Kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi, pürüzsüz olmayan bir cilttir. Dışarı çıkacağınız zaman muhakkak yüzdeki lekeleri gidermek için bir şeyler süreceksiniz. Kışın bu durum rahatsız etmese bile, yazın oldukça rahatsız edici bir durum haline geliyor. Yazın sıcağında yüzünüzde oluşan ter, makyajın akmasına neden oluyor ve daha berbat bir görüntü ortaya çıkıyor. Bunu engellemek için sivilcelerinizi temizleyebilirsiniz ve makyaj hilelerini bir kenara bırakabilirsiniz.

Cildiniz eğer yağlı ise sivilceye merhaba diyebilirsiniz. Yağlı ciltlerde sivilce oranı daha yüksektir. Öncelikle kesinlikle sivilcelerinizi ellememelisiniz. Eğer bunu yaparsanız cildinizde çukurlar olacaktır ve izleri kalacaktır. Benzol peroksit ve salisilik asit içeren cilt yıkama ürünlerini tercih ederek, günde 2 kez bunları yüzünüzü yıkarken kullanabilirsiniz. Bu ürünler aynı zamanda cildinizi de kurutacaktır. Çünkü sivilcelerden ancak kurutularak kurtulabilirsiniz. Bu bakımdan cildinize uygun nemlendiriciye ihtiyacınız olacaktır. Cilt çok hassastır, bu yüzden yüzünüzü yıkarken veya ürünleri kullanırken cildinize zarar vermemeye çalışın, masaj yapıyormuş gibi nazik davranın. Sert davranırsanız, sivilcelerin pürüzsüz olan bölgelere gitme ihtimali yüksek olacaktır.

Eğer sivilce sorununu sık sık yaşıyorsanız, yastık kılıfınızı da değiştirmenizi öneririz. Her ne kadar küçük bir etken gibi gözükse de, büyük etkisini göreceksiniz. Suyun bize kazandırdıkları aşikar. Günde 3 litre su içerek cildinizin arınmasını ve temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Adet dönemlerinizde sivilcelerin çıkması doğaldır, yapmanız gereken ise bunlara dokunmamak olacaktır. Cildinizin nefes almasını engelleyen pudra ve fondötenlerden de kaçınmanız gereklidir.

Bunların dışında doğal bir maske uygulayarak, sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

1 yemek kaşığı pastane mayası, 1 çay kaşığı kabartma tozu, 3 aspirin ve 1 limon suyu kullanarak bu karışımı hazırlayabilirsiniz. Aspirini toz haline getirerek diğer malzemelerle karıştıracaksınız. Gece yatmadan önce göz çevreniz hariç, yüzünüze uygulayacaksınız. 15 dakika bekledikten sonra su ile temizleyeceksiniz. Bu karışımı 4 gün üst üste uygulayıp, daha sonra haftada bir kere uygulamalısınız. Eğer cildiniz aşırı yağlı ise ilk günlerde, günde iki kere uygulayabilirsiniz. Kolunuzun iç kısmına kullanmadan önce uygulayın ve alerjinizin olup olmadığını test edin. Düzgün kullanım sayesinde, sivilcelerin söndüğünü ve tekrar çıkmadığını göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir