Çocukların kendilerini en çok özgür hissettikleri yer kendilerine ait olan çocuk odaları olduğu için odalarının duvar rengine kendileri karar vermek isterler. İşin doğrusu ise bu onların doğal hakkıdır.

Çocuk odası dekorasyonu yaparken duvar rengini, alınacak olacak mobilyaya göre ayarlamak da önemlidir. Eskiden çocuk odası renkleri genelde kız çocukları için pembe ve erkek çocukları için maviydi. Günümüzde ise mavi ve pembelerin kullanılmasının yanında farklı renkler ve iki renk kullanımı da yapılabilir. Çocukların renk sevgileri zamanla değiştiği için çocuk odası boyası tercih edilirken uzun süre sevilebilecek renkler tercih edilmelidir.

Çocuk odası için kullanılacak olan çocuk odası boyaları, çocukların hayal gücünü geliştirecek renkler tercih edilmelidir. Peki, o zaman çocuk odası ne renk olmalı? Anne ve babalara uzmanlar tarafından çocuk odası boya rengi için 7 renk önerilir. Çocuk odası renkleri şunlar olabilir:

çocuk odası

  1. Beyaz: Dar olan çocuk odası için beyaz renk kullanılabilir. Böylece odanın hem daha ferah hem de daha geniş görünmesi sağlanmış olacaktır. Beyaz renk tercih eden anne ve babalar için çocuklarının odalarının sade bir görünümden kurtarmak için duvar süsleri ya da aksesuarlar kullanılması önerilir.
  2. Soğuk gri: eskiden bu renk anne ve babalar tarafından çok kasvetli bulunurken günümüzde tercih edilen bir çocuk odası boya rengi olmuştur. Gri renk ile sarı ve kırmızı aksesuarlar kullanıldığı takdirde odaya şık bir görünüm verilebilir.
  3. Parlak mor: Bazı çocuklarda mor renk sevgisi aşırı derecede olduğu için çocuk odası dekorasyonu için günümüzde tercih edilen bir renk olmuştur. Beyaz renkle uyumlu bir oda görüntüsü verilir. Ayrıca gümüş renkli aksesuarların odanın şıklığını arttıracağını unutulmamalıdır.
  4. Kobalt mavisi: Eskiden sadece erkek çocuk odası boyaları olarak kabul gören mavi renk günümüzde kız çocukları tarafından da odalarında tercih edilmeye başlanmıştır. Mavinin birçok tonu tercih edilirken lacivert ve kobalt mavisine olan ilgi gittikçe artmaktadır.
  5. Pembe: Klasik tek ren pembe seçimi artık yerini iki ya da üç farklı renk ile beraber kullanılmaya başlanmıştır. Pembe duvar boyasına uyacak olan renkler siyah, beyaz ve gri renklerdir. Bu renkler tercih edildiğinde sofistike bir çocuk odası dekorasyonu sağlanmış olur.
  6. Kırmızı: Çocuk odası boya rengi için kırmızı tercih edilebilir; fakat dikkat edilmesi gereken kısım odanın sadece bir duvarında kullanılması gerektiğidir. Kırmızı renk, uyarıcı olduğu için kırmızıya boyanan duvarın olduğu bölüme çalışma masası konulabilir.
  7. Yeşil: Canlı bir görünüm elde etmek için çocuk odaları boyanırken tercih edilebilir.
  8. Sarı: Güneşin odada doğduğu hissi vermek için sarı renk tercih edilebilir. Beyaz ile eşleştirilerek canlı ve enerjik bir hava yaratılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir