Hedefler Ulaşmak İçindir Ulaşılmaz Olması İçin Değil

0
320
hedefler ulaşmak içindir

İçindekiler

Yeni bir yıla başlamanın heyecanı herkesi sardı, yaşandı ve artık yeni yıla başlangıç yapıldı. Elbette yeni bir sayfa ya da yeni sayfalar açılacak diye sözler de verildi, hatta pek çok hedef aklınızın bir köşesine veya kağıda, deftere yazıldı. Buraya kadar yazılanların hepsine “Evet, yapıldı tabii ki” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman sıradaki adımın ne olduğunu da biliyorsunuzdur. Size; yapmanız gerekenlerle doldurduğunuz uzun bir liste var, listeyi kontrol etmeniz gerekir demeyeceğim. Tek bir şey söyleyeceğim: Listenizde yazılı olan her şeyin ulaşabilir olmasına özen gösterin!

Zaman zaman gerçekten fazla heyecanlı olunabiliyor. Öyle zamanlarda da hiç düşünmeden, “Ben her şeyi yaparım” diyerek pek çok şey yazılabiliyor o yeni yılda yapılacaklar listesine. İstemek çok güzel ama sadece istemek yeterli değil. Evet, siz pek çok şey yapabilirsiniz, pek çok işi de başarabilirsiniz. Ancak o listede yazılı olanlar için detaylı bir planlama yapmış olmanız gerekir. Sonuca ulaştığınızda size nasıl hissettireceğini keşfedip, ona göre hareket etmek gerekir. Ve tabii ki adım adım neler yapılması gerektiği detaylarıyla yazılmalıdır. Şu an yazının bu kısmında “Ne demek istiyorsun şimdi” dediğinize eminim. Bu konunun detaylarıyla, kişiye özel olarak değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizerek; genel bir cümleyle örnekleme yaparak kısaca anlatmaya çalışayım: Bu yıl bir araba almak isteyen birisinin, sadece ben araba almak istiyorum demesi yeterli değil. Peki, bu yıl gerçekten araba alabilir mi? Araba almak için gerekli olan sermayeye, maddi kaynağa sahip mi? Öncelikle bunu değerlendirmeli güzel bir şekilde. Eğer ki yaptığı planlamalara göre o arabayı bu yıl alması mümkün olmayacaksa, o zaman doğru bir zamanda tekrar listeye eklemek için şimdilik onu listeden kaldırmalı.

İlginizi Çekebilir:  İşinizde Mutlu Sona Ulaşmak İçin

hedeflere ulaşmak

Zamanlamayı Doğru Yapın

Kendinize söylediğiniz zamanda gerçekleşmeyecek hedefler koyarsanız, zaman içerisinde motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bu da aslında doğru bir planlama, detaylandırma ve zamanlamayla gerçekleştirebileceğiniz, aynı zamanda çok istediğiniz hedefinizden ya da hedeflerinizden uzaklaşmanızın mümkün olabileceği  anlamına gelir. Bu durum yapmak istediğiniz diğer şeylere de etki edebilir. İşte o zaman sene başında yaptığınız o güzel liste bir anda uçup gider. Aslında o yeni yılda yapılacaklar listesinde gerçekleştirebileceğiniz hedefleriniz de olabilir, zamanlama hatası yüzünden tüm listeyi bir kenara atmanız gerekmez. Yeter ki hedef veya hedefleriniz ulaşılır olsun, ulaşılmaz değil!

Sormak istedikleriniz olursa bana info@kesfetozu.com mail adresine yazarak ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikYazar Tuğba Arslantamirci İle Röportaj
Sonraki İçerikPlastik Estetik ve Sağlık Uzmanı Serpil Dikmen İle Röportaj
Uzmanlıktan mentörlüğe, mentörlükten yöneticiliğe uzanan 15 yılı aşan iş tecrübesiyle Marka İletişimi mezunu olarak, artık saymayı bırakmış olduğu aldığı sayısız eğitimle 7 sene önce müşteri ilişkileri, etkili iletişim, stres yönetimi ve kariyer yönetimi ile ilgili bireysel danışmanlık yapmaya başlayan Aslı Saka; bu sürecin paralelinde NLP, koçluk, davranış bilimleri eğitimlerini de tamamlamıştır. Motivasyon & Kariyer Koçu olarak hayatında ve kariyerinde yeni bir sayfa açmak isteyen fakat nereden başlayacağını bilemeyen, kariyerinde belli bir noktaya gelen ve bir noktada tıkandığını düşünen ve ne yapacağımı bilmiyorum diyen, kendi işini kurmak, sevdiği işi yapmak isteyen kadınların ve kadın girişimcilerin özgüven eksikliği, kararsızlık ve cesaret edememe problemlerini çözmelerini ve emin adımlarla yollarında ilerlemelerini sağlıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Adınızı yazınız