Yemek yaparken kısa süreli bir dikkatsizlik yüzünden tüm planlar alt üst olabilmektedir. Mutfaktan kötü kokular gelmeye başladığı anda kaçınılmaz son ile karşılaşılması mümkün olmaktadır. Bir taraftan yanan yemeğe üzülürken diğer taraftan da yanık tencere temizleme işlemi kadınları kara kara düşündürmektedir. Bu neredeyse tüm kadınların hayatlarında en az bir kere karşılaştığı bir durum olmaktadır. Dibi tutan tencere temizleme olayı tam anlamı ile bir facia olmaktadır.

Bazı kadınlarımız yanık tencerenin temizlenmesi yerine yenisini alma yoluna da gidebilmektedir; fakat bu durum ev ekonomisi açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden en ekonomik olan işlem tencerenin temizlenmesidir.

Peki, dibi tutan tencere nasıl temizlenir?  Farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemleri belirlerken 3 önemli noktanın dikkate alınması gerekmektedir:

  • Yanan tencere yapıldığı malzeme
  • İçinde yanan yemeğin ne olduğu
  • Temizlemek için kullanılacak zaman

Dibi tutmuş tencere nasıl temizlenir? Ekolojik yöntemler açısından birkaç temizleme yöntemi bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Yanmış tencerenin içindeki atıklar temizlendikten sonra tencere soğutulmaya bırakılır. Yaklaşık olarak bir su bardağı karbonat tencereye dökülür. Yanık kısmını kapatacak kadar su ilave edilir. On saat bekletilir daha sonra su boşaltılmadan tencerenin içi ovulur. Su boşaltılıp bulaşık deterjanı ile yıkanır. Hafif şekilde yanmış olan tüm tencerelerde uygulanır.
  2. Yanmış tencere nasıl temizlenir?” sorusu için bir başka yöntem ise sirke kullanılmasıdır. Yanan tencerenin içine biraz sirke dökülür. Tencerenin yanan kısmını geçecek kadar su dökülür. Bir gece bu şekilde bekletilir. Daha sonra bulaşık deterjanı ile temizlenerek yıkanır.  Bakır ve alüminyum tencere ve tavalarda kullanılmasında sıkıntılar yaşandığı için önerilmemektedir.  Çelik tencerelerde kullanılmaktadır.
  3. Dibi tutan tencere temizleme yönteminden bir diğeri ise bire iki oranında olacak şekilde bir ölçü tuza iki ölçü limon sıkılır. Tencereye dökülür. Yarım saat sonra ovularak temizlenir. Yanık tencereyi temizleyebilmek için doğal yöntemlerin yanı sıra deterjanlar ile temizleme de yapılabilmektedir.
  4. Her cins tencere dibinde kalıntılar olan yanık türlerinde bulaşık makinesi deterjanı kullanılabilmektedir. Tencerenin yanan kısmını geçecek kadar su doldurulur. İçine bir tane bulaşık deterjanı atılır. Yaklaşık olarak on dakika kaynatıldıktan sonra bir gece kadar ağzı kapalı şekilde bekletilir. Sonra ovularak yıkanır.
  5. Dibi yanmış tencere nasıl temizlenir? Emaye tencereler ilk olarak soğutulur. Daha sonra tencereye sıvı deterjan dökülür. Tencerenin içine sıcak su dökülerek köpürtülür. Bu şekilde on iki saat bekletilir ve daha sonra ovularak temizlenir.
  6. Tencere yanığı nasıl çıkar? Demir döküm tencereler içinse öncelikle tencere ılık olana kadar bir süre beklenir. Bir kaşık çamaşır deterjanı tencereye dökülür. İçine kaynar olmayan su dökülerek tencere ocakta kaynatılır. Birkaç dakika kaynadıktan sonra deterjanlı su dökülür. Tencere temizlenmemiş durumdaysa işlem yeniden tekrarlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir