Son zamanlarda hayatımıza giren brokoli,  gerek salatalarda gerekse çorbalarda karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı beslenmeyi sevenler ya da sebze yemeyi sevenler brokoliden vazgeçememektedirler.  Brokoli çorbası hem besleyici hem de sağlıklı bir çorba olarak sofraları süslemektedir. Üst solunum yolları hastalıklarına karşı tam bir koruyucu olan bu güzel çorbayı çocuklar da severek içmektedirler. Güzel bir brokoli çorbası nasıl yapılır? Sütlü, kremalı, et suyu ile ya da tavuk suyu ile yapılabilen birçok çeşidi bulunmaktadır.

Brokoli Çorbası Malzemeleri

Brokoli çorbası malzemeleri şunlardır:

  • 500 gram kadar brokoli
  • 5 su bardağı kadar su
  • 1 yemek kaşığı kadar tere yağ
  • 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı kadar un
  • Yarım çay kaşığı kadar karabiber
  • Yarım adet dereotu
  • İsteğe göre değişen ölçüde tuz

Brokoli çorbası tarifi için öncelikle brokoliler iyice yıkanıp bir süre sirkeli suda bekletilir. Tekrardan yıkanarak çorba için brokoli hazır hale getirilir.

brokoli çorbası tarifi

Brokoli Çorbası Yapılışı

Brokoli çorbası yapılışı çok kolay olarak bilinmektedir.  Kolay yapılmasına rağmen çok lezzetli bir tat sunduğu da herkes tarafından kabul edilmektedir. Peki, brokoli çorbası nasıl pişirilir? 5 su bardağı kadar su bir tencereye koyulur. Üzerine brokoliler konulur. Su ile beraber brokoliler haşlanır. Brokoliler kevgir yardımıyla tencereden çıkarılır. Suyu ayrı bir kenara ayrılır. Bu sırada ayrı bir tencerede zeytinyağı ile tere yağı eritilerek üzerine un konulur. Kokusu çıkana kadar un kavrulur.  Unun içine kenarda bekletilen su yavaş yavaş ilave edilir.  Kaynamaya başladıktan sonra brokoliler karışımın içine ilave edilir. Daha sonra tuz ve karabiber eklenerek bir süre daha kaynatılır. El blenderından geçirilir.  Sıcak şekilde kaselere konulur. Servis kaselerinin içine ince kıyılmış dere otu eklenerek servis edilir. Çorba tarifleri içinde brokolinin gün geçtikçe daha fazla sofralarımızda yer alacağı öngörülmektedir.

Brokoli Çorbası Püf Noktası

Brokoli çorbası püf noktası ise unun topaklanmaması için su eklenirken çırpma teli ile iki ya da üç dakika kadar durmadan karıştırılması olara ifade edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir