Tarihteki cesur insanlara bakarak şunu söyleyebiliriz. Erişilmesi zor insan modelleri vardır. Bunlar peygamberler, askeri veya siyasi liderler gibi insanlar ki, bunların cesaretleri sıra dışıdır. Bu cesur insanlar bize sadece örnek olup ilham verebilirler. Örnek olduklarına göre elbette normal insanlar da cesur olabilirler. Elbette cesaret öğrenilebilir.

Ailede, çocukların çevreyi tanıma, aileyi anlama, davranışlar kazanma gibi aile içi ortamlar, anne ve babalar ile diğer aile bireylerinin oluşturduğu ortamlar çocuğun cesaret öğrenimine katkı verecektir. Bunu okullar devam ettirmelidir. Korkunun olduğu bir sınıf ortamında öğrencinin öğretmenle iletişim kurması zordur. Korkunun egemen olduğu bir ortamda öğrencilerin içe kapanık olma riski fazladır. Bu açılardan bakıldığında, “Cesaret dersleri” doğal ortamlarda örtük öğrenmeyle kazanılabilir.

Köylerde güzel bir Anadolu deyişi vardır: Atmacanın serçe kuşuna musallat olması, serçenin uçma yeteneğini geliştirir. Serçenin yaptığı, atmacadan şikayet etmek değil, uçuş tekniklerini değiştirmek ve geliştirmekten ibarettir.

Sevgilerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir