Merhaba Adem Bey, Kadinja.com olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 1. İlk başta sizi tanımak istiyoruz. Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Hollanda’da doğup büyümüş Türkiye sevdalısı, macera sever bir genç adam diyebiliriz. Kendi işimin patronu online marketing şirketi sahibiyken babamın ölümünden sonra bir gün ben neden farklı bir şey yapmıyorum sorusunun cevabını aramamaya başladım, bu da benim hikayem oldu. Kalbimin sesinin peşinden gittim. Dünya turuna çıktım, Sonuç @adamaxoi seyahat sayfası ve günde organik 1500 takipçi artışı ile bir Instagram fenomeni doğdu.

 1. Hollanda doğumlu bir Türk olarak bu durumun avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hollanda doğumlu bir Türk olmanın avantajı farklı ülke kültürüyle büyümüş olmak, iyi derecede birkaç dili doğal olarak bilmek, sentez yapabilmek diyebiliriz. En büyük dezavantajı dünya vatandaşı olabilirsiniz ama ne Hollandalı ne de Türksünüz…

 1. Dünya turuna çıkma düşüncesi nasıl oluştu?

İlk seyahat ve sosyal medya videolarına başlayınca dünyanın değişik ülkelerinden teklifler gelmeye başladı. En son bir iş adamının “uçaksız dünya turu yapalım her anı kaydedelim” teklifiyle 70 ülke gezdim ve inanılmaz çekimler yaptım.

adem axoi röportaj

 1. Dünya turu düşüncesinin size kattıkları nelerdir?

Dünya turu ufkunuzu gerçekten inanılmaz açıyor. Her yerde Avrupa ve Türkiye kıyaslaması yapıyorsunuz. Ülkelerdeki medeniyetler, insanların kültürel ve yaşam farklılığı sizi büyülüyor. Sizi geliştiriyor, farklılaştırıyor, seyahate çıkan ile seyahatten dönen aynı kişi değildim.

 1. Türkiye’ye taşınmanız nasıl oldu ve neden Türkiye’de karar kıldınız?

Avrupa’da yaşayan birçok Türkün aslında biraz hayalidir, ama Avrupa ülkelerinin güçlü sosyal devlet yapısı ve katı disiplin anlayışını, düzenli yaşam şeklini bırakıp gelmeye cesaret edemezler. Ben biraz anlaşıldığı üzere maceracı olduğum için çıktım geldim. Mevsimi ve büyüleyici doğası nedeniyle de yerleşmek için Antalya’yı tercih ettim. Yurtdışına giden birçok Türk’ün tersine bir cesaret gösterdim.

adem axoi kimdir

 1. Video çekimleri yapıyorsunuz. Bu videoları çekerken düşünceleriniz ve duygularınız nelerdir?

Çok duygusalım, heyecanlıyım, yıllarca hep bir ay görebildiğim çoğu zaman da gezemediğim ülkemde harika işler yapma isteğim sanırım videolarıma yansıyor.  Yabancı turistler ülkemde nereleri görmeli, onlara en güzel seyahat videolarını nasıl sunarım, nasıl daha fazla merak ve istek uyandırırım düşüncesiyle başlayan işler oldukça güzel sonlanıyor ki sonuç ortada…

 1. Çekimlerinizin her biri gerçekten çok güzel videolar. Bu çekimlerde hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

Aslında marifet pek sanıldığı gibi ekipmanda değil, konu anlatmak istediğin hikâyede gizli. En son paylaşımlarımdan birisi engelli eşini kanoya bindirerek gezdiren bir eşin hikayesi çok beğenildi. Herkes içinden bu hikâyede kendinden bir şeyler buldu. En etkileyici karelerimi videolarımı mobil telefonla çekiyorum. Biliyorum saklıyorum sanacaksınız ama kullandığım profesyonel ekipmanlar da var elbette; Dji Mavic Air, Mavic 2 ve profesyonel projelerde Dji inspire 2 dronelarımla hikayelerim daha bir güzelleşiyor. Dediğim gibi marifet sizde ve en son da montajdaki yeteneğinizde gizli.

vlogger adem axoi

 1. Özel olarak kullandığınız programlar nelerdir?

Adope Premiere’i sık kullanıyorum.

 1. Tüm video çekimleriniz takipçileriniz tarafından binlere beğeni alıyor. Size göre bunun sırrı nedir?

İşinizi severek aşkla yaparsanız mutlaka bir yerde bir yerlerde takdir ve beğeni alırsınız. Ben bu işi iyi yaparım dehşet para kazanırım dediğinizde evrende işler ters gider, aşkla tutkuyla yapacaksınız ki herkes farkı görecek gerisi inanın kolay olan…

Santorini’nin tanıtımı güzel diye bir yabancı gider ama Kaleköy nerede bilmez, oysa ülkemizin her bir köşesi dünyada inanın eşsiz benzersiz ve ben kendimi buna adadım.

 1. Hintli milyarderlerin düğün çekimlerinde de görev aldınız. Hintli iş adamlarının sizi tercih etmeleri oldukça gurur verici bir durum. Peki sizce sizi neden tercih ettiler?

Antalya videolarımdan etkilenmişler, çekim yaptığım otelde teklif aldım, çok güzel düğünler ve yabancı iş adamlarının büyük partilerini yine aynı tutkuyla çektim. Sonuç beğenilmiş olacak ki talepler devam ediyor.

 1. Dikkatimizi çeken bir diğer konu ise sağlıklı yaşam adına verdiğiniz kilolar oldu. Kilo vermeye nasıl ve neden karar verdiniz?

Babamın genç yaşta ölümü beni zamansız büyüttü, çok gençtim ve inanılmaz kiloluydum. Amsterdam’daki şirketimde gelsin kebaplar gitsin pizzalar şeklinde bir hayatım vardı. Şimdi ise hayatımda işim sağlıklı beslenme planım, sporum var. En önemli sır spor yaparak değil, sağlıklı beslenerek zayıflarsınız. Bu sayede ortalama 52 kg verdim. Yıllardır da koruyorum.

 1. Toplamda kaç kilo verdiniz? Uyguladığınız özel bir diyet programı var mıydı?

52 kg civarı sağlıklı beslenme ile verdim. Sporla korudum. Yüksek kalorili ve soslu gıdalardan uzak durmak ana prensip ve yaşam şekli olmalı.

 1. Sizin gibi dünya turuna çıkmak isteyip de cesaret edemeyenlere neler tavsiye edersiniz?

Her şey sadece bir kararla başlar, gerisi kendiliğinden gelir. Ülkem çok güzel bence her fırsatta bütçelerine göre kısa seyahatler planlayabilirler. Seyahat aslında bir aşktır, hafta sonu bile yakın yerlere kısa geziler planlayıp, gerekirse çadır kursunlar, işte o zaman gerçekten dünya seyahatine hazır olup olmadıklarını anlayabilirler.

Video İçerik Üreticisi ve Vlogger Adem Axoi İletişim Bilgileri:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir