Anne baba olmanın en önemli sorumluluklarından biri de hiç kuşkusuz çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurmak.

Göz teması ile anlaşılır bir şekilde, ses tonunuzu ayarlayarak konuşun. Konuşurken sadece çocuğunuza odaklanın, bunu ona hissettirin ve tüm dikkatinin sizin üzerinde olduğundan emin olun.

Çocuğunuza ismiyle hitap edin.

Çocuğunuzu dinleyin.

Kurallar çocuklarınızla gereksiz tartışmalara girmenizi engeller. Kurallarınızı açıkça belirleyin.

Aileniz için önemli olan kuralları belirledikten sonra söylemlerinizde olumlu olmaya özen gösterin.

Çocuğunuzu gösterdiği başarı sonrası mutlaka övün.

Onları kıyaslamak yerine motive edin.

Çocuğunuzun bazı davranışlarını değiştirmek ve olumlu davranışları pekiştirmek için ödül sisteminden yararlanın. Bu sistemde; çocuğunuz her iyi davranışı için puan toplar ve belirli bir puana eriştiğinde istediği ve önceden üzerinde anlaşılmış bir ödül kazanabilir. Puanları toplarken bir kavanozun içine her olumlu davranış için bir misket atarak puanlarını takip edebilirsiniz.

Birlikte kaliteli vakit geçirin. Her anınız çok kıymetli ve bu kıymetli vakti eğlenceli kılmak sizin elinizde. Kriz ortamına sebep verecek her şeyden kaçının. Öfkeliyken hiçbir sorunu çözemezsiniz. Çocuğunuzla yaşadığınız kriz anlarında karşılıklı olarak inatlaşmak ve güç savaşına girmek yanlış olacaktır.

Çocuğu doğrudan eleştirmek yerine örneğin; “yaramazlık yapıyorsun!” şeklinde değil, davranışlarının sizi nasıl etkilediğinden bahsedin. Örneğin; “Bu davranışın beni gerçekten çok üzüyor.” gibi.

Unutmayın doğru iletişim ailede başlar. İleride çocuğunuzun yaşantısında ve her ilişkisinde bu iletişim tarzı oldukça önemli bir yere sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir