Cesaret Öğrenilebilir Mi?

0
273
cesaret öğrenilebilir mi

Tarihteki cesur insanlara bakarak şunu söyleyebiliriz. Erişilmesi zor insan modelleri vardır. Bunlar peygamberler, askeri veya siyasi liderler gibi insanlar ki, bunların cesaretleri sıra dışıdır. Bu cesur insanlar bize sadece örnek olup ilham verebilirler. Örnek olduklarına göre elbette normal insanlar da cesur olabilirler. Elbette cesaret öğrenilebilir.

Ailede, çocukların çevreyi tanıma, aileyi anlama, davranışlar kazanma gibi aile içi ortamlar, anne ve babalar ile diğer aile bireylerinin oluşturduğu ortamlar çocuğun cesaret öğrenimine katkı verecektir. Bunu okullar devam ettirmelidir. Korkunun olduğu bir sınıf ortamında öğrencinin öğretmenle iletişim kurması zordur. Korkunun egemen olduğu bir ortamda öğrencilerin içe kapanık olma riski fazladır. Bu açılardan bakıldığında, “Cesaret dersleri” doğal ortamlarda örtük öğrenmeyle kazanılabilir.

Köylerde güzel bir Anadolu deyişi vardır: Atmacanın serçe kuşuna musallat olması, serçenin uçma yeteneğini geliştirir. Serçenin yaptığı, atmacadan şikayet etmek değil, uçuş tekniklerini değiştirmek ve geliştirmekten ibarettir.

Sevgilerimle.

İlginizi Çekebilir:  Nasıl Bir Yol Haritası Çizdiğinizin Farkında Mısınız?
Önceki İçerikFilial Terapi: Ebeveyn – Çocuk İlişkisi Üzerine Odaklanan Bir Terapi Yaklaşımı
Sonraki İçerikParçadan Bütüne
27 Mart 1987 Sakarya doğumluyum. İlköğretim yıllarımı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulunda tamamladım. Lise eğitimine Ali Dilmen Lise'sinde devam ettim ve Yabancı Dil bölümünden mezun oldum. Akabinde Tıbbı Terminoloji ve Dökümantasyon okudum. Veterinerlik bölümünden terkim. Sosyolojiden devam etmekteyim. Güven/Vizyon Medya Grup – Basın Yayın Genel Müdürlüğünde köşe yazarlığı yapmaktayım. İşte Son Haber, Manisa Medyası, Güven Haber Ajansı, Woman Press, Kimlik Gazetesi, Vizyon Ege olmak üzere altı ayrı gazetede köşe yazarlığı yapmaktayım. Kanal 34 bünyesinde bulunan bir TV programım var. Geskon'da (Gençlik ve Spor Federasyonu) İzmir Kolunda Onur Kurul Üyesiyim. Kişisel Gelişim Uzmanıyım. Nlp uzmanlığım, Kuantum düşünce tekniği eğitmeni ve yaşam koçuyum. Koçluk olarak "Öğrenci Koçluğum, Doğum Koçluğum mevcuttur. Motivasyon Konuşmacılığı da yapmaktayım. Halk eğitim öğretmenliğim, Özel Rehabilitasyon ve Disleksi eğitmenliğim devamında, Psikoloji ve Pedagoji üzerine eğitimlerim mevcut. Kişisel Gelişim üzerine otuz beş ayrı eğitmenliğim vardır

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız