Çocuk kitapları okul öncesi dönemden itibaren çocuğa anadilinin tüm inceliklerini sunan önemli bir işleve sahiptir. Kitaplar çocuklar için gelişimsel anlamda önemli bir uyarandır. Çocuğun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Çocuk gelişimsel anlamda parçalarını tamamlamak isteyen bireydir ve bu anlamda seçilen kitapların niteliği, içeriği çok önemli rol oynamaktadır.

Kitabın hazırlanması aşamalarının tamamında tüm bu detayların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Aynı zamanda çocuklara yönelik yazılan kitapların eğitici ve öğretici olmasının yanında çocuğu düşünmeye teşvik eden ve eğlendiren nitelikte kitaplar olması önemlidir. Çocuk yayınlarının ana amaçlarında temel noktalardan olan sağlam bir dil becerisi kazandırmak hususu da püf noktalardan.

Kitapları çocuğun dünyasına dahil edebilmek demek çocuğun ilgisinin çekilebilmesi anlamını taşımaktadır. Kitapların görsellerle desteklenmesi çocuklar için ilgi çekici hale getirmesi anlamında olumlu bir yöntem. Çocuğun okuma alışkanlığı kazanması bağlamında önemli katkı sağlamaktadır. Çocukların okuyacağı kitapların tek bir türle sınırlanmaması farklı türlerden okumalar yaparak geniş bir çerçeveden kitapları tanıması anlamında daha doğru.

Başarılı ve doğru bir yaklaşımla yazılmış olan ürünler çocuğun okumayı sevmesine katkı sağlarken yanlış bir dile ve içeriğe sahip olan kitapların çocuğun okuma alışkanlığına negatif yönde etki ettiğinden bahsetmek mümkün. Aynı zamanda çocuk sevmediği türü veya kitapları okumaya zorlanmamalı aksi takdirde çocuğun okumaya karşı bir duruş sergilemesine neden olabilir. Unutulmaması gereken diğer önemli noktalardan biri ise çocuk kitaplarının, çocuğun eğitim sürecine etki edecek ve etkisi güçlü kaynaklardan olduğudur.

Beyninizi Besleyin

  • Kitap düşünme becerisini arttırır.
  • Kolay anlama ve kavramayı sağlar.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Kelime haznenizi zenginleştirir.
  • Odaklanma yeteneğinizi geliştirir.

Yazımın sonuna geldiniz ise ve size katkı sağladığını düşünüyorsanız kalben size dokundum demektir. Teşekkür ediyorum cümlelerime eşlik ettiğiniz için. Eklemek istediğim nokta her çocuk birbirinden farklı bu nedenle her kitap her çocuğa iyi gelmeyebilir çocuklarınıza siz vakıf olduğunuz için kitap seçimlerini sizlerin daha iyi yapacağını düşünüyorum. Yeni yazılarımda kalplerinize dokunabilmek ümidiyle sevgiyle, sağlıkla, güzel günler diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir