Anne sütü, bebekler için mucizevi bir besin kaynağıdır. Bebeğin belki de hayatı boyunca alabileceği en doğal besin olarak görülmektedir. Uzmanlar ilk altı ay boyunca sadece anne sütünü önermektedir. Hatta uzmanlara göre iki yaşına kadar da anne sütüne devam edilmesi gerekmektedir. Bu durumda annenin sütünün bebeğe yetmesi çok önemlidir.  Peki, anne sütünü ne arttırır? Bu sorunun cevabı için ilk verilen cevabın su olduğu unutulmamalıdır.

Anne sütünü arttıran içecekler günümüzde marketlerde satılabilmektedir. Bu içecekler içilerek annenin süt miktarında artışlar görülmektedir. Süt yapan içecekler düşünüldüğünde ilk sırada olan içecek ise sudur. Doğal yollardan da anne sütü arttırılabilmektedir. Bunun için bazı çaylar yapılmaktadır. Anne sütünü arttıran çaylar ev koşullarında dahi kolaylıkla yapılabilmektedir. Uzmanlar tarafından bazı çaylar özel olarak önerilmektedir. Anne sütünü artıran içecekler şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. En iyi süt arttıran içecek sudur. Günde iki buçuk ile üç litre arasında su tüketilmesi gerekmektedir.
  2. Rezene, anne sütü arttırıcı olarak da emziren bayanlar tarafından kullanılmaktadır. Annenin vücudundaki sıvı dengesini sağladığı gibi bebek için de sindirime yardımcı olabilmektedir. Süt yapan çaylar içinde en başta gelmektedir.
  3. Isırgan ile yapılan çay anne sütünü arttırmanın yolları açısından önemli rol oynamaktadır.
  4. Önemli bir galaktogog olan mine çiçeği ile yapılan çaylar da anne sütü arttırıcı olarak kullanılmaktadır.
  5. Uzun süreli susuzluk durumlarında susuzluğu giderici amaçlı kullanılan amber çiçeği ile yapılan çayların anne sütünü arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca bağırsak sistemini düzenleyici olarak da içilebilmektedir.
  6. Yüzlerce yıllardır büyükler tarafından önerilen keçi sedef otu ile yapılan çay, anne sütünü artıran bir içecek olarak kullanılabilmektedir.
  7. Başta zeytinyağı olmak üzere bitkisel yağlar da anne sütünü arttırmaktadır.
  8. Maden suyu anne sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir.
  9. Taze sıkılmış meyve suları süt yapıcı özelliği sahip olduğundan annelerin günde iki üç bardak kadar içmesi önerilmektedir.
  10. Antioksidan etkisi yüksek olan ahududu ile yapılan çaylar da anne sütünü arttırabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir