Sevgili okuyucular, sosyal medya hesaplarımızdan en sık aldığımız soruların başında kaş şeklinin neye göre belirlenmesi gerektiği geliyor. Birçok kişinin ortak sorunu olan kaş tasarımı, profesyonel ellerde mükemmel sonuçlara ulaşırken amatörce yapılan kaşlar, görmek istemeyeceğimiz sonuçları ortaya çıkarabiliyor. Çünkü yüzün merkezinde yer alan kaşlar, güzellik ve ifade üzerinde belirleyici bir rol üstleniyor. Doğru konumlandırılmış kaşlar hem çok daha estetik bir görünüm sağlıyor, hem ifadeyi güçlendiriyor hem de gözlerin ön plana çıkmasını sağlıyor. Dolayısıyla kaş tasarımı yaparken dikkat ettiğimiz birçok parametre var. Bunların başında ise kişinin yüz şekli geliyor. Yüz formuna göre şekillendirilen kaşlar, kusursuz bir görünümün ipuçlarını sunuyor.

Peki, Yüz Tipine En Uygun Kaş Şekli Nasıl Seçilir?

Kişinin yüz şekli, kaşların nasıl konumlandırılacağı ile ilgili en önemli başlangıç noktasıdır. Bunun yanında; gözlerin yüzdeki konumu, iki göz arasındaki mesafe, kaş ve gözler arasındaki uzunluk, göz kapağının yapısı, kaşın kalınlığına kadar birçok unsur da kaşa form verilirken dikkat edilen hususlar arasında yer alır. Kaş kontür yaptırmak isteyen ancak çıkan sonuçlardan pişmanlık yaşamak istemeyen kişilerin en çok endişe duydukları kaş tasarımı sorununu ortadan kaldırmak için bu parametreleri atlamamak çok önemlidir. Bu noktada kişinin profesyonel olması, kişinin yüz hatlarını iyi analiz etmesi gerekir. Çünkü milimetrik hesaplar söz konusudur ve hata kabul etmez.

Eğer Uzun Bir Yüzünüz Varsa…

Uzun yüz hatlarına sahip kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta bu uzunluğu dengelemektir. Yüz uzunluğunun dengelenmesiyle yüzde çok daha simetrik bir görünüm elde edebilir. Bunun için kavisli kaşlar seçip yüzü daha uzatmak yerine düz ve kavissiz bir kaş formu seçilmelidir.  Buradaki düz ve kavissiz kaşlardan kastım kesinlikle yapay bir görünüm yaratan ve bilgisayardan çıkmış gibi duran sentetik bir form değil. Bunu önlemek içinse kenarlar doğal bırakılmalıdır. Ayrıca kaşlar, gözün dış çizgisinde bitirilmemeli biraz daha uzatılmalıdır.

kaş tasarımı

Eğer Yuvarlak Bir Yüzünüz Varsa…

Yuvarlak yüz hatlarına sahip kişilerin genellikle yüz uzunluğu ve genişliği birbirine eşittir. Aynı zamanda yuvarlak yüz hatlarında en geniş bölüm elmacık kemikleridir.  Yüzün geniş bölümünü korumak ancak yüzü daha uzun gösterecek bir illüzyon şarttır. Bu illüzyon ise kaşlardan başkası değildir. Yüz şeklinin yuvarlak olması durumunda tercih edilmesi gereken kaş şekli, yuvarlak hatları keskinleştirecek belirgin açılı kaşlardır. Hafif açılı bir kaş, yüzün yuvarlak yapısına bir çeşit konturlama yapar. Bu sayede yüze daha etkili bir görüntü kazandırır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır; kaş kavisinin mümkün olduğunca yukarıda olması… Bu şekilde yüzün daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer Oval Bir Yüze Sahipseniz…

En avantajlı yüz hatlarından biri oval yüzlerin kaçınması gereken iki kaş tasarımı vardır. Bunlardan ilki tamamen düz şekil verilmiş kaşlar, ikincisi ise çok kavisli kaşlardır. Şanslı olan oval yüz hatlarının en büyük handikabı daha aşağıya doğru uzanan bir görüntü yaratmasıdır. Bu durumu tam tersine çevirmek doğru kaş tasarımı ile mümkündür. Bu sebeple göz yapısıyla uyumlu klasik ve doğal görünümlü kaşlar tercih edilmelidir. Seçilen kaşın ucu aşağı doğru inmemelidir. İstenildiği takdirde ölçüsünde kavisi olan bir formda kaş seçimi yapılabilir.

en uygun kaş tasarımı

Eğer Kalp Şeklinde Bir Yüze Sahipseniz…

Yüzü kalp şeklinde olan kişilerin alın bölgesi yüzün diğer alanlarına göre geniştir. Bir nevi ters üçgen olarak düşünebiliriz çünkü çene çok daha dar ve incedir. Çene ve alın arasındaki bu farkı dengelemek içinse uygun kaş modellerine ihtiyaç vardır. İnce kaşlar, alnın daha ön plana çıkmasına yol açabilir. Dolayısıyla kalınlaştırılmış yoğun kaşları tercih etmek daha doğru bir karar olacaktır. Buna ek olarak hafif kavisli bir kaş stili de kişinin kalp şeklindeki yüz formuna iyi gidebilir.

Eğer Kare Şeklinde Bir Yüze Sahipseniz…

Kare yüz hatlarının en belirgin özelliği, keskin bir görünüm oluşturmasıdır. Bu durum her ne kadar sert bir ifade yaratsa da aynı zamanda karakteristik bir ifade kazandırır. Ancak keskin hatların kişide yarattığı sert görünümü yumuşatmak için kaşlardan yararlanmak önemlidir. Bunun için en etkili kaş formu yuvarlak ve kavisli olanlardır. Aynı zamanda kaşın kalınlığı da çok önemlidir. Kesinlikle çok kalın kaşlar da seçilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir