Bazı hastalıklar insan hayatının ne kadar hassas olduğunun bir göstergesidir. Hastalıkların hepsinin en büyük ve ortak tedavi yöntemi mücadeledir. Fakat bazı hastalıkların mücadelesi hepsinden daha ağır ve daha zor olmaktadır. Kanser de işte tedavisi en zor hastalık grubundan bir tanesidir. Birçok farklı türde olan kanser en kısa anlamıyla hastalıklı bir tümörü ifade etmektedir. İnsanın herhangi bir bölgesinde çıkabilen bu tümörün nedenleri tıp bilimi tarafından çok sık bir şekilde araştırılmakta ve tedavisine kesin bir çözüm bulmak yolunda sürekli olarak gelişmeler yaşanmaktadır.

Tıp henüz kanseri ortadan kaldıracak bir kesin tedavi yöntemi bulamamıştır. Fakat her geçen gün bu hastalıktan kurtulanların sayısı artmaktadır. İnsanların bu en kötü hastalık türü olan kanser karışında umutlu olması gerekir. Çünkü bu hastalığın en büyük ilacı umut ve yaşama tutunma mücadelesidir. Şu örneği hatırlatmakta her zaman fayda vardır: Yüzyıl önce verem hem bulaşıcı hem de tedavisi kesin olmayan bir hastalık olarak kanserden daha da hızlı bir şekilde insanların toplu şekilde yaşamını yitirmesine sebep olmaktaydı. Fakat bir gün bir aşı bulundu ve verem ölüm oranı minimum seviyelere düşerek insanların üzerindeki o büyük korkuyu ortadan kaldırdı.

Karaciğer Kanseri Nedir?

Sağ akciğerin altın kısmında bulunan organ olan karaciğer üzerinde çıkan hastalıklı tümöre karaciğer kanseri denilmektedir. Karaciğer tümörü iyi veya kötü huylu olabilmektedir. Bu kanserin birçok formu bulunmaktadır. Tümör karaciğer hücrelerinden orjin alırsa primer karaciğer tümörü denir.

karaciğer kanseri nedir

Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer kanserinin belirtileri bir çok şekilde kendinin göstermektedir. Esasen tüm hastalıkların veya kanser türlerinin belirtileri hemen hemen aynı olmaktadır. Fakat bazılarında bir takım değişiklikler de gözlenmektedir.

Karaciğer kanserinin başlıca belirtileri:

  • Kusma
  • Sarılık
  • Kilo kaybı
  • Ateş
  • Abdominal ağrı veya kitle

Karaciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer kanserinin veya birçok kanserinin kesin nedeni yoktur. Fakat tüm kanser türlerinin oluşmasında bazı etmenler bulunmaktadır. İnsan biyolojik bir varlık olması sebebiyle beslenme tarzı ve kalitesi, bulunduğu ortamın hijyeni, psikolojik durumu, maddesel bağımlılıkları vs. insanın ileride kanser olma riskinde önemli rol oynamaktadır.

Karaciğer Kanserinden Korunma Yolları

Karaciğer kanserinden korunma yolları aslında neden olabilecek şeylerden uzak durmaktan geçer. Bu nedenle psikolojik durumdan beslenmeye kadar tüm neden olabilecek durumlara karşı özenli olmak gerekmektedir.

Karaciğer Kanserinin Tedavisi

Karaciğer kanserinin tedavisi tüm kanser tiplerinin tedavisinde en sık uygulanan yöntem olan kemoterapi dışında; cerrahi müdahale, radyoterapi, stereotaksik radyocerrahi, kateter ile kemeombolizazyon gibi bir çok tıbbı yöntem uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir