Çocuğunuzla Doğru İletişim Kurabiliyor Musunuz?

0
83
çocuğunuzla doğru iletişim kurabiliyor musunuz

Anne baba olmanın en önemli sorumluluklarından biri de hiç kuşkusuz çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurmak.

Göz teması ile anlaşılır bir şekilde, ses tonunuzu ayarlayarak konuşun. Konuşurken sadece çocuğunuza odaklanın, bunu ona hissettirin ve tüm dikkatinin sizin üzerinde olduğundan emin olun.

Çocuğunuza ismiyle hitap edin.

Çocuğunuzu dinleyin.

Kurallar çocuklarınızla gereksiz tartışmalara girmenizi engeller. Kurallarınızı açıkça belirleyin.

Aileniz için önemli olan kuralları belirledikten sonra söylemlerinizde olumlu olmaya özen gösterin.

Çocuğunuzu gösterdiği başarı sonrası mutlaka övün.

Onları kıyaslamak yerine motive edin.

Çocuğunuzun bazı davranışlarını değiştirmek ve olumlu davranışları pekiştirmek için ödül sisteminden yararlanın. Bu sistemde; çocuğunuz her iyi davranışı için puan toplar ve belirli bir puana eriştiğinde istediği ve önceden üzerinde anlaşılmış bir ödül kazanabilir. Puanları toplarken bir kavanozun içine her olumlu davranış için bir misket atarak puanlarını takip edebilirsiniz.

Birlikte kaliteli vakit geçirin. Her anınız çok kıymetli ve bu kıymetli vakti eğlenceli kılmak sizin elinizde. Kriz ortamına sebep verecek her şeyden kaçının. Öfkeliyken hiçbir sorunu çözemezsiniz. Çocuğunuzla yaşadığınız kriz anlarında karşılıklı olarak inatlaşmak ve güç savaşına girmek yanlış olacaktır.

Çocuğu doğrudan eleştirmek yerine örneğin; “yaramazlık yapıyorsun!” şeklinde değil, davranışlarının sizi nasıl etkilediğinden bahsedin. Örneğin; “Bu davranışın beni gerçekten çok üzüyor.” gibi.

İlginizi Çekebilir:  Evde Evcil Hayvan Beslemenin Çocuk Psikolojisine Ve Gelişimine Katkısı

Unutmayın doğru iletişim ailede başlar. İleride çocuğunuzun yaşantısında ve her ilişkisinde bu iletişim tarzı oldukça önemli bir yere sahip olacak.

Önceki İçerikÖğrenilmiş Bir Sosyal Beceri: “Hayır” Diyebilmek
Sonraki İçerikKarantina Dönemini Nasıl Avantaja Çevirebiliriz?
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu bir eğitimciyim. 2010 yılında yapımcı ve sunuculuğunu üstlendiğim canlı yayın sanat ve eğitim programları yapıp, 2013 yılından itibaren ise birçok öğrenciyle çalışmış olup, 2015 yılında kendi eğitim kurumumu açarak çalışmalarıma kurum yöneticisi olarak devam etmekteyim. Eğitim koçluğu, aile psikolojisi, kişilik psikolojisi, etkili iletişim, başarılı lider olma, beden dili üzerine almış olduğum eğitimler doğrultusunda öğrenci ve velilerimle sürekli iletişim halindeyim. Aynı zamanda bir patiannesi ve bir kız bebek annesiyim. Bebeğimin köpeğimiz Lucy ile olan maceralarını, anne bebek üzerine yazıları, bebeklere ek gıda tariflerimi, fit tarifleri, bebek gelişimi üzerine yazılarımı sosyal medyada ve dergilerde paylaşıyor, video içerikleri üretiyorum. Mutlu anne ve mutlu bebekler için Kadınja'dayım.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız