Kış kötü yüzünü göstermeye uzun zamandır başlamıştı. Her ne kadar kar olmasa bile, yağmur günden güne şiddetini arttırıyor. Bir gün güneş açarken, akşamına yağmur yağarak tam da hasta olmalık havalara merhaba diyoruz. Bu günlere dikkat etmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Özellikle salgınlarında çoğaldığı şu dönemlerde, gribe yakalanmamak için bilindik önlemler almalıyız. Bu tavsiyelere uyarak, gripten bir adım geri durabilirsiniz.

Dışarısı birçok mikrobu barındırır. Bu bakımdan eve girdiğiniz zaman muhakkak ellerinizi güzel bir şekilde yıkamanız gerekecektir. Hapşırdığımız zaman ellerimizi ağzımıza tutarız, eğer bu davranıştan sonra ellerimizi yıkamazsak dokunduğumuz yerlerde mikropların kalma süresi çok uzun olacaktır.

Yapmamız gereken şey, bol sebze-meyve tüketmek olacak. Vücudumuzun direncini arttırmak için, daha sağlıklı yaşamak için. Metabolizmanızı güçlendirmek için yemeniz oldukça önemlidir. Yeşil, kırmızı veya turuncu meyve-sebzeler sağlığınızı olumlu etkileyecektir.

Sigara veya alkol kullanıyorsanız muhakkak bırakmalısınız. Yapılan araştırmalar sigara ve alkol kullananların kullanmayanlara göre çok sık hasta olduklarını gösteriyor. Dirençleri zayıfladıkça hastalık riski de o oranda artıyor.

Bol sıvı tüketimi hayatımızın her evresinde önemlidir. Özellikle günde 2 lire su içmek doktorların en başta gelen tavsiyesidir. Haliyle bol sıvı tüketimi gribin etkin olmamasını sağlamaktadır.

Tavuk suyu çorbası bilindiği üzere hastalık çorbasıdır. Eğer bu çorbayı henüz hasta olmadan öncede tüketirseniz, sizden sağlıklısı olmayacaktır. Birde içine sıkacağınız limon sayesinde gelebilecek mikropların da gelmemesini sağlayacaktır.

Stres ve sinir tüm hastalıkların balıca sebebi diyebiliriz. Ciddi hastalıklarda bile stresten uzak durulmasını tavsiye ediyor doktorlar. Hal böyle olunca gribe yakın olduğumuz dönemler dikkatli olmalıyız. Sinir ve stres direnci düşüren başlıca faktörlerdendir. Bağışıklık sisteminizi dahi etkileyecek ve hasta olmanıza sebep olacaktır. Stresten uzak durmak, gribe karşı alacağınız bir diğer kalkan olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir