Botoks Nedir?

Dış dünyanın etkileri (güneş, sıcaklık, hava kirliliği) ile kişinin maruz kaldığı durumlar (yaşlanma, susuzluk, stres)ciltte kırışıkların oluşmasına ve bu oluşan kırışıklıkların gün geçtikçe artmasına neden olur. Yaşlanmayı engellemek mümkün olmamakla birlikte etkilerini azaltmak artık mümkün olmaktadır. Bu etkiler botoks ile azaltılabilir. Peki, botoks nedir? Botoks bir protein olup eskiden göz hastalıkları ve nörolojik hastalığı bulunan kişilerde tedavi amaçlı olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde ise botoks tedavi amacının dışında güzellik amacıyla da kullanılmaktadır.

Botoks Kimlere Uygulanır?

Botoks kimlere uygulanır diye merak edenler için şunu söylememiz gerekir ki botoks kadın erkek fark etmeden herkese uygulanır.  Yaş aralığı için 18 – 65 yaş önerilir. Hamile ya da emzirenlerin botoks yaptırması kesinlikle önerilmemektedir. Nörolojik sorunları olanların da botoks yaptırmaları için doktorlarından onay almaları gerekir.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

İnsanlar genelde botoks uygulamasını alınlarına, kaşlarının arasındaki bölgeye, göz çevresine, ağız çevresine ve boyun bölgesine uygulanmasını ister. Başlangıçta güzellik amacı ile kadınlara uygulanırken şimdilerde erkeklere de botoks uygulanmaktadır.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks nasıl yapılır merak edenler için öncelikle söylenmesi gereken şey uygulamanın genelde acı vermemesidir. Enjeksiyon ile uygulamalar yapılır. İnce uçlu iğneler ile yapılan botoks uygulaması birkaç dakika sürmektedir. Kasa vurulan iğnelerin sonucu 7 gün içinde etkisini gösterir.

botoks nedir

Botoksun Ömrü Ne Kadardır?

Botoksun etkisi ise kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde 4 ya da 6 ay içinde etkisini kaybeder. Böylece kırışıklıklar tekrar eski halini alır. Tekrardan botoks yaptırmak için 8 ya da 10 ay beklenmesi gerekmektedir.

Botoks Güvenli Midir?

Botoks tedavisi uzmanlar tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir problem ile karşılaşılmaz; fakat uzman olmayan kişiler tarafından yapılırsa botoks uygulanan bölgelerde ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Botoksun yan etkisi ise uygulanan bölgede kaşıntı olmasıdır. Ayrıca botoks tedavisi yapıldıktan sonra baş ağrısı ile kızarıklık olabilmektedir. Botoksun bir diğer yan etkisi ise çok sık yaptıran kişilerde mimik kayıplarının yaşanmasıdır.

Botoks Fiyatları Ne Kadardır?

Botoks ücretleri uygulama alanına göre değişiklik gösterir. Botoks fiyatları 400 ile 1.000 Türk Lirası arasında değşiklik gösterir. Botoks öncesi ve sonrası hissedilen duygu ise kendine olan güvendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir