Sağlıklı beslenme deyince ilk akla gelen diyet, aç kalmak ya da şok diyet-detokslar geliyor. Sanılanın aksine sağlıklı beslenmek demek yaşam boyu sizin sürdürebileceğiniz beslenme şekli olmalı. Sizlere vereceğim 8 maddelik tüyolarla artık daha kolay sağlıklı beslenerek kilo verebileceksiniz.

1- Öncelikle kendinize sorun neden kilo vermek istiyorsunuz ve ilk hedefinizi belirleyin, kararlılıkla programınızı uygulayın ve motivasyonunuzu yüksek tutun.

Diyet sürecinde en önemli etken karar vermektir. Hedefiniz doğrultuda ilerlemeniz her zaman size doğru yolu gösterip motivasyonunuzu da yüksek tutmayı sağlayacaktır.

2- Kişiye özel beslenme planınız olsun.

Kilo verme sürecinde sizin yaşam şeklinize uygun beslenme programı diyetin sürdürebilirliğini artırır ve motivasyonunuzu yükseltir. Size ve size uygun beslenme planınız olmalı.

3- Beslenme planı bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmalı.

Sizin kan tahliliniz ve yaşam şeklinize uygun hazırlanmış beslenme programı saha sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Aynı zamanda sağlıklı beslenmenin zevkli ve kolay yollarla sürdürebileceğini gösterir.

4- Beslenme günlüğü tutun.

Günlük tutmanın bir diğer faydalı yönü diyet programına uyulup uyulmadığını kontrol etmek. Ve diyette istenilen sonuca ulaşılmaması durumunda not alınanlara geri dönüp bakmak diyette size kolaylık sağlayacaktır.

5- Sık yapılan hatalardan tartıya her gün çıkmak. Her gün tartılmayın.

En ideal tartılma hafta da bir gün, aynı tartı ve zeminde, ince kıyafetlerle, aynı gün ve sabah aç karnına olmalıdır.

6- Güne muhakkak kahvaltıyla başlayın.

Gün içinde hem iştah kontrolü ve metabolizmanın çalışması için kahvaltının önemi büyük. Kalkar kalkmaz ilk yarım saat içinde kahvaltı edilmelidir.

7- İki ana öğün arası mutlaka ara öğünlere yer verin.

Kilo verme sürecinde ara öğün diğer öğünlerde fazla yemenin önüne geçerek iştah kontrolü sağlar. Mutlaka ara öğünlerde meyve-süt veya meyve-kuruyemiş vb. öğünlerinize yer verin.

8- Günlük 2-2,5 lt. su ve haftada 3-5 gün en az 45 dk. egzersiz yapın.

Kilo verme sürecinde yeterli miktarda su tüketimi ve egzersizin etkisi büyüktür. Ruhen ve bedenen size uygun egzersiz tercihi yapınız. Kendinizi daha iyi ve zinde hissetmenizi sağlayarak uygulayacağınız egzersiz programı, yağ yakımınızı da destekleyecektir.

9- Uyku düzenine dikkat edin.

Pek çok çalışma düzenli uykunun kilo kontrolü etkisiyle birlikte hem metabolizma hızının ayarlanması, hem de alınan besin miktarının kontrolü sağladığını açıklıyor. Günlük 7-8 saat yeterli uyku alımınıza dikkat edin.

Instagram @cleannutritiondiary adresinden bana ulaşabilir, sorularınızı yönlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir