Anne ve baba adayları bebeklerinin olacaklarını öğrendikleri andan itibaren dünyaya gelecek olan evin en değerlisi olacak olan bebekleri için her şeyin en güzelini hayal ederler. Alınacak en ufak bir eşya ya da bir kıyafet bile günlerce düşünülür. Bu koşuşturmacalar anne ve baba adayları için unutulamayacak kadar güzel anılar biriktirmelerine sebep olur. Bebekler için yapılacak olan koşuşturmanın başında ve belki de en çok zamanı harcamaya neden olacak olanı ise bebek odası dekorasyonu gelir.

Bebek odası ister kız bebek odası isterse de erkek bebek odası olsun anne ve babaları özellikle de anneleri oldukça heyecanlandırır. Bebek odası hazırlarken anne ve babalarda fikirlerin çatışması ya da kafa karışıklıkları olabilmektedir. Bebek odası dekorasyon önerileri için bebeklerin cinsiyeti çok önemlidir.

Bebek odası dekorasyon tavsiyeleri için de değinilmesi gereken noktalardan biri anne için emzirme koltuğunun olmasıdır. Emzirme koltuklarının rahat, kollu ve ayak koyma bölümünün olmasına özen gösterilmelidir.

kız bebek odası

Alt değiştirme pufu da bebek odası dekorasyon fikirleri içinde ilk sıradadır. Alt değiştirme pufunun yüksekliği kişinin boyuna göre ayarlanmalıdır. Bunun için komidinler tercih edilebilir. Ayrıca bezleri, ıslak mendilleri ve kremleri konulacak raflar da unutulmamalıdır.

Bebek odası için güneşin ne taraftan geldiğini iyi ayarlamak gerekir. Bebek yatakları konulurken güneş ışığından biraz uzak tarafa konulmalıdır.

Mobilya, perde, halı gibi ürünler tercih edilirken hijyenik olan tercih edilmelidir. Organik ve antialerjik olmalıdır. Bebek odası dekorasyon fikirleri içinde duvar dekorasyonları da bulunur. Duvar dekorasyonları için harfler, sayılar başta gelir. Bu dekorasyonlar sayesinde bebeklerin harfleri, sayıları öğrenmeleri daha kolay olur.

Birçok markanın hazır bebek odası mobilyaları tercih edilebileceği gibi el becerisi olan anne ve babalar bebekleri için odaları bazen kendileri de yapabilirler.

Ayrıca kapı süsleri unutulmamalıdır. Bebeğin ismine özel olabileceği farklı türden süsler de tercih edilebilir.

bebek odası

Erkek Bebek Odası

Erkek bebek bekleyen çiftler ya da erkek bebeği olanlar ise erkek bebek odası hazırlarken daha çok mavi renge ağırlık vermektedirler. Bunun dışında erkek bebek odası dekorasyonu için önerilecek olan renkler beyaz, sarı, yeşil ve toprak tonlarıdır. Bazı çiftler temalı odalar yapmaya başladıkları için temaya uygun olan renkler seçerler. Bu temalardan bazıları deniz, korsan, hayvan, itfaiye temaları olmaktadır. Ayrıca sade bir erkek bebek odası içinse beyaz ve ekru rengi oldukça fazla tercih edilmektedir.

Kız Bebek Odası

Kız bebek bekleyen çiftler ya da kız bebeği olanlar için kız bebek odası hazırlarken daha çok pembe renge ağırlık vermektedirler. Bunun dışında kız bebek odası dekorasyonu için önerilecek olan renkler beyaz, sarı tonlarıdır. Bazı çiftler ise temalı odalar yapmaya çalışırlar. Bunlar genelde kız bebek odası için Pamuk Prenses gibi masal kahramanları ya da çizgi film karakterleri tercih edilir. Ayrıca kız bebek odası için aynalar kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir