Hamilelik Testi Nedir?

Hamile kaldığından şüphelenen kadınlar hemen hamilelik testi yaptırmalıdırlar. Hamilelik testi nedir? İdrarda hamileliğin olup olmadığının aranmasıdır. Gebelik testi nedir? Öncelikle bu konuda bilgi verilmesinde fayda vardır. Hamilelik testi idrarda HCG hormonunun aranmasını sağlayan idrar testidir. Bu test için eczaneden hamilelik testi satın alınması gerekmektedir.

Hamileliğin sonrasındaki dördüncü gününde HCG hormonu salgılanmaktadır. İnsan koryon gonadotropini adı verilen HCG hormonu öncelikle kanda oluşmaktadır. Daha sonra bu hormon idrara geçmektedir. Bu nedenle evde idrar yoluyla gebelik testi yapılmaktadır. Kan yoluyla da hamilelik testi yapılmaktadır.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi sabahın ilk saatinde yapıldığı takdirde daha doğru sonuç vermektedir. Peki, hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testinin yapılması çok kolaydır. Gebelik testi nasıl yapılır?

Hamilelik testi adet gecikmesinden 4 ya da 5 gün geçtikten sonra yapılmalıdır. Bazı uzmanlar müşterisi çok olan eczanelerden hamilelik testi alınmasını savunmaktadırlar. Böylece testlerin daha doğru sonuç verdiğin düşünmektedirler. Hamilelik testini eczaneden alırken son kullanma tarihinin geçip geçmediğine dikkat edilmelidir.

Eczaneden alınan gebelik testinin kullanma kılavuzu mutlaka okunmalıdır. Gebelik testi markasına göre uygulamalarda farklılıklar görülebilmektedir. İlk aşamada temiz ve kuru bir bardağa idrar yapılmalıdır. Gebelik testi düz bir zemine konulup bardaktaki idrar iki damla olacak şekilde kullanma kılavuzunda belirtilen noktaya damlatılmalıdır. İdrar damlatıldıktan sonra beş dakikaya kadar beklenmelidir. Beş dakika sonra hamilelik testi sonuç bölümünde çift çizgi oluşursa gebelik olduğu anlamına gelir. Tek çizgi varsa gebeliğin oluşmadığı anlamına gelmektedir. Hiçbir çizgi oluşmazsa testin geçersiz olduğu anlamına gelmektedir. Kanda hamilelik testi yapılırken kadınların aç ya da tok olmasının bir önemi yoktur. Sağlık kurumlarına gidilerek kan verilir. Ertesi gün sonuçlarda HCG miktarı 50 ve üstü ise gebelik olduğu anlamına gelmektedir. HCG miktarı 20 veya üstü ise hamilelik şüphesi bulunmaktadır. Fakat test tekrarlanmalıdır.

Hamilelik testi pozitif çıkması sonucunda bir kadın doğum uzmanına en kısa zamanda başvurulmasında fayda vardır.

Hamilelik Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Hamilelik testi fiyatı ne kadar? Bu testlerin fiyatları çok pahalı değildir. Hamilelik testi fiyatı, testten teste değişiklik göstermektedir. Hamilelik testi fiyatları 5 TL’den başlamaktadır. Markadan markaya fiyatlarda değişiklikler görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir