Bebek mamasından sütlü tatlılara, granolalardan çikolatalara, kahvaltılık karışımlardan pasta ve bisküvilere, hatta bazı tuzlu yemek harçlarına kadar birçok tarifte kullandığım, kokusuna hayran olduğum bir baharat türü tarçın.

Son zamanlarda öğrendim ki, tarçın alırken çok dikkatli olmamız gerekiyormuş. Piyasada sahte tarçınlar maalesef epeyce fazlaymış.

Sahte tarçın, aslında kalitesi çok düşük tarçın anlamına geliyor. Bu da sağlığı ciddi anlamda tehdit eden cinsten bir durum.

Dolayısıyla ben de organik ve orijinal tarçın arayışına girdim ve karşıma Güzel Ada Gıda’nın organik seylon toz ve çubuk tarçını çıktı.

Onaylı sertifikalarıyla yüreğime su serpen bu markanın tüm ürünleri çok kaliteli. Dolayısıyla size kullandığım tarçın çeşitlerini tanıtmadan önce biraz Güzel Gıda’dan bahsetmek isterim.

Güzel Gıda, sağlıklı yaşam için hareket ile birlikte doğru beslenmenin de önemini fark etmiş, bu düsturu kendi hayatında da uygulamış ve bu doğrultuda glutensiz, vegan, organik gıda ürünleri sunarak markalaşmış yerli bir aile firması.

Vegan ürünlerden glutensiz un çeşitlerine, ham kakao ürünlerinden glutensiz yulaf ezmesine, organik baharatlardan sağlıklı atıştırmalara kadar özenle seçilmiş pek çok ürünü bünyesinde barındırıyor Güzel Gıda.

Ürün gamının %88’i yurt içi ve yurt dışında geçerli Organik Tarım sertifikalarına sahip olan Glutensiz, Vegan ve Vejetaryen diyete uygun, Helal ve Kosher ürünleriyle Güzel Gıda; çeşitli ürünlerinin arasında organik seylon tarçın çeşitleri ile de göz dolduruyor.

Güzel Gıda Organik Seylon Toz Tarçın

Hali hazırda alışık olduğumuz ve etrafta çokça görülen, yukarıda da bahsettiğim kalitesiz tarçınlardan farklı olarak hem organik tarım sertifikalı hem de Sri Lanka ürünü; Güzel Ada Gıda’nın toz tarçını.

Kalitesiz tarçın, sahte tarçın dediğimiz çeşitlerde tarçının içinde bulunan ve uzmanlar tarafından fazla tüketiminin insan sağlığına zararlı olduğu söylenen Kumarin maddesi, 1 gramda yaklaşık 7 miligrama yakın bulunuyor.

Güzel Ada Gıda ise “Seylon Toz tarçınımızda kumarin değeri 10.000 de 3 seviyesindedir, ki bu çok düşük bir seviyedir.” diyerek bizi yine bir çıkmazdan kurtarıyor.

Sri Lanka da yetişen Organik Ceylon veya Seylon tarçını çok özel bir bitki. Ceylon Sri Lanka’nın eski ismi zaten ve aslında Ceylon Çayı denildiğinde nasıl sadece Sri Lanka çayı ifade ediliyorsa, Ceylon Cinnamon denildiğinde de sadece Sri Lanka tarçını ifade ediliyor.

Mantıken bu ürünün Çin, Endonezya, Hindistan, Almanya, Amerika, Gana, vb menşeileri olamaz. Dolayısıyla saf ve gerçek seylon tarçınına ulaşmak istiyorsanız adresiniz Güzel Ada Gıda olacak.

Bu arada Güzel Ada Gıda’nın seylon tarçınının tadı alışılagelmiş tarçınlara göre çok farklı, onu söylemeliyim.

Her şeyden önce kokusu alışılmış tarçına göre daha yumuşak, tadında da herhangi bir acılık yok, hatta oldukça tatlı bir yapısı var, ben bayılıyorum.

Kullanım kolaylığı olması için özel tuzluklu kapağı istediğiniz miktarı rahatça kavanozdan direkt olarak dökebilmeniz için özenle üretilmiş doğrusu, çok pratik bir şekilde kullanıyorum çoğu tarifimde.

organik seylon toz tarçın

Güzel Ada Gıda Organik Seylon Toz Tarçın nasıl kullanılır? Organik Seylon Toz Tarçın Nerelerde Kullanılır?

“Tamam, beni ikna ettin, alıp deneyeceğim şu seylon toz tarçından, ama tarçın çok da kullandığım bir baharat değil ki”, diyorsanız, size bu mucize gibi doğal ürünle neler yapabileceğiniz hakkında birkaç ipucu verebilirim:

 • Her şeyden önce çocuklarınıza ve sevdiklerinize hazırladığınız kahvaltılarda kullanabilirsiniz.
 • Nefis çöreklerinizin içine ekleyebilir, granolanızı şenlendirebilirsiniz.
 • Tarçının elma ile çok yakıştığını hatırlatayım. Kahvaltılarda, ara öğünlerde tüketmek üzere elma ve tarçın ile çok sağlıklı ve lezzetli tatlılar, atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.
 • Tarçın, sütlü tatlılara da çok yakışıyor. Sütlü tatlılarınızın üzerine serpebilirsiniz.
 • Ev yapımı dondurma tariflerinize de ekleyebilirsiniz.
 • Kahvelerinizin içine ekleyebilirsiniz, böylelikle aromalı kahve elde edersiniz, üstelik katkı maddesiz.
 • Kış aylarında sahlep ve sıcak süt içerken, dememe gerek var mı?
 • Vegan ya da vejetaryen tariflerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Köfte harcıma diğer baharatlarla birlikte yarım çay kaşığı organik seylon toz tarçın koyduğumda inanın ki köftem başka bir lezzetli oluyor.
 • Uzmanlar tarçının cilde iyi geldiğini söylüyorlar, dolayısıyla son zamanlarda ev yapımı doğal maske karışımlarında da toz tarçın kullanımına rastlayabilirsiniz. Siz de organik seylon toz tarçınınızı doğal maske karışımlarınıza katmak isteyebilirsiniz. Ben maske denince bal, tarçın, limon üçlüsünden vazgeçemiyorum mesela.

Güzel Gıda Organik Seylon Çubuk Tarçın

Yukarıda tanıttığım Güzel Gıda Organik Seylon Toz Tarçın, aslında çubuk tarçınların toz haline getirilmiş şekli. Siz çubuk olarak da evinizde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Uyarayım; Güzel Gıda’nın seylon çubuk tarçını, halihazırda alışık olduğumuz ve etrafta çokça görülen kalın kabuklu tarçınlardan farklı olarak sarmal ve çok uzun.

Organik tarım sertifikasıyla ekiminden, hasadına kadar hiçbir sentetik, ilaç, zehir, atık, sentetik gübre, sentetik koruyucu teması olmamış tertemiz ağaçlardan toplanan bu kabuklar, Güzel Ada Gıda’nın belirlediği ölçülerde kesilerek paketlenmiş.

Ürün sterilizasyonunda, Organik Tarım yasasına aykırı olan ışınlama (Gama radyasyonu) tekniği kullanılmamış. Bunun yerine buharlı sterilizasyondan geçirilen ürünler daha sonra, Güzel Ada Gıda’nın tesislerinde sterilizasyondan geçirilen kavanozlara doldurulup hepimizin sofrasına ulaşıyor.

Güzel Ada Gıda Organik Seylon Çubuk Tarçın ile Tarçın nasıl kullanılır? Organik Seylon Çubuk Tarçın Nerelerde Kullanılır?

“Ben toz haline gelmemiş, doğal çubuk haliyle edinmek istiyorum bu güzelliği” diyorsanız, sizi anlarım.

Peki, bu güzel görünümlü çubukları nasıl ve nerelerde kullanacağız?

 • Bütün bir organik seylon çubuk tarçını çayınızın içine koyabilirsiniz. Suyun renginin kırmızımsı kahverengiye dönüşeceğini fark edeceksiniz.
 • Tarçını çubuk halinde herhangi bir çorbanın et suyuna da katabilirsiniz. Ev yapımı bir çorbanın içine bir organik seylon çubuk tarçın atarak da bu güzelliğin faydalarından maksimum şekilde yararlanabilirsiniz.
 • Organik seylon çubuk tarçını su ile kaynatarak saf tarçın çayı da yapabilirsiniz.
 • Evdeki mumlarınızı ve organik seylon çubuk tarçınlarınızı bir araya getirerek dekoratif mumlar yapabilirsiniz. Organik seylon çubuk tarçınlarınızı mumunuzun etrafını saracak şekilde dizin, yapıştırın ve kurumasını bekleyin.
 • Dekorasyonda kullanılan doğal potporilerde de çubuk tarçın kullanımı oldukça yaygın. Kozalaklar, kuru çiçek ve yapraklar, kurutulmuş meyvelerle birlikte organik seylon çubuk tarçınlarınız da mekanlarınızı süsleyebilir.
 • Kendi elinizle hazırlayacağınız bir hediye paketini de süsleyebilir bu güzel kokulu çubuklar.
 • Evde doğal kombucha fermente edecekseniz, karışımınıza mis gibi kokan organik seylon çubuk tarçınlardan da koymayı unutmayın.

güzel gıda organik seylon toz tarçın

Güzel Gıda Organik Seylon Tarçın Çeşitleri Nasıl Saklanmalı?

Bu uyarının altını çiziyor Güzel Ada Gıda. Sağlıklı cam kavanozda, güvenlik bandı ile bizlere ulaşan bu ürünü baharatlarınız nerede duruyorsa (çekmece, raf, askılı raf) kolayca muhafaza edebilirsiniz.

Hem sterilizasyondan geçmiş hem de çok yer kaplamayan özel cam kavanozda olan bu ürünün kapalı kaldığı sürece uzun ömürlü olduğunu garanti ediyorlar.

Güzel Gıda’nın ürünlerinde SKT – Son Kullanım Tarihi, kullanılmıyor, bunun yerine TETT – Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi kullanılıyor. Bu ikisinin farkı ne diyecek olursanız, TETT ürünün üzerindeki tarihi geçse bile, tüketiciye zarar vermeyecek özel gıda ürünleri için kullanılan yasal bir tarihleme yöntemi imiş, ben de yeni öğrendim.

Dolayısıyla, onlarca emek ile soframıza gelen gıda ürünlerini hızlıca çöpe atmadan önce onlara bir şans vermemizde yarar var.

Organik Seylon Tarçının Faydaları Nelerdir?

 • Uzmanlar az miktar tarçın kullanımının bile kan şekerini düşürmekte faydalı olduğunu söylüyorlar.
 • Tarçının iltihap önleyici olduğu biliniyor.
 • Tarçının düzenli kullanımının kanın pıhtılaşmasını düzenlediği araştırmalarda ortaya çıkmış.
 • Bir rivayete göre, tarçının kokusu hafızayı arttırmakta etkili.
 • Araştırmalar sonucu düzenli tarçın kullanımı, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor.
 • Tarçının kokusunun ve çayının strese bağlı baş ağrısına ve migrene iyi geldiği belirtiliyor.
 • Düzenli ve yeterli tarçın kullanımının kan dolaşımını arttırdığı da araştırmaların sonuçlarından biri.
 • Besinlerin antioksidan gücünü gösteren ORAC ölçeğine göre organik seylon tarçın 7. sırada yer alıyormuş. Bazı araştırmalara göre, sarımsak, kekik gibi baharat ve bitkilerden daha zengin antioksidan içeriğine sahip olduğu biliniyor.
 • Ayurvedik beslenmede tarçın, sindirimi dengelemek ve mide rahatsızlıklarını rahatlatmak için kullanılıyor.
 • Zencefil, karabiber ve çay ile karıştırılarak demlendiğinde soğuk alınlığına iyi geldiği gözlemlenmiş.
 • Ayrıca tarçın yağının, baş ağrıları ve eklem ağrılarına da iyi geldiği söyleniyor.

Güzel Gıda’nın güzel ürünlerinden Organik Seylon Toz Tarçın ve Organik Seylon Çubuk Tarçın, şahsen mutfak alışverişimin olmazsa olmazından.

Kahvaltıda, ara öğünlerde ve farklı tariflerde gönül rahatlığıyla kullandığım, organik tarım sertifikalı, tadı benzerlerinden ayrılan Güzel Gıda Organik Seylon Toz Tarçın ve Organik Seylon Çubuk Tarçın’ı mutlaka siz de deneyin, sonra bana teşekkür edin.

Güzel Gıda online sipariş için web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Güzel Gıda’nın tüm ürünlerinden sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir