 yıl korumaktadır. Tercihen adetin ilk günü takılmalıdır.
 9. Tüplerin Bağlanması: Diğer bir ismi tüp ligasyonudur. Bir daha çocuk asla istemeyen kadınların ameliyat ile tercih ettiği doğum kontrol yöntemleri arasındadır. Sperm yumurta ile karşılaşmamaktadır. Böylece gebelik oluşamamaktadır. En iyi doğum kontrol yöntemi olarak gösterilmektedir. Hastanede yatmayı gerektirmez.
 10. Erkekte Kanalların Bağlanması: Vazektomi olara tıp literatürüne giren kanal bağlanması erkek sperm kanallarının bağlanması olarak ifade edilmektedir. Koruyuculuk hemen başlamadığı için prezervatif gibi yöntemler de kullanılmalıdır. Bu ameliyat dikişsiz olarak gerçekleşmektedir.
 11. Doğal korunma yöntemleri de bulunmaktadır. Örneğin anne sütü ilk altı ay yumurtlama gerçekleşemeyeceği için bir korunma yöntemi sayılabilmektedir. Düzenli bir adet dönemi geçiriliyorsa takvim yardımıyla korunabilmektedir. Erkeğin kadının içi yerine dışana boşalması da bir yöntemdir.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı düzenli kullanıldığında gebeliğin oluşmasını önleyen bir doğum kontrol yöntemidir.

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları Nelerdir?

Çok çeşitli markaların doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Doğum kontrol hapı fiyatları değişiklik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir