Zihni ve fiziği güçlü kişiler stres ve zorlu olaylara karşı çok daha dayanıklıdırlar. Böylesi bir güce sahip olmak için özel çalışmalar pek tabi var. Beyin performans arttırma, fiziksel ve zihinsel antrenmanlar yapılarak ve ayrıca yediğimiz yiyecekler aracılığı ile de sağlanır. Bu yazıda hangi yiyeceklerin enerjinizi yükseltip, sağlığınızı koruyup, hafızanızı güçlendirdiğinden söz edeceğim.

  1. BAKLAGİLLER: Bu yiyeceklerin kaynağı bitkilerin olgunlaşmış tohumlarından gelir. Bildiğiniz gibi bunlardan bazılarını örnek verecek olursak, nohut, mercimek, fasulye, bezelye, bakla ve börülcedir. Bunlar protein ve maddesel madde olarak besin değerleri çok yüksektir. Misal mercimek; sindirimi kolaylaştırır ve bileşiminde demir vardır bu da kansız kişiler için yararlı bir besindir. Bir diğer güzel örnek de fasulye olabilir, içeriği; protein, yağ, selüloz ve karbonhidrat açısından oldukça zengin ve faydalıdır. Fasulyenin bileşiminde kalsiyum, fosfor, demir ve madensel tuzları ile beraber B vitamini de bulunur. Baklagiller, beyin fonksiyonlarını oldukça arttırırlar.
  2. NANE: Bu bitkinin mucizevi bir etkisi vardır. A vitamini ve C vitamini açısından zengindir. A vitamini öğrenme becerisini arttırır. C vitamini ise bilişsel kavrayışın azalmasını engeller. Ayrıca sindirimi rahatlatır, kilo vermeye yardımcı olur, mide bulantısına iyi gelir, yorgunluğa ve baş ağrısına da iyi geldiği tespit edilmiştir. İçindeki mentol içeriği sindirim sisteminin kasları üzerinde yararlı bir etkisi vardır. Bunların yanı sıra nanenin oksidatif stresin neden olduğu hücresel hasarı azaltabilecek, antioksidan benzeri özelliklere sahip fito-besinleri içerir. Bu dediğimiz gibi mucizevi bitki boğaz ve bronşları temizler ve anti-enflamatuar özelliği sayesinde kronik öksürüğün tahrişini hafifletir. Metabolizmayı hızlandırır, besinlerin daha iyi emilimini kolaylaştırır.
  3. BROKOLİ: Eşsiz organik bileşenleri ile brokoli beynin ihtiyacı olan enerji kaynağıdır. Lahana ailesinin bir üyesidir. Tüm vücuda da çok faydalıdır. İçeriğinde, A vitamini, beta-karoten, lutein, zeaksantin, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit içerir. Bununla beraber, B6 vitamini, folat yani B9 vitamini, C, E, B1, K vitaminleri, magnezyum, çinko, sodyum, potasyum, selenyum, krom, kolin, manganez ve fosfor bulunur. Kanserle savaşmaya yardım eden en önemli besin kaynaklarından biridir. Kemikleri sağlıklı güçlü tutar ve genç görünmeye yardımcı olur. Kolesterolü düşürür, saçları güçlendirir. Alerjisi olanlar özellikle tüketmeli çünkü alerjik reaksiyonların azalmasına yardımcı olur.
  4. PANCAR: Beyin gücünü arttırmanın en basit yöntemlerinden biri de salatanın içine katıp yiyeceğiniz pancardır. İçinde, A, B, C vitaminleri ile beraber, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum vardır. Pancar, içeriğindeki nitrik oksit maddesi sayesinde kan damarlarını genişletir ve akışını hızlandırır, bu özellik ile de beynin yürütme fonksiyonlarını arttırır. Kan basıncını düşürür, kalbe iyi gelir. Bileşenlerinde buluna kolin maddesi, bellek, zihinsel işlevler ve uykusuzluk problemleri ile mücadele de yardımcıdır. Pancar suyunun beyindeki oksijen oranını arttırdığını Wake Forest Üniversitesi tarafından yapılan araştırma ile ortaya konulmuştur. Pancar suyu demans hastalıklarının tedavisinde de önerilir.
  5. AYÇİÇEK VE KABAK ÇEKİRDEĞİ: Bu çekirdekler beyin için çok iyidir. İçeriğinde çeşitli proteinler, omega yağı asitleri ve B vitamini vardır. Ayrıca, triptofan yani tabi bir aminoasit içerir bu da beyinde serotonin hormonunun seviyesinin yükseltir. Motivasyonunuzu arttırır ve depresyona karşı mücadeleyi güçlendirir. Bununla beraber içinde çinko bulunduran bu çekirdekler hafızanın güçlenip, düşünce becerilerini yükseltir. Suyun içinde bekletilen çekirdeklerin daha fazla yararlı olduğu tespit edilmiştir.
  6. KURUYEMİŞ: Özellikle ceviz ve badem beyin performansını arttırmada çok güçlü bir etkisi vardır. Ayrıca sinir sistemi için de çok iyidir. Ceviz, omega 3, omega 6 yağı, B6 vitamini ve E vitaminleri açısından zengin bir besin kaynağıdır. Nörologlar özellikle demans hastalıklarında önerirler. İç cevizin etrafını saran zarda melatonin ve polifenol adı verilen bileşikler antioksidan özelliği sağlar ve oksidatif strese karşı çok iyi gelir. Tek bütün bir ceviz ile tüm gün karşılanılması gereken miktar elde edilebilinir. Vücuuta tansiyon kontrolü ve kolesterol düzenlemesi için de birebirdir. Cevizin, yapılan deneyler ile kaygıyı azaltmada önemli bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bademde bulunan riboflavin ve L- karnitin  yüksek oranda içerdiği için bu neden ile beynin ihtiyacı olan yararlı gıdaları sağlar.
  7. AVOKADO: Beyin sağlığı açısından önemli yiyeceklerden biri de avokadodur. İçinde, protein, A, E ve B vitaminleri yanı sıra mono-unsaturated yağları ile omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bulunur. Kan akışının yükselmesine yardımcı olan bu bileşenler, ayrıca kolesterolü düşürür. Beyin ve vücut hücreleri için zararlı olan “Free radical” zararlarından da korur.

Doğru beslenme vesilesiyle bedenimizi, zihnimizi sağlıklı tutarız. Kendimizi iyi hissetmenin en iyi yöntemlerinden biri de sağlıklı yiyecekleri tüketmektir. Enerjimizi yüksek tutup, zihni güçlü hale getirme yöntemlerini uygularken olmazsa olmazdır.

Konu ile ilgili sorularınız ya da paylaşacaklarınız varsa  bana, zeynepeylemsenkal@fransizlape.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir