Doğal ekşi mayalı ekmek tahıl fermantasyonunun en iyi örneklerinden biridir. Ekşi mayalı ekmeğin içinde bulunan laktik asit ile besinlerin içindeki fitrat adı verilen vitamin ve minerallerin emilimini azaltan maddenin parçalanması sağlanır. Bu nedenle doğal ekşi mayalı ekmek diğer ekmek çeşitlerine göre çok daha sağlıklıdır ve daha kolay sindirilir. Ekşi maya sayesinde besin değerlerinden yüksek oranda verim alınır. Doğal Ekmek Fırını ekşi mayalı ekmek çeşitleri kullanılan mayanın türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Doğal ekşi mayalı ekmek protein kalsiyum potasyum ve karbonhidrat yönünden zengindir.

Doğal Ekşi Mayalı Ekmek Faydaları 

Ekşi maya doğal olarak kendini korur ve bu sayede bağırsaklarda toksik madde bırakmaz. Ekşi mayalı ekmek şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açmaz. Ekşi mayalı ekmeği glutene karşı duyarlı olan kişiler de rahatlıkla tüketebilir. Ekşi mayalı ekmek düşük glisemik indekse sahiptir. Bu nedenle vücut daha az insülin salgılar. Ekşi mayalı ekmek uzun süreli tokluk hissi verir ve sürekli bir şeyler atıştırmanın önüne geçer.

Ekşi mayalı ekmek mayaları fermantasyon sırasında çok sayıda probiyotik meydana getirir. Bu probiyotikler insan vücuduna yararlı olan bakterilerin sayısını artırırken zararlı bakterileri azaltır. Ekşi mayalı ekmek tüketimi bağırsaktaki bakteri florasının dengelenmesini sağlar. Bağırsak florasındaki dengelenme ile hemen hemen tüm vücut olumlu yönde etkilenir. Epmek fırınında yapılan unlu mamullerin daha lezzetli olması içerisinde doğal ekşi maya kullanılmasıdır.

Karabuğday Ekmeği 

Karabuğday ekmeği son yıllarda adı sıklıkla duyulan ve buğday tahılından yapılan bir ekmek çeşididir. Buğdayın karabuğday olması nedeni ile de karabuğday ekmeğinin rengi daha koyudur ve bu ekmek türünün içerisinde yer alan bazı bileşenlerin sayısı daha fazladır. Karabuğday ekmeği diğer ekmek çeşitlerine göre daha sert bir yapıya sahiptir ve tadı daha tatlıdır.

Karabuğday kullanılarak üretilmiş olan karabuğday ekmeği genellikle buğday ekmeği ile aynı özelliklere sahiptir. Ancak bu ekmek türünün bazı özellikleri farklı olabilir. Mesela karabuğday ekmeği yapı itibariyle diğer ekmek çeşitlerine göre daha sert ve katı bir yapıyla sahiptir. Bununla birlikte bu ekmek türünün içerisinde yer alan bileşenlerin sayısı daha fazladır. Karabuğday ekmeği lif ve protein açısından zengin bir besindir. Ancak bu özellikler ekmeğin nasıl yapıldığına ve buğday çeşidine bağlı olarak farklılık gösterir.

Karabuğday Ekmeği Faydaları Nelerdir? 

Son yıllarda adından sıklıkla söz ettiren karabuğday ekmeği pek çok kişi tarafından severek tüketilen bir ekmek çeşididir. İnsan vücuduna oldukça yararlı olan karabuğday ekmeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar karabuğday ekmeğinin beyin sağlığını koruduğu görüşünde. Ayrıca karabuğday ekmeği diyabet hastaları için de tavsiye ediliyor. Sindirim sistemi üzerinde olumlu yönde etkileri bulunan karabuğday ekmeği kabızlığı da önlüyor. Glutensiz olduğu için de çölyak hastaları gönül rahatlığı ile tüketebilir. Karabuğday ekmeği ve diğer ekmek çeşitleri için Epmek Fırını sitemizi ziyaret ederek ürünlerimizi inceleyebilir ve online sipariş verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir