Patlıcan ile yapılan etli bir yemek olan karnıyarık genellikle yaz aylarında yapılır. Bunun sebebi ise patlıcanların yazın daha lezzetli olmasıdır. Ev yemek tarifleri içinde bu yemeğin ismine 13. yüzyılda Arapça ile yazılmış olan bir yemek bitabında rastlanılmıştır. Türkçe olduğu söylenen bir tatlının ismi olarak geçmektedir; fakat günümüzde karnıyarık bir yemektir. Üstelik birçok evde vazgeçilemeyen bir yemektir.  Karnıyarık tarifi için patlıcan ve et mutlaka olmalıdır. Ne zaman yense yemeği yapana teşekkür edilen eşsiz bir yemektir. Ayrıca pilavın, cacığın sevdası olan karnıyarık çocuklara da patlıcan yedirten mükemmel bir yemektir.

Karnıyarık Malzemeleri

Karnıyarık malzemeleri şunlardır:

  • 6 tane küçük boy patlıcan
  • 2 tane soğan
  • 1 tane büyük boy domates
  • 3 diş sarımsak
  • 400 gram kıyma
  • 3 adet yeşil biber
  • 1 çay kaşığı kadar tuz
  • 10 dal maydanoz
  • Karabiber
  • 1 çay bardağı sıvıyağ (yarısı kızartmada yarısı pişirmede kullanılır)

karnıyarık tarifi

Karnıyarık Yapılışı

Karnıyarık yapılışı oldukça kolaydır. Tek sıkıntı bu güzel yemek için gerekli olan patlıcanların yaz sıcağında kızartılmasıdır. Peki, karnıyarık nasıl yapılır?

Patlıcanların sapları ile uç kısımları kesilir. Patlıcanların kabukları alacalı bir şekilde soyulur. Patlıcanlar acısı gidene kadar suyun içerisinde bekletilir. Patlıcanlar sudan çıkarılıp kurumaya alınır. Tavaya ya da fritöze yağ döküp patlıcanlar kızartılır. Daha önceden üzerine peçete serilen (kağıt havlu daha çok işe yarar) tabağın üzerine patlıcanlar alınır. Patlıcanların ortası bir bıçak yardımı ile kesilir. Patlıcanlar soğurken iç malzemeleri hazırlanmaya başlanır. Bunun için öncelikle kıyma bir kabın içinde sıvıyağ ile pişirilir. Kıymanın suyu salınıp geri çekilinceye kadar kavurma işlemine devam edilir. Daha sonra sırası ile soğan, biber, domates, maydanoz doğranır.  Kavrulan kıyma salça ile karıştırılır. İyice ezildikten sonra soğanlar atılır. Soğanlar kızarınca sırası ile sarımsak, domates, maydanoz ilave edilir. Karabiber ile tuz ilave edilip bir süre daha pişirilir. Önceden hazırlanmış olan patlıcanların ortasına hazırlanan iç yerleştirilir ve üstü domates ile kapatılır. Üzerine domates salçası, biber salçası ve su ile hazırlanmış olan sosu dökülür. Pişirilmeye bırakılır. Karnıyarık nasıl pişirilir? Karnıyarık pişirilirken kişinin isteğine göre tencerede ya da fırında pişirilir. Fırında pişirmek isteyenler için önceden 170 derecede ısıtılan fırında 30 dakikaya kadar pişirilmeye bırakılır.

Karnıyarık Püf Noktası

Karnıyarık püf noktası patlıcanın acısının çıkması ve kararmaması için tuzla suda bekletilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir